Категорія новин
✅ Бронхіальна астма – це хронічне неінфекційне захворювання дихальних шляхів запального характеру,що характеризується порушенням бронхіальної прохідності при контакті з алергенами. Супроводжується спазмом гладкої мускулатури у відповідь на оточуючі подразливі фактори.
✅ Які фактори провокують напади бронхіальної астми?
🗣 Алергенами можуть бути абсолютно різні речовини. Починаючи від харчових продуктів і закінчуючи пилком рослин та побутовою хімією. У деяких людей астма з’являється навіть при фізичному навантаженні. Можливі різновиди алергенів: яйця, шоколад, риба, мед, суниця; пахучі речовини, квіти, шерсть домашніх тварин.
✅ Хто найбільш схильний до захворювання?
За даними ВООЗ, 235 мільйонів людей страждають від астми. Бронхіальна астма — також одне з найпоширеніших хронічних захворювань у дітей. У дитячому віці найчастіше спостерігається у хлопчиків. Після 10 років така тенденція здебільшого зникає. А під час статевого дозрівання недуга виявляється переважно у дівчат. У зрілому віці тенденція проявляється знову ж таки у жінок.
✅ Хто становить групу ризику захворюваності на бронхіальну астму?
🎯курці;
🎯 люди, які ведуть малорухливий спосіб життя;
🎯 а також ті, котрі працюють на виробництві та контактують з великою кількістю антигенів.
✅ Симптоми бронхіальної астми:
🎯 кашель із в’язким мокротинням і гучними свистячими хрипам;
🎯 почуття нестачі повітря, напади ядухи з утрудненим видихом. Такі напади найчастіше виявляються вночі. Починаються спонтанно. Їм можуть передувати нежить, свербіж шкіри, лоскотання в носі і позіхання;
🎯 виражена задишка навіть без фізичного навантаження.
✅ Як виглядає напад бронхіальної астми:
• у хворого виникає потреба підійти до відчиненого вікна щоб вдихнути свіже повітря;
• він намагається спертися на навколишні предмети, щоб полегшити роботу допоміжної дихальної мускулатури;
• посилюється потовиділення.
На початковій стадії нападу кашлю може не бути. Але на його піку він виникає сухий і болючий. Потім з’являється харкотиння. Мокрота – прозора, слизова, в’язка, іноді відокремлюється насилу. Частішає пульс. Приступ триває в середньому 2 години, але може перейти в так званий астматичний статус і затягнутись на кілька днів.
✅ Що призводить до астматичного статусу?
• гострий бронхоспазм;
• поява у бронхах слизових пробок;
• серйозний набряк слизової бронхів.
Різновиди бронхіальної астми згідно :
• нейтрофільна астма — збільшена концентрація в мокроті нейтрофілів (різновид лейкоцитів);
• еозинофільна астма — збільшена концентрація в харкотинні еозинофілів (різновид лейкоцитів);
• змішана — зростання вмісту в мокроті і еозинофілів, і нейтрофілів;
• малогранулоцитарна — запалення не пов’язане з підвищенням кількості еозинофілів та нейтрофілів у харкотинні.
• алергічна астма — на її появу впливає спадковий фактор, проходить одночасно з іншими алергічними захворюваннями, несе у собі ознаки еозинофільного запалення;
• неалергічна астма — взаємозв’язку з алергенами немає, астма при ожирінні — її супроводжує слабо виражене еозинофільне запалення дихальних шляхів;
• астма з повторюваним, одним і тим самим характером обструкції (порушення прохідності повітря по бронхіальному дереву) — має «затяжний» характер; бронхи поступово змінюють свою структуру при цій формі.
• астма з пізнім початком — не пов’язана з алергенами, частіше виникає у жінок в менопаузі, що отримують замісну гормональну терапію (естроген або естроген плюс прогестін). Ризик захворювання також збільшується у чоловіків з зайвою вагою.
🗣 В Україні діагноз «Бронхіальна астма» має кожна сота людина. За останні роки відзначається зростання медикаментозних алергій, що пов’язано з хаотичним вживанням пацієнтами медикаментів без призначення лікарів.
Звичайно, краще бути здоровим і не хворіти. Але якщо вже так сталося, пам’ятайте, що своєчасна діагностика й терапія астми та алергії допоможуть контролювати їхній перебіг і жити повноцінним життям.
❤️ Бережіть здоров’я, звертайтеся за медичною допомогою до фахівців!
Що являє собою захворювання бронхіальна астма?