Категорія новин
Якщо вчасно не звернутися до лікаря і запустити хворобу, то в майбутньому це може призвести до втрати зору та інших ускладнень.
✅ Дане захворювання часто виявляється поміж людей, у яких робота пов'язана з великими навантаженнями на зір та його тривалою зосередженістю. Раніше проблема частіше виявлялася у дорослих людей (особливо в жінок після настання менопаузи), але в останні роки хвороба суттєво «помолодшала» внаслідок стрімкого розвитку комп'ютерних технологій. Синдром сухого ока супроводжується неприємними відчуттями, спричиняє погіршення зору та інші небезпечні ускладнення.
У медичній літературі зустрічаються й інші назви цієї патології: «ксерофтальмія», «сухий кератокон'юнктивіт».
Синдром сухого ока (ССО) – на сьогодні це захворювання цивілізації, розвитку якого сприяють надбання науково-технічного прогресу (тривале користування персональними комп’ютерами, смартфонами), екологічні фактори тощо. Поширеність патології коливається в межах 5-33%.
Припущення, що ССО є просто наслідком фізичної нестачі сліз, є хибним.
В основі розвитку ССО лежить запалення, яке призводить до секреції прозапальних цитокінів та активації імунної відповіді.
Донедавна вважалося, що найбільш уразливою категорією є люди літнього віку. Це пояснювалося збільшенням частоти хронічних системних захворювань (цукрового діабету, артриту), через які може розвитися ССО. Проте останнім часом почастішали випадки ССО серед людей молодого віку та дітей, зазвичай спричинені надмірним користуванням цифровою технікою, контактними лінзами, проведенням рефрактерних хірургічних втручань.
✅ Чому ж очі дітей страждають від хворобливого стану? Чому поверхня органів зору погано зволожується? У складі рідини, яка заповнює слізну плівку, присутні солі та білки. При плачі рідина виділяється і утворює сльози.
Живлять шар спеціальні залози, які знаходяться по обидва боки від зорових органів, із зовнішнього боку. Тієї рідини, якій залози постачають слізний шар достатньо, щоб зволожити око при морганні. Але це у разі безперервної та справної функції залоз. Коли вона порушена, поверхня кон’юнктиви погано зволожується і настає стан, відомий як сухість. Око при розвитку реагує болісно на вітер, світло і дим через те, що сухість провокує подразнення. Відомі причини, через які відбувається збій, що веде до недостатнього зволоження: грибкове, бактеріальне та вірусне ураження очних оболонок; уроджені патології; алергія; особливість будови повік, що не допускає повного змикання, що виникла внаслідок травм або вроджена; надмірна ширина слізних канальців; захворювання щитовидної залози; сухі кліматичні умови; опік шару рогівки, спричинений корекцією зору лазером.
Якою б не була причина, симптоматика перебігу хвороби на початковій стадії у дітей різного віку одна. Відмінність у відчуттях, які відчувають діти. Наприклад, підлітки зазнають дискомфорту, який завдає їм хвороба, а малюки вередують, труть очі, тим самим ускладнюючи ситуацію, посилюючи ознаки, які характерні для перебігу патології.
✅ Основні симптоми ССО: почервоніння повік; свербіж, різь, почуття присутності в очах піску; утворення сітки із судин на білках; нежить; сльозотеча; світлобоязнь; погані сон та апетит; виділення, які, засихаючи, утворюють на віях кірку. Якщо у маленького пацієнта є згаданий симптом хвороби, йому необхідна допомога дитячого офтальмолога.
✅ Особливості синдрому сухого ока у дітей
Серед дітей та підлітків цей синдром зустрічається рідше. Але нерідко виявляється у дітей, які носять контактні лінзи, проводять багато часу за комп'ютером, страждають від глаукоми, цукрового діабету, хронічного увеїту, низки вроджених патологій слізних залоз та повік.
Причини розвитку та перебігу ССО у цієї вікової категорії та дорослих схожі, хоча мають і низку відмінностей. Діти рідше скаржаться на неприємні відчуття, а ознаки сухості у них виражені слабше.
👆 Щоби виявити синдром у дітей, які мають схильність до розвитку, необхідно провести профілактичні обстеження.
Діагностика цієї патології трохи ускладнюється ще й тим, що маленькі діти неспокійніші в поведінці і вимагають більшої уваги від фахівця, що проводить дослідження. Під час призначення лікування лікар обов'язково враховує вік дітей. Зазвичай рекомендуються препарати штучної сльози та протизапальні засоби. У разі необхідності призначаються антибіотики та вітамінні препарати.
Власне, лікування хвороби в дитячому віці проходить дещо інакше, ніж у дорослих.
Лікування спрямоване на усунення причин, що спричиняють сухість, додаткове повноцінне зволоження очного яблука, поліпшення якості слізної плівки, усунення порушень у кон'юнктиві та рогівці, профілактику небезпечних наслідків.
Усім пацієнтам із цим синдромом рекомендується уникати тривалих зорових навантажень, а також впливу агресивних зовнішніх факторів: пилу, гарячого та сухого повітря, диму тощо.
✅ Харчування
Харчування хворих має бути повноцінним і охоплювати продукти, у яких містяться вітаміни А, В2, С, Е та D, кальцій, цинк, селен, калій та Омега-3. Упродовж дня необхідно приймати достатній об'єм рідини. У раціоні варто скоротити кількість солоних, смажених, копчених та гострих страв, ковбасних виробів та вершкового масла.
Для відновлення слізної плівки застосовуються препарати штучної сльози з різними складами.
❗ Своєчасне звернення до офтальмолога дозволяє підібрати найбільш оптимальний варіант лікування для кожного конкретного пацієнта, враховуючи тяжкість стану та патогенетичні особливості захворювання.
👩‍⚕👁️ Пам’ятайте, що здоров’я очей залежить від стану організму в цілому: дотримуйтесь здорового способу життя і будьте здорові!
Синдром сухого ока в дітей та підлітків