Категорія новин
У читальному залі Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулась інформаційна година для учнів 8-9 класів та педагогів Тернопільської загальноосвітної школи-правового ліцею № 2 зі запрошеними спікерами: лікарем-методистом відділу промоції здорового способу життя ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Іриною Гричук та лікарем-епідеміологом, завідувачем відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Оленою Паламар.
Розпочавши інформаційну годину, Олена Паламар презентувала санітарно-освітню лекцію для підлітків на тему: «Куріння, шкода для здоров’я». Навколо теми куріння часто точаться дискусії на тему того, що ж є міфом, а що правдою, тому завідувачка відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань запропонувала розглянути декілька найбільш популярних міфів про куріння та розібратися разом з учасниками заходу, де правда, а що вигадка.
Вона розповіла про те, що «куріння будь-яких тютюнових виробів, незалежно від дози, так чи інакше шкодить організму. Коли курець палить, то його організм поглинає не тільки нікотин. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а близько 70 викликають онкологічні захворювання».
Окрім того, вона деталізувала ризики для здоров’я, пов’язані із використанням електронних сигарет, з використанням систем для нагрівання тютюну (ТВН)-iQOS та Glo, а також розповіла про впровадження державної політики у сфері боротьби з курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання, у тому числі, дії Закону України №2899-IV щодо заборони куріння тютюнових виробів, кальянів, використання електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, трав'яних виробів для куріння у всіх громадських приміщеннях.
Ірина Гричук розповіла про негативний вплив алкоголю на здоров’я людини, зокрема про те, як впливають алкогольні напої на здоров’я підлітків, особливо у нелегкий воєнний час.
«Алкоголь впливає на підлітковий організм у кілька разів сильніше, ніж на організм дорослої людини – зазначила вона. - Пояснюється це тим, що саме в підлітковому віці активно розвиваються внутрішні органи, кров циркулює швидше, прискорений обмін речовин, відбувається формування організму в цілому. Алкоголь, потрапляючи в підлітковий організм навіть у незначних дозах, швидко вбирається і отруює всі системи і органи.
У силу не відрегульованого гормонального фону й протікає процес статевого дозрівання, алкоголь дуже впливає на нервову систему підлітка, порушує пам’ять, викликає затримку інтелектуального розвитку, заважає формуванню моральних і етичних норм, вони стають емоційно нестійкими, стрімко деградують.
Величезної шкоди завдає алкоголь репродуктивній системі майбутніх мам і тат.
У дівчат, які вживають алкоголь з раннього віку, у рази зростає ризик народження хворих дітей, ризик безпліддя і невиношування плоду, під впливом алкоголю безповоротно страждає фолікулярний апарат. У юнаків, у свою чергу, алкоголь, що надійшов в організм, порушує формування органів сперматогенезу».
Учні погодились з лікаркою щодо того, що під впливом алкоголю підлітки стають безконтрольними, пошук пригод, порушення правил є для таких осіб звичайною справою.
Ба, більше, вони самі стали перелічувати ймовірні негативні наслідки вживання алкоголю, тютюнопаління чи паління електронних сигарет.
Також школярі зі своїми наставниками з цікавістю переглянули представлені Іриною Гричук короткометражні фільми «Негативний вплив алкоголю на здоров’я людини» та «Чим небезпечний підлітковий алкоголізм» та анонімно заповнили анкетування «Геть паління – ми здорове покоління».
Наостанок, учасникам інформаційної години нагадали ще й про те, що оскільки юний організм більш чутливий до алкоголю, то і алкогольна залежність у підлітків при регулярному вживанні спиртних напоїв формується набагато швидше, ніж у дорослих. Так, похмільний синдром при систематичному пияцтві проявляється у підлітків вже протягом 1-3 років. І повернення підлітка до нормального стану, виведення його з алкоголізму, буде вже значною проблемою. На відміну, від куріння, після відмови якого, організм підлітка повністю відновлюється.
___
Сучасна бібліотека представляє собою соціально-комунікаційний комплекс, який в умовах інформаційного суспільства розглядається як інтелектуальний простір, де можна не лише навчатись, а й профілактикувати формування здорового способу життя.
Висловлюємо вдячність керівництву медичного відділу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки за сприяння проведенню заходу та реалізації спільних заходів, спрямованих на боротьбу зі вживанням тютюнових виробів та алкогольних напоїв серед молоді.
У профілактиці шкідливих звичок дієві і бібліотеки.
#алкоголь #алкогольпідчасвійни #профілактикаалкоголізму #профілактика_алкоголізмусередмолоді #здоровийспосібжиття #промоціяздоровогоспособужиття
Працюємо - бережемо здоров’я українців!
Разом до Перемоги🇺🇺!
Додаткові картинки новин