Категорія новин
Під терміном професійне вигорання психологи Американської Психологічної асоціації називають «тривалий період часу, коли хтось відчуває втому та відсутність інтересу до оточуючого, що призводить до зниження продуктивності праці».
Професійне вигорання великою мірою пов'язане з переживанням хронічного стресу. В цьому стані, обов'язки, які покладені на особу, перевищують ресурси, які є доступні для подолання стресу.
В Україні проблема професійного вигорання є особливо помітною. В умовах війни, низького соціально-економічного життя, відсутності доступу до ресурсів, які допомагають долати стрес, цей феномен зустрічається серед працівників практично усіх державних сфер – лікарі, вчителі, державні службовці та інші. Відвідуючи поліклініку, школу чи відділення соціального захисту, кожен має можливість зустрітися із часто непривітними чи озлобленими, працівниками, які не поспішають йти кому не будь на зустріч чи виконувати швидко свою роботу. На перший погляд може здаватися, що ці люди ліниві чи хочуть, щоб їх якось «особливо попросили», проте, насправді вони вже давно стали жертвами професійного вигорання.
То які ж ознаки професійного вигорання
1. Виснаження
Яскравою ознакою вигорання є почуття постійної втоми.
Виснаження може бути емоційним, психічним або фізичним. Це відчуття відсутності енергії або повного «вичавлення».
2. Відсутність мотивації
Ви більше не відчуваєте ентузіазму чи внутрішньої мотивації в роботі. Також вам важко прокидатися вранці з думкою про необхідність йти до праці або ви щоразу зусиллями заставляєте себе виконувати роботу.
3. Фрустрація, цинізм та інші негативні емоції
Ви можете відчувати, що все, що ви робите немає жодного сенсу або ви розчарувалися в цьому. Можливо ви помітили, що ви стали песимістично налаштовані в роботі, чого раніше не спостерігали.
Звичайно, що усі час від часу мають негативні емоції, проте, в стані професійного вигорання, негативні емоційні переживання стають постійними під час роботи.
4. Когнітивні проблеми
Вигорання та хронічний стрес впливають на вашу здатність концентрувати увагу та зосереджуватися. Коли ми перебуваємо в стресі, наша увага звужується та фокусується на негативних елементах, які ми сприймаємо як загрозу. В короткочасних стресових ситуаціях ця властивість допомагає нам виділити загрозу та подолати її.
Проте, в умовах хронічного стресу увага постійно зосереджена на небезпеці і нам важко займатися іншими справами. Це, так зване тунельне бачення в ситуації «Борись або втікай», негативно впливає на нашу здатність вирішувати проблеми та приймати рішення.
Ви можете помітити, що частіше стали забувати та вам важче відтворювати в пам’яті інформацію.
5. «Уникнення роботи на роботі»
Порівняйте якою була ваша робоча активність в попередні роки та тепер. Оскільки вигоряння, як правило, відбувається протягом тривалого проміжку часу, порівняння з минулими періодами, зможе показати чи це тимчасовий спад активності в роботі чи дійсно тривале хронічне вигорання.
6. Порушення стосунків вдома та на роботі
Це може відображатися двома шляхами:
У вас частіше виникають конфлікти, які пов’язані з об’єктивними ситуаціями. Втім, за інших умов, їх можна вирішити в звичайному режимі, не вдаючись до конфлікту;
Ви уникаєте, менше спілкуєтесь як зі співробітниками, так і з рідними.
Можна помітити, що навіть якщо ви фізично є серед людей, то думками ви десь далеко і зовсім не слідкуєте за спілкуванням.
7. Байдужість до себе
Люди в стані професійного вигорання вдаються до нездорових копінг-стратегій (способів подолання труднощів). Таких як вживання алкоголю, паління, вживання снодійних препаратів, вживання нездорової їжі, відмова від їжі чи обмеження сну. «Самолікування» може проявлятися у вживання снодійних препаратів, алкоголю в кінці дня з метою «зняття стресу» або вживання багато кави вранці, щоб «прокинутися та затягнути себе на роботу».
8. «Бути зайнятим роботою… коли вже не на роботі»
Навіть якщо ви вже не на роботі, але надалі думаєте про неї – це однозначно заважає вам відновитися від стресів робочого дня.
Для власного відновленні вам потрібен час. Ваша робочий час закінчився, тепер ви маєте зайнятися собою, а не завданням, яке не встигли доробити. Залишіть це до наступного робочого дня.
9. Повністю відсутнє відчуття задоволення
Це пряма дорога до зниженого відчуття щастя та задоволення собою, своєю кар'єрою та перспективами. Це може впливати й на ваше сімейне та громадське життя. Ви можете відчувати ніби застрягли і не маєте позитивних емоцій ні вдома, ні в стосунках, ні в соціальних активностях.
10. Проблеми зі здоров'ям
За певний період часу хронічний стрес може привести до справжніх проблем зі здоров'ям. Наприклад порушення травлення, серцево-судинні захворювання, депресія чи надмірна вага.