Категорія новин
Запам’ятайте!
Артеріальна гіпертонія є найпоширенішим хронічним неінфекційним захворюванням людства, з яким стикається приблизно кожний четвертий дорослий. Роками, часто безсимптомно, хвороба пошкоджує серце та судини і, якщо не проводиться кваліфіковане лікування, вона заявляє про себе стенокардією, інфарктом, інсультом, сліпотою, серцевою чи нирковою недостатністю.
Що таке гіпертонія?
Артеріальною гіпертонією називають стабільне підвищення артеріального тиску. Підвищення артеріального тиску наступає тоді, коли має місце звуження артерій або їх дрібних відгалужень – артеріол. Артерії являються основними транспортними магістралями, по яких кров поступає в усі тканини організму. У деяких людей артеріоли часто звужуються, спочатку із-за спазму, а пізніше їх просвіт залишається постійно звуженим внаслідок стовщення стінки і тоді, щоб потік крові міг подолати ці звуження, посилюється робота серця, зростає кров’яний тиск.
Приблизно у одного із двадцяти хворих, причиною підвищеного кров’яного тиску являється захворювання нирок, наднирників, щитовидної залози, цукровий діабет. В таких випадках говорять про вторинну або симптоматичну артеріальну гіпертонію. В більшості ж випадків, приблизно у 95% хворих, мова йде про первинну або есенціальну гіпертонію.
Незважаючи на те, що причина підвищеного тиску у пацієнтів з есенціальною гіпертонією на сьогоднішній день до кінця не встановлена, не викликає сумніву факт, що нелікована гіпертонія – становить серйозну загрозу для здоров’я.
Найбільш частими ускладненнями гіпертонії є ураження таких життєво важливих органів, як серце, головний мозок та нирки.
На щастя, медицина володіє сьогодні достатньою кількістю ефективних ліків, які дозволяють легко знизити високий кров’яний тиск і тривало підтримувати його на бажаному рівні, а пацієнту вести активний спосіб життя. Тому, найважливіше для Вас – зрозуміти суть захворювання і сумлінно виконувати рекомендації Вашого лікаря.
ЗНАЙТЕ!
1. Кожна четверта доросла людина має підвищений кров’яний тиск.
2. Тільки половина людей з підвищеним кров’яним тиском знають про це. Ми уникаємо візиту до лікаря, тоді як єдиний спосіб своєчасного виявлення гіпертонії це систематичне вимірювання кров’яного тиску.
3. Тільки половина пацієнтів з діагностованою артеріальною гіпертонією отримують потрібне лікування. Хороше самопочуття при постійно підвищеному кров’яному тиску не причина для відмови від лікування, так як нелікована гіпертонія – це міна сповільненої дії.
4. Тільки половина з тих хто лікується - реально дотримується всіх рекомендацій лікаря. Багато пацієнтів самостійно припиняють прийом рекомендованих ліків, що приводить до загострення захворювання. Інші змінюють підібрану дозу препаратів або частоту прийому їх протягом дня, що теж недопустимо.
5. Отже, у Вас виявили наявність гіпертонії – хвороби, з якою від нині доведеться жити. Що Ви повинні знати?
6. Що означають цифри при вимірюванні артеріального тиску?
7. При вимірюванні кров’яного тиску визначається сила, з якою тік крові діє на стінки артерії. Сила виникає внаслідок роботи серця. Кожний раз, коли серце скорочується, наступає викид з нього крові, і тиск в артеріях зростає, коли ж серце розслабляється між ударами, тиск в артеріях знижується. Виміряний тиск записується двома цифрами. Наприклад, 130 і 70. Перша цифра називається систолічним тиском. Вона відображає тиск в артеріях, який виникає при скороченні серця і викиді крові в артеріальну частину судинної системи. Друга цифра називається діастолічним тиском і відображає тиск в артеріях в момент розслаблення серця, під час якого наступає його наповнення перед наступним скороченням.
Що таке нормальний артеріальний тиск?
Показники артеріального тиску значно змінюються в залежності від статі, віку, зовнішніх обставин. Артеріальний тиск є нижчим, коли Ви спите, або просто відпочиваєте. При фізичних чи емоційних навантаженнях кров’яний тиск тимчасово зростає. Таким чином, не існує нормального тиску, однакового для різних життєвих ситуацій. Тому, коли лікар говорить про допустимі межі норми Вашого тиску, він враховує Ваш вік, стать, а також умови життя та праці.
Зазвичай лікар розпочинає лікувальний процес, коли Ваш діастолічний тиск при повторних вимірюваннях перевищує рівень 90. Точка відліку підвищеного артеріального тиску – як мінімум тричі зареєстрований лікарем рівень 140 і 90 мм ртутного стовпа.
Чому саме в мене підвищений кров’яний тиск?
Сьогодні ніхто не дасть Вам вичерпну відповідь на це питання. У переважної більшості пацієнтів не вдається визначити причину підвищення тиску, усунувши яку ми б його нормалізували. Тому, коли Ваш лікар встановив у Вас наявність гіпертонії, не сумнівайтесь в цьому, бо діагноз хвороби встановлюється шляхом простого вимірювання артеріального тиску і, якщо при повторних вимірюваннях Ваш тиск є незмінно підвищений, то діагноз гіпертонії цілком обґрунтований.
Гіпертонія – це, як правило, хронічний пожиттєвий стан, з яким Вам доведеться жити.
