Категорія новин
КЛЮЧОВІ ФАКТИ
Надмірне споживання натрію (> 2 грам/день, тобто еквівалент 5 г солі/день) і недостатнє споживання калію (менше 3,5 грам/день) сприяють високому кров'яному тиску та збільшують ризик серцево-судинних захворювань і інсульту.
Основним джерелом натрію в нашому раціоні є сіль, хоча натрій може поступати і з глутамату натрію, який використовується як приправа у багатьох частинах земної кулі.
Більшість людей споживають надто багато солі - в середньому 9-12 грам на день, або приблизно в два рази більше рекомендованого максимального рівня споживання.
Споживання солі менше 5 г на день для дорослих допомагає знизити артеріальний тиск і ризик серцево-судинних захворювань, інсульту та інфаркту міокарда. Основною перевагою скорочення споживання солі є відповідне зниження високого артеріального тиску.
Збільшення виробництва все більш і більш технологічно обробленої їжі, швидка урбанізація та зміна способу життя трансформують режими харчування. Харчових продуктів, які пройшли серйозну технологічну обробку, стає все більше і вони стають усе більш доступними. Люди в усьому світі споживають більше висококалорійних продуктів з високим вмістом насичених жирів, транс-жирів, цукру та солі. Сіль - основне джерело натрію, а надмірне споживання натрію призводить до високого артеріального тиску та підвищеного ризику серцево-судинних захворювань і інсульту.
В той же час зі зміною режимів харчування люди стали споживати менше фруктів і овочів, а також харчових волокон (наприклад, з цілісного зерна), які є ключовими компонентами здорового харчування. Фрукти та овочі містять калій, який сприяє зниженню артеріального тиску.
Сіль в раціоні може поступати з технологічно оброблених продуктів харчування, або внаслідок особливо високого вмісту в них солі (наприклад, готові блюда, м'ясо, що пройшло технологічну обробку, таке як бекон, шинка та салямі, сир, солоні закуски та локшина швидкого приготування, серед іншого), або внаслідок того, що вони часто споживаються у великих кількостях (наприклад, хліб і продукти переробки зернових). Сіль також додають у їжу під час приготування (бульйон і бульйонні кубики) або за столом (соєвий соус, рибний соус і кухарська сіль).
Проте, деякі виробники змінюють рецепти, щоб зменшити вміст солі у своїй продукції; споживачі повинні читати етикетки продуктів харчування та вибирати продукти з низьким вмістом натрію.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ВООЗ ЩОДО ЗНИЖЕННЯ СПОЖИВАННЯ СОЛІ:
Для дорослих: ВООЗ рекомендує дорослим споживати менше 5 г (трохи менше чайної ложки) солі на день1.
Для дітей: ВООЗ рекомендує, щоб рекомендоване максимальне споживання солі для дорослих було скориговано у бік зменшення для дітей у віці від двох до 15 років у залежності від їх потреб в енергії в порівнянні з дорослими. Ця рекомендація для дітей не розглядається для періоду виключно грудного вигодовування (0-6 місяців) або періоду введення прикорму при продовженні грудного вигодовування (6-24 місяців).
Вся сіль, яка споживається, повинна бути йодованою або збагаченої йодом, який необхідний для розвитку здорового мозку у плода та дитини раннього віку, а також для оптимізації психічної функції людей в цілому.