Категорія новин

Як зрозуміти, прийняти, допомогти підлітку, не зруйнувавши взаємини? Чому підлітки спрямовують свою агресію на батьків? Куди зникає мотивація в підлітків і які помилки роблять батьки, намагаючись мотивувати дітей? Часто виникають ці та інші питання у батьків, чиї діти дорослішають.

Батькам необхідно знати.
ЕТАПИ Й ЗАВДАННЯ ПІДЛІТКОВОГО ВІКУ
Підлітковий вік, коли відбуваються фізіологічна перебудова тіла і психічна трансформація (зміна інтелекту й емоційної сфери), умовно можна поділити на такі фази:
11–13 років – молодший підлітковий або вік максимальної вразливості. Так назвала його французька психоаналітикиня й педіатриня Франсуаза Дольто.
14–17 років – власне, підлітковий вік, коли відбуваються суттєві структурні зміни в організмі дитини. Для цього періоду характерні складні переживання.
17–25 років – старший підлітковий вік. До 25 років росте і збільшується в об’ємі мозок.
У підлітковому віці відбувається деконструкція дитинства.

▪ Наскільки гладко і безболісно дитина пройде етапи дорослішання, багато в чому залежить і від батьків, їхньої власної готовності, розуміння й підтримки своєї дитини. Незважаючи на те, що кожна дитина входить і переживає цей життєвий етап по-своєму, деякі загальні особливості і риси поведінки притаманні більшості дітей цього віку:
• організм зазнає істотних фізіологічних змін;
• на формування особистості в цей період значний вплив має процес статевого дозрівання;
• може змінюватися характер, уподобання, інтереси;
• чуттєві переживання стають більш глибокими, трапляються різкі перепади настрою, емоційні сплески;
• провідною діяльністю в підлітковому віці є спілкування з однолітками і суспільно значуща діяльність;
• підлітки протестують проти батьківського контролю, водночас потребуючи підтримки з боку близьких;
• зростає вплив однолітків і оточення: самооцінка залежить від зовнішньої оцінки і статусу в підлітковій групі;
• формується власна система цінностей;
• діти відчувають протиріччя між відчуттям «дорослості» і ставленням до них як до дитини;
• проявляється схильність до екстремальної і ризикованої поведінки.

✅ Попередження ризиків
Ризикована поведінка властива багатьом, але аж ніяк не всім підліткам. Проте саме цьому віку характерна висока ймовірність того, що ваша дитина спробує випробувати цей світ на міцність. Ризикована поведінка завжди спрямована на освоєння навколишнього простору, високий ризик - це побічний продукт загостреної пізнавальної діяльності. Часто вони навіть не підозрюють, що їх поведінка є небезпечною.
Тому батькам важливо зрозуміти сенс, мотиви та можливі наслідки ризику для кожного підлітка аби вчасно попередити і звести до мінімуму можливі негативні наслідки такої поведінки. Батьки завжди, особливо якщо це їх єдина дитина, прагнуть уберегти її від небезпек і нещасних випадків. Але як позначиться така поведінка батьків на долі їхніх дітей? Такі люди прагнуть уникати ризику – й відповідно і нових ситуацій, нової інформації, нових переживань, будь-якого нового досвіду. Гіперопіка з боку батьків, які позбавляють дітей самостійності, може призвести до того, що дитина не навчиться самостверджуватися в колективі, чинити опір тиску однолітків, буде легко піддаватися на умовляння, може стати жертвою обману або маніпуляцій. До такої ж ситуації може призвести й інша крайність - відсутність контролю з боку батьків, надання дитині повної свободи дій.

▪ Основними ризиками в підлітковому віці є:
• куріння; алкоголь; наркотики;
• ранній початок сексуального життя і як результат рання вагітність;
• інфекції, що передаються статевим шляхом;
• сексуальне насильство щодо дітей та підлітків.

✅ Як батьки можуть знизити ризики?
Ініціюючи розмову про куріння, вживання алкоголю та інших наркотичних засобів до того, як підліток познайомиться з ними батьки збільшують ймовірність того, що інформація про вплив шкідливих звичок на організм допоможе дитині зробити усвідомлений вибір і зберегти здоров'я. Якщо дитина вже почала експериментувати з сигаретами, алкоголем чи наркотиками, можна разом з підлітком чесно обговорити всі «плюси» і «мінуси» такої поведінки. Уважно вислухавши його аргументи «за», ми можемо допомогти йому знайти якомога більше аргументів «проти».
• Розвивайте навички протидії груповому тиску, підсилюйте самооцінку та впевненість дитини
• Поясніть, що пропаганда куріння і вживання алкоголю, як модного стилю життя, обслуговує інтереси виробників цієї продукції
• Продемонструйте вплив на організм і на здоров'я майбутніх дітей
• Вплив на зовнішність і привабливість
• Поясніть, що куріння вже не в моді, що в громадських місцях і на роботі його сильно обмежують або зовсім забороняють, а за порушення правил доведеться заплатити чималий штраф. Порахувавши разом з сином або дочкою, скільки курець витрачає на сигарети, батьки можуть показати, що на ці гроші цілком можна купити щось, про що дитина мріє.
• Заохочуйте активний спосіб життя, заняття спортом та розширення кола інтересів дитини. Пам'ятайте про власний приклад. Якщо ви самі палите, намагайтеся кинути; запропонуйте кидати разом. Якщо не виходить, чесно зізнайтеся в цьому і вкажіть на себе як на приклад залежності, яка вам заважає, якої навіть при бажанні складно позбутися.

Загальні рекомендації батькам:

Батькам варто відвикати бути батьками маленьких дітей і вчитися бути батьками дорослих людей.
☑Треба навчитися розчинятися, відходити в тінь і водночас залишатися включеними в ситуацію, якщо дітям потрібна допомога.
☑Дати можливість підлітку пережити, впоратися, усвідомити те, що відбувається, самому. Батькам варто навчитися мовчазної присутності.
☑Є діти, які не хочуть дорослішати й відокремлюватися. Відмова від дорослішання має більше непокоїти батьків.
☑Прислухатися до думки підлітка без оцінних суджень.

Картинка