Категорія новин
☝🏻Сьогодні сказ реєструють у 150 державах і територіях світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди.
👉🏻Щороку від цього захворювання у світі гине понад 55 000 людей і більше 1 млн тварин; 95% випадків смерті від сказу фіксують в Африці та Азії.
🇺🇦В Україні останні 30 років епідемічна ситуація щодо захворюваності людей на сказ є нестійкою. Реєструють поодинокі випадки захворювань, та є умови для їхнього поширення.
💁‍♀️Саме тому, спеціалісти ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» підготували для Вас необхідну інформацію про сказ і як діяти, коли покусала тварина.
👨‍🏫Отже, СКАЗ – гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи. Збудником сказу є фільтрівний вірус.
❗️ПРИЧИНИ СКАЗУ І ШЛЯХИ ПЕРЕДАВАННЯ ІНФЕКЦІЇ
💁Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини, що належать до класу ссавців. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:
🔹️укус;
🔹️подряпину та мікроушкодження шкіри;
🔹️потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
👩‍⚕️У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки.
☝️Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
👨‍🔬Доведена можливість аерогенно-контактного зараження (у лабораторних умовах, під час відвідування печер, населених кажанами), коли вірус пасивно потрапляє через кон’юнктиви, слизових ротоглотки.
📊За даними ВООЗ, у 99% випадків смерті людини від сказу джерелом інфекції є собаки. Близько 40% жертв укусів імовірно скажених собак — діти віком до 15 років.
❗️ЯКЩО ВАС УКУСИЛА ЧИ ЛИЗНУЛА БЕЗПРИТУЛЬНА АБО ДИКА ТВАРИНА, НЕГАЙНО ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ЛІКАРЯ ЗВОЛІКАННЯ МОЖЕ КОШТУВАТИ ЖИТТЯ🚑
👩🏻‍⚕️СИМПТОМИ СКАЗУ У ЛЮДЕЙ
👉🏻У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:
📌місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);
📌кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
📌віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
💁Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів, захворювання практично завжди закінчується летально У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.
☝🏻Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.
💁‍♀️Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.
На паралітичний сказ припадає близько 3️⃣0️⃣% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.
🐈‍⬛Симптоми сказу у тварин залежать від стадії захворювання:
💁🏼‍♀️Початкова стадія (триває до п’яти днів):
🔸️наявні сліди від укусів;
🔸️гризуть місце укусу;
🔸️ласкаві, примхливі, насторожені одночасно;
🔸️слабкий апетит;
🔸️їдять неїстівне;
🔸️слинотеча;
- блювота.
💁🏼Збуджена стадія (2–3 дні):
👉агресивні;
👉збуджені;
👉нападають;
👉намагаються утекти;
👉гризуть землю;
👉їдять неїстівне;
👉конвульсії;
👉блювота;
👉параліч;
👉косоокість.
💁‍♀️Паралітична стадія (2–4 дні):
📌виснаження;
📌повний параліч;
📌смерть.
картинка