Категорія новин
🧑🏻‍🏫Остеопороз - це системне захворювання, яке уражає усі кості скелету і супроводжується зниженням щільності і міцності кісток, що приводить до високого ризику переломів навіть при мінімальній травмі, такій, як падіння з висоти свого росту чи піднятті вантажу вагою близько 10кг.
☝🏻Переломи є основним ускладненням остеопорозу.
💁🏻‍♂️Найбільш часто при остеопорозі зустрічаються:
🔹️ перелом променевої кісти «у типовому місці» утворюється при падінні на витягнуту руку);
🔹️ перелом шийки стегна (найбільш небезпечний, тому що біля половини пацієнтів після такого перелому залишаються інвалідами і мають потребу в сторонньому догляді);
🔹️ компресійний перелом хребта (утворюється після падіння на спину чи підняття ваги, супроводжується сильними болями в спині).
🤔ЯКІ ФАКТОРИ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКОВІ ОСТЕОПОРОЗУ ❓️
📌Жінки страждають на остеопороз значно частіше за чоловіків. Найбільш швидке зниження щільності кісток відбувається після настання менопаузи. Відомо, що протягом перших п'яти років після початку менопаузи жінки втрачають до 25% кісткової маси. ☝🏻Це відбувається через зниження продукування жіночих статевих гормонів, естрогенів, що відіграють важливу роль у регуляції обміну речовин у кістковій тканині. У зв'язку з цим рання менопауза (у віці до 45 років) і хірургічна менопауза (після видалення яєчників) підвищують ризик розвитку остеопорозу.
📌Низька фізична активність також прискорює темп втрати кісткової тканини. Тому захворювання, що обмежують рухову активність (хвороби суглобів, важкі захворювання серця, нервової системи) можуть сприяти розвиткові остеопорозу.
📌Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються зниженням всмоктування поживних речовин, вітамінів, мікро- і макроелементів, порушують обмін речовин у кістковій тканині.
📌Ендокринні захворювання (захворювання щитовидної залози, які супроводжуються як гіперфункцією, так і гіпофункцією, цукровий діабет, хвороба Іценко-Кушинга), а також тривалий прийом глюкокортикоїдних гормонів (преднізолон, полькорталон, метипред) і гормонів щитовидної залози (L-тироксин) є додатковим чинником ризику.
📌Захворювання нирок, які приводять до розвитку хронічної ниркової недостатності.
📌Спадкова схильність до розвитку захворювання. Так, якщо мати страждає на остеопороз (особливо з розвитком остеопорозних переломів), то й у дочки дуже високий ризик розвитку захворювання.
📌Шкідливі звички, такі, як паління, зловживання алкоголем і кавою також роблять свій внесок у розвиток остеопорозу.
🤔ЯКІ СИМПТОМИ ВКАЗУЮТЬ НА РОЗВИТОК ОСТЕОПОРОЗУ ❓️
💁🏼Остеопороз образно називають «безшумною епідемією». Це пов'язано з тим, що захворювання тривалий час протікає без яких-небудь клінічних симптомів. Остеопороз не викликає болючих відчуттів у кістках доти, поки не розвинеться у постійні переломи. Тому захворювання дуже часто виявляється на пізніх стадіях, коли наявне виражене зниження щільності кісткової тканини.
❗️☝🏻❗️Саме тому важливо звернути увагу на такі ознаки розвитку захворювання, як зниження росту на декілька сантиметрів, зміна постави (формування грудного кіфозу «горба»).
🤔ЯК ВИЯВИТИ ОСТЕОПОРОЗ ❓️
👩‍⚕️☝🏻Єдиний метод, що дозволяє підтвердити діагноз і виявити захворювання на ранніх стадіях - це кісткова денситометрія (вимір щільності кісткової тканини).
👉🏻Найбільш розповсюдженими є ультразвукова і рентгенівська денситометрія, що дозволяють швидко і безболісно визначити стан кісткової тканини. Рентгенологічне дослідження необхідне для виявлення ускладнень остеопорозу - переломів, однак встановити діагноз остеопороз за допомогою цього методу неможливо.
❗️❗️❗️ВАЖЛИВО❗️❗️❗️
🟡 Рівень кальцію в крові не характеризує стан кісткової тканини.
🟡 Дуже часто нормальний рівень кальцію підтримується тільки за рахунок того, що він «вимивається» з кісткової тканини.
🟡 При остеопорозі рівень кальцію в крові, як правило, залишається нормальним!
🤔КОМУ ПОКАЗАНА ДЕНСИТОМЕТРІЯ❓️
👉🏻️ Жінкам, у перші декілька років після настання менопаузи (особливо після видалення яєчників);
👉🏻Усім людям, які мають два і більше фактори ризику остеопорозу;
👉🏻Усім людям, які мали один чи більше переломів у віці старше 40 років, не пов'язаних із серйозною травмою (автомобільна катастрофа, падіння з великої висоти, спортивні травми);
👉🏻Людям, які тривалий час приймають глюкокортикоїдні гормони (преднізолон), гормони щитовидної залози;
👉🏻Людям, у яких є підозра на остеопороз при проведенні рентгенологічного дослідження кісток;
👉🏻Людям, які проводять лікувальну терапію остеопорозу для контролю ефективності лікування.
🤔ЯКІ ІСНУЮТЬ СПОСОБИ ПРОФІЛАКТИКИ ОСТЕОПОРОЗУ ❓️
👩🏻‍⚕️Профілактикою потрібно займатися не тільки здоровим людям і пацієнтам з остеопенією, щоб уникнути розвитку захворювання, але і хворим на остеопороз, для запобігання його прогресування.
✅️Відмова від шкідливих звичок (зловживання алкоголем, кавою, паління).
✅️Адекватна фізична активність (ходьба протягом 30 хвилин кожного дня додатково до вашого звичайного навантаження).
✅️Достатнє вживання кальцію.
☝🏻Для того, щоб запобігти «вимивання» кальцію з кісток в організм людини має щодня надходити достатня кількість кальцію. Потреба в кальції різна в різні періоди життя. Вона підвищується у підлітків у період швидкого і активного росту і у літньому віці у зв'язку з погіршенням процесів усмоктування і засвоєння кальцію.
❗️☝🏻❗️ДОБОВА НОРМА СПОЖИВАННЯ КАЛЬЦІЮ
💁🏼‍♂️Вік
🔸 ️від 0 до 6 міс. — 400 мг
🔸️ від 6 міс. до 1 року — 600 мг
🔸️ від 1 року до 10 років — 800 мг
🔸️ 11-25 років — 1200 мг
💁🏼‍♀️Жінки
🔹️25-50 років — 800 мг
🔹️25-50 років (вагітні, що годують) — 1200 мг
🔹️старші за 50 років — 1200 мг
🔹️старші за 50 років на гормонозамінній терапії — 1000 мг
💁🏻‍♂️Чоловіки
◾️25-65 років — 800 мг
◾️старші за 65 років — 1200 мг
🤔Що таке остеопороз❓️