Категорія новин
🧏 Інкубаційний період під час вітряної віспи триває від 11 до 21 дня, найчастіше близько 14 днів. Характерні симптоми загальної інтоксикації: нездужання, втрата апетиту, субфебрильна температура тіла тощо. На такому тлі або й без будь-яких передвісників на шкірі з’являються висипання, що часто супроводжуються підвищенням температури тіла. Перші елементи висипу можуть з’явитися за нормальної температури тіла. Висипка локалізується на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. У разі інтенсивного висипу його елементи можна знайти на долонях та підошвах.
💁‍♀️ Після стадії плям і дрібної папули висип швидко перетворюється на характерні для вітряної віспи пухирці. Деякі плями зникають, папули розсмоктуються, не дійшовши до стадії везикули. Останні мають круглу або овальну форму, різний розмір, їхня стінка напружена, блискуча, вміст прозорий. Якщо проколоти везикулу, то вона швидко спорожнюється завдяки своїй однокамерності. Окремі везикули мають пуповидні заглиблення, що пов’язано з початком розсмоктування їхнього вмісту.
☝ Везикули швидко підсихають через 1–3 дні. На їхньому місці утворюються бурі кірочки, які відпадають через 1–3 тижні. Висип під час вітряної віспи з’являється протягом кількох днів, тому для нього характерна поліморфність. На певній ділянці шкіри можна знайти елементи висипки на різних стадіях розвитку.
У деяких хворих одночасно з висипом на шкірі з’являються й висипки на слизових оболонках порожнини рота, носоглотки, гортані, статевих органах та в інших місцях. Це енантема, характерним елементом якої є пухирець. Енантема може випереджати висипання на шкірі.
👉 Одночасно з підсиханням елементів висипу знижується температура тіла і поліпшується загальний стан хворого.
🟡 Перебіг вітряної віспи здебільшого легкий. Специфічні ускладнення (менінгоенцефаліт, пневмонія) трапляються рідко. Однак після перенесеної інфекції збудник, без будь-яких клінічних проявів, може роками зберігатися в організмі та провокувати у старшому віці інші захворювання — оперізувальний герпес, який можна розглядати як пізній рецидив.
🔴 Ускладнення можуть бути і внаслідок приєднання бактеріальної інфекції:
🔹 запалення верхніх дихальних шляхів — ларинготрахеобронхіт, пневмонія;
🔹 ураження нервової системи — енцефаліт, менінгоенцефаліт, мієліт, параліч лицьового нерва;
🔹 бактеріальні ускладнення — бульозна стрептодермія, флегмона, абсцес, імпетиго, лімфаденіт, стоматит, кон’юнктивіт, кератит, сепсис;
🔹 розлади внутрішніх органів.
💁‍♀️ У 1 із 50 випадків захворювання на вітряну віспу бувають ускладнення, серед яких найбільш тяжкими є пневмонія та енцефаліт. Частота енцефаліту, який переважно проявляється церебральною атаксією, становить близько 1 на 4 000 випадків вітряної віспи.
👩‍⚕️ Профілактика вітряної віспи
🇺🇦 В Україні щеплення від вітряної віспи належить до рекомендованих.
З метою профілактики вітряної віспи насамперед вакцинують такі групи:
🔸 здорові діти, які досягли 12-місячного віку і не хворіли на вітряну віспу;
🔸 діти під час вступу до дитячого дошкільного закладу та школи, які раніше не хворіли на вітряну віспу;
🔸 працівники охорони здоров’я та освіти, які мають високий ризик інфікування і не хворіли на вітряну віспу.
📝 Симптоми вітряної віспи