Категорія новин

▪ Війна змусила багатьох із нас пережити стрес, спричинений психічними травмами, зіткнутися з депресією або посттравматичним стресовим розладом, відчути травматичний досвід переїздів та довготривалих поїздок у чужі міста та країни. Подібні ситуації мають негативні наслідки для психічного та фізичного здоров'я.

Здоров'я — стан живого організму, при якому організм у цілому і всі органи здатні виконувати свої життєві функції. Визначення поняття "здоров'я" є фундаментальною проблемою сучасної медико-біологічної науки.

Оскільки це поняття має багато аспектів і обумовлене багатьма чинниками, то вимагає для свого розв'язання комплексного підходу. Всі добре уявляють собі, що "здоров'я — добре, а хвороба — погано". Пояснити сутність здоров'я складніше, ніж сутність хвороби. Саме тому однозначного, прийнятного для всіх визначення поняття "здоров'я" поки що не існує.

В преамбулі Статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) говориться, що здоров'я — це не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів, а стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя. Проте повне фізичне і душевне благополуччя може визначати лише ідеальне здоров'я, яке практично не зустрічається.
Вважається, що здоров’я – це нормальний стан організму, який характеризується оптимальною саморегуляцією, повною узгодженістю при функціонуванні всіх органів та систем, рівновагою поміж організмом та зовнішнім середовищем при відсутності хворобливих проявів. Тому основною ознакою здоров’я є здатність до значної пристосованості організму до впливів різноманітних чинників зовнішнього середовища. Завдяки цьому здоровий організм може витримувати значні фізичні та психічні навантаження, не тільки пристосовуючись до дії екстремальних чинників зовнішнього середовища, але й повноцінно функціонувати в цих умовах.
Таким чином, здоров’я доцільно розглядати і як здатність організму активно та повноцінно пристосовуватись до змін оточення. Можна сказати, що здоров’я – це здатність організму перебувати в рівновазі з оточенням.
Багато хто з вчених розглядає здоров’я як форму життєдіяльності організму, яка забезпечує йому необхідну якість життя і максимально можливу за даних умов його тривалість. Зрозуміло, що здоров’я – це похідне від численних впливів на організм, у тому числі природно-кліматичних, соціальних, виробничих, побутових, психологічних чинників, способу життя і т.ін.

Можна також сказати, що здоров’я – це функціональний стан організму людини, який забезпечує тривалість життя, фізичну та розумову працездатність, достатньо високий рівень самопочуття, а також відтворення здорового потомства.
Стан здоров'я не є чимось статичним. Це динамічний процес, а, отже, стан здоров'я може покращуватись або погіршуватись. Кожна людина являє собою відкриту динамічну систему, тому існує широкий діапазон поняття "здоров'я" — від абсолютного здоров'я до граничних із хворобою станів.
Узагальнюючи всі наведені вище визначення поняття "здоров'я", доцільно сказати, що під здоров'ям треба розуміти процес збереження і розвитку біологічних, фізіологічних, психологічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності при максимальній тривалості активного життя.

✅ #Старіння людей у сучасному світі відбувається набагато швидше, ніж це було у минулому. Чому так? Більшість людей не займаються профілактикою захворювань та не знають, як це робити.
На систему охорони здоров’я багатьох країн накладається велике навантаження, адже пацієнти приходять уже лікувати хвороби, а не профілактувати.
Здоров’я — це не випадковість, потрібно впроваджувати програми, що забезпечать здорове життя людей у старшому віці.

Як забезпечити довголіття? Системи охорони здоров’я різних країн намагаються вирішити цю дилему, тому варто зосередитися на профілактиці захворювань. Лікарі не приділяють багато уваги консультуванню людей, що призводить до того, що пацієнти не змінюють свої звички, а звертаються до лікарів, коли проблеми зі здоров’ям стають серйозними.

Як розв’язувати такі проблеми?
- попередження — навчати людей підтримувати здоровий спосіб життя (розвивати здорові харчові звички, зменшувати стрес або навчити управляти ним, нагадувати про фізичну активність);
технології — впровадження програм до національних медичних систем.
Довголіттям буде результат цих змін. Головним ворогом здоров’я є поганий стиль життя, адже більшість людей не знає, як жити по-іншому✅.

З усіх усюд доноситься інформація про шкоду сигарет, проте так мало обговорюється тема ТВЕНів (тютюнових виробів для електричного нагрівання).

#Куріння — один з найбільш поширених способів зашкодити власному здоров’ю.

ТВЕНи, як різновид засобів для куріння, є не менш шкідливими за сигарети та викликають сильну залежність. Вони потрапили до України у той момент, коли законодавство країни не було готовим протистояти новітнім виробам. Вже досить довгий час компанії, що виробляють ТВЕНи, спрямовують свої зусилля аби поширити продаж сигарет серед жінок та дівчат, що підтверджується стрімкою динамікою зростання курців серед жіночого населення.

▪ Варто звернути увагу на те, що у ТВЕНах використовуються #канцерогени. Концентрація шкідливих речовин в аерозолі iQOS (FDA) менша, ніж у звичайних сигаретах. Проте, корпорація замовчує інформацію про інші 53 компоненти з переліку FDA (50 з яких є канцерогенами). Дослідження показали, що рівень ще 57 компонентів виявився вищим, ніж у звичайних сигаретах: 22 компоненти перевищували цей рівень у 2 рази, а 7 компонентів — у 10 разів.

Окрім куріння, на здоров’я людей впливає безліч інших чинників, зокрема:
- харчові звички;
- місце проживання;
- фізична активність;
- ставлення до здоров’я;
- доступ до медичних послуг.
Ці фактори називаються — епігенетика. Саме вона впливає на рівень здоров’я та життя людини більше, ніж генетичні чинники.

👆 Піклуйтеся про здоров’я та пам’ятайте, що профілактика забезпечує здорову старість, а новітні технології спрощують контроль та діагностування.

Картинка