Щороку навесні із настанням тепла і пробудженням рослин активізуються іксодові кліщі. ДУ "Тернопільський ОЦКПХ МОЗ "вже інформувала у попередньому матеріалі, ці небезпечні для людей і тварин істоти найбільш активні у квітні–червні та серпні–жовтні.
Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
Іксодові кліщі можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.
Не усі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас, існують такі небезпечні захворювання як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо.
Які захворювання можуть викликати укуси кліща?
Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них:
Кліщовий вірусний енцефаліт;
Хвороба Лайма;
Гранулоцитарний анаплазмоз;
Моноцитарний ерліхіоз;
Крим-Конго геморагічна гарячка;
Геморагічна гарячка з нирковим синдромом;
Туляремія.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей раніше реєструвалися майже щорічно в АР Крим та Волинській області. За останні 5 років випадки захворювання реєструється спорадично.
Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон'юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.
Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис людей.
Важливо
Статистичну інформацію про поширеність в Україні окремих інфекційних хвороб, яка щомісячно оновлюється, можна переглянути https://phc.org.ua/.../infekciyna-zakhvoryuvanist....
Ризики для громадського здоров’я, які щотижнево оновлюються, можна переглянути https://phc.org.ua/.../riziki-dlya-gromadskogo-zdorovya.
____
Головне - діяти швидко. В ідеалі варто звернутися до лікарів, але якщо ви розумієте, що це займе багато часу, то діставати кліща краще самостійно - чим менше часу він проведе під шкірою, тим меншою є вірогідність зараження.
Для видалення кліща підійде спеціальний пристрій (його можна придбати в аптеках) або ж звичайний пінцет. Його треба підсунути якомога ближче до шкіри й, розхитуючи з боку в бік, викрутити кліща. Після цього варто протерти місце укусу антисептиком.
Видаленого кліща можна помістити в закриту посудину - в лабораторії зможуть перевірити, чи є він переносником збудника інфекції.
Окрім того, варто упродовж щонайменше трьох тижнів стежити за станом свого здоров'я. У разі підвищення температури або виникнення почервоніння в місці укусу - негайно звертайтесь до лікаря.
#кліщ #іксодовікліщі #профілактикахворобиЛайма #профілактикабореолізу #безпекапоходувліс #обстеженнябореліоз #здоровийспосібжиття #промоціяздоровогоспособужиття
Будьте максимально обережними і уважними. Щеплень від хвороби Лайма немає!
Категорія новин