Категорія новин
Крім безперечної користі перша зелень може завдати шкоди, адже в ній, як правило, містяться нітрати.
З настанням весни на споживчому ринку з’являється все більше ранньої овочевої продукції. Проте перша парникова зелень і овочі можуть призвести до важких отруєнь через перенасичення організму пестицидами та нітратами, що містяться у певних кількостях в овочах, фруктах, вирощених у «прискореному режимі».
Більшість здорових людей не матиме проблем з нітратами, адже в допустимих нормах нітрати абсолютно не страшні. Проте, якщо їх споживати з їжею або водою надто багато, вони починають концентруватися в організмі у великій кількості й тоді перетворюються на нітрити, які вже дійсно несуть шкоду.
Невелику кількість нітратів і ще меншу кількість нітритів організм людини може вивести протягом короткого часу, але перенасичення ними призводить до важких форм отруєнь. Для того, щоб мати від споживання ранніх овочів та фруктів максимум користі і не завдати організму шкоди, необхідно дотримуватися простих правил з вибору і приготування продукції.
Чому нітрати шкідливі?
На вміст нітратів в рослинах можуть впливати не тільки добрива, але й природні явища, зокрема хімічний склад ґрунту чи води для поливу, кількість світла, густота посівів та навіть частина доби, коли збирали урожай.
Нітрати можна знайти не тільки в овочах, а в багатьох харчових продуктах, куди вони потрапляють завдяки азотним добривам та стокам із ферм у місцеві джерела води.
Згідно з нормами ВООЗ, допустима добова норма нітратів для дорослої людини — 5 мг на 1 кг ваги. З їхньою допомогою утворюється метгемоглобін.
Метгемоглобінемія — це тяжкий стан, пов'язаний з отруєннями нітратами, у немовлят він майже завжди спричинений вживанням дитячої суміші, приготовленої з використанням неякісної води, а не вживанням дитячого харчування домашнього приготування.
Нітрати у перевищених кількостях, потрапляючи в їжу з овочами й фруктами, викликають отруєння, захворювання серцево-судинної, нервової й травної систем, а їхнє надмірне вживання може навіть спричинити рак шлунку.
Якою є допустима норма нітратів?
Залежно від умов вирощування, в огірках допустима норма нітратів – 200-400 мг/кг, у листових овочах (салат, кріп, петрушка) – 2000-3000мг/кг, у помідорах – 100-200 мг/кг, в зеленій цибулі – до 400 мг/кг, в ранній капусті – до 800 мг/кг, в редисці – до 1200 мг/кг, в столовому буряку – до 1400мг/кг, у ранній картоплі – до 1500 мг/кг, у ранній моркві – до 600 мг/кг. У перших ягодах – полуниці, черешні та вишні – нітрати не мають перевищувати 60 мг/кг.
Які овочі найбезпечніші?
Найбільше схильні до накопичення азотистих сполук листова капуста, салат, редис, столовий буряк, зелена цибуля, кріп, шпинат.
Менше – цвітна капуста, огірки, броколі, кабачки, селера, морква, білокачанна капуста, редька.
Найменше шкідливих солей мають цибуля, перець, баклажани та зелений горошок.
А найбезпечніші для вживання серед ранніх овочів – бобові (горох, квасоля), картопля, солодкий перець, брюссельська капуста, помідори і ріпчаста цибуля.
Як вибрати найменш шкідливий продукт?
–купуйте овочі та фрукти в спеціалізованих місцях торгівлі, в жодному разі не на узбіччі заміської траси чи стихійному ринку;
–не соромтеся запитати у продавця висновок лабораторної перевірки його продукції. У такому документі повинно бути вказано вміст нітратів, пестицидів, солей важких металів, радіонуклідів у кожній конкретній партії;
–купуйте овочі та фрукти натурального вигляду: вони не повинні бути надмірно великі, надзвичайно яскравого забарвлення, блищати, ніби відполіровані;
–під час купівлі овочів майте на увазі, що мінімальний вміст нітратів частіше буває в овочах середнього розміру.
Як зменшити кількість шкідливих речовин в плодах?
Залежно від режимів і видів технологічної переробки змінюється і рівень вмісту нітратного азоту в кінцевому продукті.
Ранні овочі та фрукти наполегливо рекомендується піддавати певній обробці перед споживанням, бо так можна позбутися 10-50% шкідливих речовин. Зокрема:
– перед споживанням добре мийте овочі та фрукти, адже більшість шкідливих речовин містяться на шкірці і в шкірці плоду;
– очищуйте шкірку овочів, бо в цей час року вона є швидше джерелом нітратів, ніж вітамінів. Це особливо стосується огірків, картоплі, кабачків, редису, яблук;
– нітрати в більшій кількості є біля основи плодів, в стеблах і черешках. Вживайте в їжу тільки листя петрушки, вирізайте качан і стебла-прожилки у капусті, листовому салаті, відрізуйте основу у овочів приблизно на один сантиметр;
– перенасичені добривами моркву і буряк легко впізнати за блідувато-білою серцевиною, а огірки – за жовтуватими зрізами;
– піддавайте овочі термічній обробці, так шкідливі речовини знищуються;
– приготовані зі свіжих овочів салати споживайте відразу, оскільки перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні може відбуватися у процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику;
– нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.
Як убезпечити себе від нітратів?
Як убезпечити себе від нітратів
1. По-перше, Перед приготуванням замочіть зелень на годину у воді (можна трохи солоною). Ви впевнені, як трава? Тоді достатньо промити її під струменем проточної води.
2. По-друге, додавайте до салатів 1-2 ст. л. заправки - розчиніть у літрі гарячої води 0,5 г лимонної кислоти (вона блокує розмноження нітратів при поєднанні з бактеріями в овочах).
3. По-третє, з'їдайте свіжі салати одразу після приготування. Справа в тому, що при зберіганні в холодильнику з нітратів можуть утворитися нітрити, а це дуже шкідливо. Готуйте салати невеликими порціями.
Завдяки нітратам тепличні овочі набувають привабливого вигляду - великого розміру, яскравого кольору, хрумкості та соковитості. Та у великій концентрації вони стають небезпечними для організму.
Тому, купуючи свіжі овочі, треба знати правила їх вибору.Тому, купуючи овочі та фрукти, цікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, якість та безпечність. На ринках продавці зобов’язані мати висновок, в якому можна знайти всю необхідну інформацію, зокрема і про рівень нітратів у перевірених продуктах харчування. У магазинах на кожну партію продукції повинні бути товаротранспортні накладні.
#профілактикаметгемоглобінемії #нітрати #допустиманорманітратів #Nitrates #харчування #рекомендаціїдляздоровогохарчування #правильнехарчування #healthyNutrition #здоровийспосібжиття #промоція_здорового_способу_життя
Нітрати в овочах - в інфографіці
Будьте здоровими та в безпеці!