Категорія новин
🧏 🛡 Імунітет — це захисна система організму від збудників інфекційних захворювань, яка характеризується несприйнятливістю та опірністю до зовнішніх факторів, наприклад, вірусів і бактерій.
🤔 Що таке імунітет і як він працює?
Імунітет — це сукупність клітин з рецепторами в організмі, які розпізнають і знищують чужорідні речовини (бактерії, віруси, токсини, паразити, ракові клітини, а також продукти розпаду). За вироблення захисних клітин відповідають органи імунної системи: вилочкова залоза (тимус), кістковий мозок, лімфатичні вузли, селезінка та кишечник. Імунітет тісно пов'язаний з усіма системами та органами, тому його можна зміцнювати та підтримувати.
👉 Вроджений і набутий імунітети
Розрізняють два типи імунітету: вроджений і набутий. 🔹 Вроджений імунітет — це сукупність клітин, які генетично закладені в організмі (для розпізнавання чужорідного агента не потрібно попереднього контакту з антигенами).
🔸 Набутий (адаптивний) імунітет — це реакція організму на антигени, які вже потрапили в організм і залишилися в імунологічній пам'яті після перенесеного захворювання. Наприклад, при захворюванні на вітряну віспу виробляються антитіла, які будуть розпізнавати і знищувати збудників вірусу, таким чином у людини, яка перехворіла на вітрянку, виробляється стійкий імунітет до повторного зараження.
🔹 Адаптивний імунітет у кожної людини індивідуальний (залежить від впливу навколишнього середовища та перенесених інфекцій) та формується протягом усього життя. Також він ділиться на природний (передається внутрішньоутробно або формується після перенесеного захворювання) та штучний (активізується після вакцинації або введення сироватки імуноглобулінів).
💁 Особливості імунітету у дітей та дорослих
Імунітет починає формуватися на етапі внутрішньоутробного розвитку, дитина народжується лише з набутим імунітетом. Також захист новонародженого протягом кількох місяців забезпечує грудне вигодовування, оскільки за нього від матері передаються імуноглобуліни (білки, що розпізнають чужорідні речовини).
Формування набутого імунітету починається з трьох-шести місяців і продовжується до підліткового періоду (в середньому до 13-16 років). У дозріванні імунна система проходить критичні періоди — стрибки захворюваності у різні періоди дитинства. Дитина до підліткового періоду більш сприйнятлива до інфекційних захворювань ніж дорослий, оскільки її імунна пам'ять лише формується.
🧑‍🦳 У похилому віці імунна система слабшає через природне зменшення кількості імунних клітин в організмі у процесі старіння. Тому чим старша людина, тим слабший її імунітет, що підвищує ризик зараження багатьма інфекційними та онкологічними захворюваннями. Захистити людей похилого віку від сезонних інфекцій допомагає вакцинація.
🧏‍♀️ Що призводить до послаблення імунітету?
До ослаблення імунітету, як правило, призводять тривалі за часом захворювання (наприклад, онкологія, ураження печінки, патології кровоносної системи) або хірургічні операції з важким періодом відновлення. Інші фактори, що знижують імунітет:
🔹 куріння та зловживання алкоголем;
🔹 недотримання правил особистої гігієни;
🔹 незбалансоване харчування (нестача вітамінів і мінералів, низькокалорійні дієти та голодування);
🔹 тривалий прийом лікарських препаратів (протипухлинних, антибактеріальних, гормональних);
🔹 відмова від вакцинації (планової та сезонної);
🔹 порушення сну;
🔹 малорухливий спосіб життя;
🔹 нехтування правилами приготування сирого м'яса та риби;
🔹 порушення обміну речовин (на фоні ендокринних захворювань, ожиріння, анорексії).
👩‍⚕️ На стан імунітету впливають зовнішні чинники, наприклад, часта інтоксикація організму шкідливими речовинами (робота з хімічними сполуками, забруднене повітря, неякісна питна вода, підвищений рівень радіації). Також імунітет тісно пов'язаний з нервовою системою та психоемоційним станом, тому його можуть послабити порушення сну, часті стреси та перевтоми.
📝 Ознаки ослабленого імунітету
Імунна система може бути ослаблена: не реагувати на інфекції та не атакувати чужорідні клітини. Ознаки зниження імунітету:
🔸 часті застуди, респіраторні вірусні захворювання та бактеріальні інфекції з ускладненнями;
🔸 рецидивні запальні захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів;
🔸 запальні процеси шкіри (наприклад, фурункули, ячмені, висипання, лущення шкіри);
🔸 розлади сну (безсоння, уривчастий сон, денна сонливість);
🔸 швидка втомлюваність і загальна слабкість;
🔸 збільшення лімфатичних вузлів;
🔸 алергічні реакції;
🔸 дратівливість, нервозність, апатія.
🛡 Знижений імунітет впливає на зовнішній вигляд, проявляючись блідістю шкіри, погіршенням стану волосся та нігтів. Також можуть з'явитися набряки очей та кінцівок.
Що таке імунітет та як його підвищити?