Категорія новин
🥶Холодова алергія - це підвищена чутливість організму деяких людей до холоду, яка може проявлятися по-різному: холодовою кропив'янкою, ринітом, коньюктивитом, дерматитом, астмою. В ускладнених варіантах можливий навіть набряк Квінке.
🤷‍♀️Достовірно не відома причина такої патології, вчені пов'язують її з неадекватною відповіддю імунної системи на знижену температуру зовнішнього середовища. При впливі холоду в організмі починає виробляється рідкісний патологічний білок кріоглобулін, який сприймається імунними клітинами як чужорідний і атакується. Відбувається продукування гістаміну, що і викликає алергічну реакцію.
☝️Найпоширенішим проявом даного захворювання є холодова кропив'янка, яка характеризується душе швидким формуванням пухирців на тілі.
🧑‍⚕️Виділяють цілий ряд причин, що провокують холодову кропив'янку у дорослих і дітей, серед них:
🔹 різкі перепади температур, вплив холодного вітру, морозу, протягу;
🔹 взаємодія з холодною водою при купанні;
🔹 генетична схильність;
🔹 порушення в роботі шлунково-кишкового тракту внаслідок прийому антибактеріальних засобів;
🔹 вживання їжі або напоїв низької температури (морозива, льодяних коктейлів);
🔹 падіння захисних властивостей організму;
🔹 наявність супутніх захворювань (патологія щитовидної залози, туберкульоз, системні захворювання, глистяні інвазії).
👩‍⚕️Клінічна картина та симптоми захворювання залежать від форми холодової алергії:
🔸 Гостра і хронічна.
☝️Супроводжується інтенсивною сверблячкою на ділянках, які безпосередньо контактували з холодом (руки, обличчя, щоки, ноги), з подальшим утворенням прищів, червоних плям і пухирців на різних ділянках шкіри. Загальна картина дуже нагадує опіки кропивою, звідки і походить назва даної патології. Ускладнена форма протікає з симптоматикою лихоманки, загального нездужання, підвищеного серцебиття та болі в суглобах.
🔸 Рефлекторна холодова алергія.
☝️Може проявлятися як місцевою, так і загальною реакцією організму на вплив холодних температур. При місцевій реакції спостерігаються висипання, які виникають навколо охолодженої території. Ділянки, які контактують з подразником, залишаються без змін.
🔸 Рецидивуюча.
☝️Характеризується загостренням в осінньо-зимовий період, однак під впливом холодної води може зустрічатися також круглий рік.
🔸 Холодова еритема.
☝️Виражається гіперемією, сухістю шкірних покривів, при якій шкіра болить і тріскається.
🔸 Сімейна холодова кропив'янка.
☝️Успадковується за аутосомно-домінантним типом, зустрічається досить рідко. Для даної форми холодової кропивниці характерний папульозний висип і печіння, можливі також скарги на озноб, міалгії, слабкість.
💁‍♂️Симптоматика холодової алергії виникає через 3-5 хвилин після контакту з холодом і може зберігатися 1-2 години. В ускладнених випадках уражається дихальна система (задишка), серцево-судинна система (тахікардія, зниження артеріального тиску), можуть виникати диспепсичні явища (нудота, блювота, абдомінальний біль).
👉У більшості випадків хвороба зустрічається серед жінок молодого віку й дітей. Це пов'язано з більш тонкою шкірою і зниженими захисними функціями епідермісу.
❗💁В групі ризику опиняються ті, хто перехворів ГРВІ, має генетичну схильність до алергічних реакцій, страждає захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки, а також знаходяться в стані стресу.
👩‍🔬Щоб діагностувати холодову кропив'янку, використовують провокаційний тест із льодом. Для проведення діагностики необхідно помістити лід в тонкий пакетик (запобігаючи прямого контакту зі шкірою) і прикласти до передпліччя. Через 10 хвилин (іноді 30 секунд або 20 хвилин) оцінюють результат. При позитивній пробі на охолодженому місці з'являється пухир, а також еритема з характерним запаленням і свербінням.
❗❗❗Пам’ятайте, тільки своєчасне звернення до лікаря (дерматолога , алерголога) допоможе усунути провокуючі фактори холодової алергії, призначити антигістамінні препарати, вберегти від ускладнення захворювання.
🥶Холодова алергія