Категорія новин
Під час війни багато українських військових потребують переливання крові, і донорство може врятувати чиїсь життя.
Так, існують тимчасові або постійні протипоказання, коли людина не може здавати крові. Наприклад, певні захворювання як-от гепатит В і С, ВІЛ, серцево-судинні хвороби не дозволяють людині стати донором крові.
Водночас після щеплень і татуювань кров можна здати лише за деякий час.
Тому ми розуміємо, що не всі можуть стати донорами через страхи та проблеми зі здоров'ям, через тимчасові, так і абсолютні протипоказання до донорства. У першому випадку необхідно лише перечекати відповідний термін, після чого знову можна здавати кров і рятувати пацієнтів.
Чи можна бути донором…
Після інфекції
Після інфекційних хвороб потенційні донори відсторонюються від здачі крові щонайменше на 2 тижні після дати повного клінічного одужання.
Проте для деяких інфекцій можуть застосовуватися інші періоди тимчасового відсторонення, які можуть тривати і понад 2 роки.
Після щеплення
Після щеплень більшістю інактивованих вакцин і за умови задовільного самопочуття людини відсторонення від донорства НЕ потрібне.
Щеплення неживими вакцинами не є протипоказанням до донорства крові.
Якщо наступного дня після вакцинації людина почувається здоровою і це підтверджує огляд лікаря, їй можна стати донором крові.
Перенесений COVID-19 також не є протипоказом до донорства.
Тому відповідь – так, щеплені вакциною COVID-19, можуть бути донорами, але за умови гарного самопочуття і відсутності серйозних ускладнень.
Щодо інших щеплень, наприклад, для профілактики туберкульозу (БЦЖ), кору, паротиту та краснухи (КПК), які проводять живими вакцинами, то після них кров можна здавати через чотири тижні.
Кров ретельно перевіряють, тому ризик інфекції мінімальний.
У соцмережах поширюють відео, в якому стверджують, буцімто небезпечно переливати кров вакцинованих, оскільки є ризик зараження або тромбозу пацієнтів, які отримують донорську кров
Це неправда.
Щеплення проти COVID-19, як і будь-яке інше щеплення неживими вакцинами, не є протипоказанням до донорства крові.
Ті, хто перехворіли на COVID-19, можуть здавати кров через 28 днів після повного одужання. Обмеження пов’язане з поганим станом здоров’я самого донора, а не з небезпекою зараження коронавірусом. Ця інфекція не передається через кров.
Після татуювання
Після нових татуювань, а також мікроблейдингу і перманентного макіяжу, ви не зможете бути донором упродовж 6 місяців.
Водночас, якщо результат NAT-тесту на гепатит С негативний, термін відсторонення від донорства складатиме лише 4 місяці.
Хто не може бути донором?
Донорами не можуть бути:
люди з активними або минулими серйозними серцево-судинними хворобами;
із захворюваннями центральної нервової системи;
з хворобами сечостатевої системи;
гематологічними, імунологічними, шлунково-кишковими та онкологічними захворюваннями;
з патологічною схильністю до кровотеч;
хворі на гепатити В і С;
люди, що живуть із ВІЛ.
Існують тимчасові протипоказання щодо донорства крові та компонентів крові, які визначені у Додатку 3 Порядку медичного обстеження донорів крові та компонентів крові.
Також існують абсолютні протипоказання до донорства. Якщо у вас нема жодних із зазначених пунктів, то ви можете стати донором крові.
Будьте здорові та не нехтуйте своєю безпекою в умовах війни.