Категорія новин

▪ За формулюванням Всесвітньої організації охорони здоров’я, вигорання є «прямим результатом хронічного стресу на робочому місці, який людина не змогла успішно подолати». Чи розуміємо ми, що таке вигорання, і чи не плутаємо його зі звичайною втомою?

✅ Емоційне вигорання – досить поширене явище на сьогодні. Ще наприкінці 70-х років ХХ ст. учені звернули увагу на те, що більшість людей після декількох років роботи схильні до стресового стану. Проте не всі усвідомлюють, що хронічний стрес потребує лікування не менше, аніж будь-яке інше захворювання.
Психологічна допомога під час емоційного вигорання на роботі сприяє не лише відновленню втраченої продуктивності, але й розумінню, куди ж рухатися далі, чого прагнути. Саме на цьому в сучасному світі ґрунтуються кар’єра та життя людини загалом.

✅ Синдром емоційного вигорання (далі – СЕВ) – це фізичне, емоційне або мотиваційне виснаження. Цей синдром зазвичай розцінюється як стрес-реакція у відповідь на виробничі та емоційні вимоги, що походять від зайвої відданості людини своїй роботі. Водночас характерна супутня зневага до сімейного життя або відпочинку.

✅ Стан емоційного вигорання характеризується такими симптомами:
• відчуття постійної перевтоми;
• підвищення частоти та інтенсивності головного болю;
• безсоння;
• погіршення стану здоров’я;
• роздратованість;
• небажання виконувати свою роботу.

✅ ПРИЧИНИ емоційного вигорання:
• тривала робота в напруженому темпі;
• високе навантаження, зокрема емоційне;
• несприятливий соціально-психологічний клімат у колективі;
• відсутність належної винагороди за роботу;
• криза цінностей.

✅ Втома – це тимчасове зниження працездатності організму або органу внаслідок інтенсивної або тривалої роботи, що проявляється у зниженні кількісних та якісних показників роботи і погіршенні її координації.
Уперше термін «синдром емоційного вигорання», який також називають професійним вигоранням, почав застосовувати ще в 70-х роках минулого століття американський психіатр Герберт Фрейденбергер. Відтоді вигорання стало повсякденним явищем у житті багатьох людей незалежно від їх соціальної групи і професії.
Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно визнала СЕВ професійним захворюванням і внесла його до Міжнародної класифікації хвороб. За формулюванням ВООЗ, вигорання є «прямим результатом хронічного стресу на робочому місці, який людина не змогла успішно подолати».

☝️ Потрібно пам’ятати, що емоційне вигорання – це не просто відчуття втоми.

ВООЗ стверджує, що його можна діагностувати в разі виникнення в пацієнта таких симптомів:
• почуття внутрішньої емоційної спустошеності, непотрібності або безпорадності в професійній сфері;
• загострене почуття негативізму або цинізму щодо роботи;
• зниження професійної ефективності.
Експерти у сфері охорони здоров’я сподіваються, що офіційне визнання цього явища допоможе людям більш усвідомлено ставитися до свого психічного здоров’я, а також узаконити почуття тих, хто страждає від СЕВ.
Крім того, є надія, що це визнання спонукає людей дослухатися до себе, розставити пріоритети і встановити здоровий баланс між роботою та особистим життям. Це стосується також компаній і роботодавців, адже саме від робочої атмосфери, яку вони створюють, залежить психічний стан їхніх співробітників.

✅ Як впоратися з емоційним вигоранням?
Взяти перерву: найочевидніший, але дієвий варіант. Емоційне вигорання – це, перш за все, виснаження інтелектуальне, емоційне та фізичне. Навіть якщо у вас досить ненапружена сидяча робота, щоденна рутина без світла в кінці тунелю може призвести до вигорання. Навіть якщо ви обожнюєте свою роботу і щоранку прокидаєтеся з думками про неї, перерва потрібна всім. Повноцінна активна відпустка може допомогти.
✔ Піклуйтеся про себе: люди бувають нестерпно дратівливі та несприйнятливі до хороших порад, тому ви маєте самостійно знайти найбільш дієвий спосіб позбутися стресу на робочому місці за 5 хвилин. Ми писали про способи, які допомагають нам – можете ознайомитися та користуватися на здоров'я. Випийте чашку трав'яного чаю, послухайте улюблені пісні, займіться медитацією, уважно прислухайтеся до власних відчуттів. Пам'ятайте, що робота – не вовк, від позачергових трьох хвилин спокою Земля не зійде з осі.
✔ Частіше займайтеся улюбленою справою: ви й так весь час завантажені? Повірте, заняття приємним хобі добре допомагає уникнути вигорання. Адже головне в цьому процесі — не лише уникати стресових ситуацій, а й навчитися відновлювати сили, заряджатися енергією.
✔ Будьте уважні: досить дивна порада, але ми пояснимо, що до чого. У деяких випадках, коли людина перебуває у стресовому стані, головною проблемою є не сам факт переживання, а нестача усвідомлення, що саме відбувається і що стало причиною неспокою. З холодною головою у вас з'явиться більше часу для роздуми та розв'язання проблем. Наше життя іноді буває некерованим, але тільки нам доведеться повертати над ним контроль.
✔ Слідкуйте за сном: варто лише раз порушити звичний режим, як мозок буде кілька днів відходити, а тіло почуватиметься виснаженим. Якщо ви щоночі спите 7-8 годин, то до вас жодних претензій, але якщо ви регулярно жертвуєте сном заради "важливіших справ", то час це припинити.
✔ Фізична активність: одна з причин емоційного вигорання полягає, як не дивно, у відсутності регулярних фізичних навантажень. Особливо якщо у вас сидяча офісна робота перед монітором. Краще, якщо вправи хоч якось пов'язані з хобі (можете кататися на велосипеді, вигулювати собаку на пробіжці або бігати по квартирі за кішкою). Після декількох занять тіло саме почне підганяти вас швидше закінчити роботу та зайнятися спортом.
✔ Чому ви любите працювати: це може бути особливо складно в моменти, коли відчуття виснаження на максимумі. Але якщо ви дійшли до відчаю, то чому б насамкінець не напружитись і не згадати, чому ви взагалі займаєтеся тим, чим займаєтеся? Дайте собі відповідь на запитаня: що вам подобається у вашій роботі?
Зверніться до фахівця: причини, що лежать в основі нашого емоційного вигорання, іноді важко зрозуміти без професійної допомоги. Облиште ідею, що якщо ви звернетеся до фахівця, то якимось чином зазнаєте невдачі, або з вами щось не так. Терапія – це такий самий спосіб підтримки здорового духу, як і походи до спортзалу, що допомагають тримати себе у гарній формі. Емоційне вигорання не лише є ознакою стресу на робочому місці, а й може стати причиною нових проблем.

😫Через війну змінюються наш психологічний і фізичний стан. Щодня ми переживаємо вир емоцій — від ейфорії від перемог на полі бою наших Збройних сил, до апатії від того, що війна стає рутиною. У такі моменти наш організм надмірно виснажується.
Надзвичайно великий вплив на здоров’я мають негативні емоції та душевні переживання. Намагайтеся розбудовувати взаємовідносини з людьми поруч в атмосфері доброзичливості, порядності, толерантності та співчуття. У будь-якій ситуації зберігайте оптимізм та почуття гумору.
❤ Бережіть себе та рідних!

Картинка