Достовірно встановлено, що гіпертонія являється основною причиною розвитку інсульту та ішемічної хвороби серця. Мова при цьому йде про неліковану, або недостатньо ліковану гіпертонію. Пацієнти з нелікованою гіпертонією мають набагато більш високий ризик передчасної смерті, ніж хворі з гіпертонією, які систематично лікуються. В 68 із 100 випадків інфаркту міокарда та в 75 із 100 випадків інсульту у хворих відмічався підвищений кров’яний тиск, який, як правило, тривалий час залишався нелікованим або лікованим недостатньо.
Пам’ятайте! Нелікована гіпертонія значно скорочує тривалість і погіршує якість Вашого життя.
Багато людей, що мають артеріальну гіпертонію, не відчувають її роками. Частина ігнорує такі неприємні відчуття, як болі в потиличній ділянці голови, періодичну задишку, головокружіння, носові кровотечі, втомлюваність, слабість. А дарма, бо ці симптоми часто свідчать про підвищений кров’яний тиск. Повинні Вас також насторожити такі зміни у Вашому характері, як дратівливість, запальність, надмірна впертість, часта зміна настрою. Нелікована гіпертонія накладає вагомий відбиток на психіку людини. При ній прогресує відмирання нервових клітин, що приводить до деменції (слабоумства).
Тривало не встановлена і нелікована артеріальна гіпертонія приводить до того, що спочатку в кровоносних судинах, а потім в таких життєво важливих органах, як серце, нирки та головний мозок наступають незворотні зміни. Тому неочікуваний для пацієнта серцевий напад або інсульт - це часто наслідок відсутності належного медичного спостереження.
Що стається, коли гіпертонію не лікувати?
Чим вищий кров’яний тиск, тим більшу роботу мусить виконувати серце для підтримування нормальної циркуляції крові. Тому, коли гіпертонію не лікувати, стінки серця спочатку потовщуються, або гіпертрофуються, при цьому підвищується ризик роботи серця з перебоями, а пізніше стінка його потоншується, що супроводжується виникненням задишки, втомлюваності, набряків на ногах. Ці симптоми часто свідчать про розвиток серцевої недостатності, тобто нездатності серцевого м’яза виконувати нормально свою функцію помпи.
Високий тиск прискорює процес, відомий під назвою атеросклероз, суть якого полягає в відкладенні ефірів холестерину в стінці артерій і артеріол, що приводить до їх ущільнення, формування атеросклеротичних бляшок, зменшення просвіту. Якщо поражаються коронарні судини, які постачають кров’ю серце, то розвивається грудна жаба, або стенокардія. По мірі прогресування процесу одна з артерій може повністю закупоритись, і тоді частина серцевого м’яза перестає отримувати кров – розвивається інфаркт міокарда. Атеросклероз може вражати будь-яку ділянку артеріального русла. При ураженні мозкових судин у хворого з гіпертонією може розвинутись мозковий інсульт, внаслідок якого порушується функція руху, мова і пам’ять. При ураженні судин ока, нирок і нижніх кінцівок високий ризик розвитку сліпоти, ниркової недостатності і "переміжної кульгавості".
З чого почати?
На щастя, гіпертонія є захворюванням, при якому Ви можете собі суттєво допомогти, усуваючи фактори, що підвищують ймовірність розвитку серцево-судинних ускладнень. Ці фактори називають ще факторами ризику. Фактори ризику поділяються на дві групи – набуті, тобто такі на які можна вплинути і вроджені, які корекції не піддаються. До набутих факторів ризику відносять куріння, ожиріння, високий рівень холестерину, підвищений кров’яний тиск, стреси, малорухомий спосіб життя. До вроджених – наявність в родині випадків серцево-судинних захворювань та цукрового діабету ІІ типу, чоловіча стать, похилий вік, фізіологічна або хірургічна менопауза у жінок.
Наведена інформація аж ніяк не свідчить, що якщо Ви людина похилого віку, і Ваші родичі хворіли на ішемічну хворобу серця, то і Ви приречені на це захворювання. Але Ви відноситесь до групи високого ризику розвитку хвороби, і тому Вам слід особливо остерігатись приєднання додаткових факторів ризику.
Куріння.
Під впливом нікотину, який Ви вдихаєте з цигарковим димом, прискорюється серцевий ритм і наступає спазм судин, що в поєднанні суттєво погіршує умови для роботи серця. Куріння також значно підвищує ризик розвитку атеросклерозу. Курці у 2 рази частіше помирають від серцево-судинних ускладнень в порівнянні з тими що не курять. А якщо взяти до уваги і те, що куріння збільшує ризик розвитку раку легень, сечового міхура, обструктивних захворювань легень, виразкової хвороби шлунку, уражень периферичних артерій, то чи не здається Вам, що від куріння слід відмовитись негайно.
Слідкуйте за Вашою вагою!
На жаль, більшість з нас схильні до надмірного захоплення їжею. Як наслідок – більше половини людей у віці від 45 років і старші мають надлишкову вагу.
Вирішальне значення мають наступні три аспекти проблеми.
Перший: надмірна кількість їжі, яку ви споживаєте. При збільшенні ваги тіла підвищується артеріальний тиск, що поряд з необхідністю забезпечити кров’ю більшу масу, змушує серце працювати з підвищеним навантаженням. Таким чином, зниження маси тіла відіграє суттєву роль в зниженні рівня кров’яного тиску.
Другий: кількість спожитих жирів. Жири, що поступають з їжею, особливо тваринного походження, можуть стати причиною підвищеного рівня холестерину. Холестерин – це важливий компонент для нормального функціонування організму, однак при його надмірній кількості різко зростає ризик розвитку атеросклерозу та ішемічної хвороби серця. Ваш лікар визначить необхідні міри для контролю холестерину в Вашому випадку. Однак універсальна порада така: обмежте в своєму раціоні жири, м’ясні продукти, уникайте вживання смаженої їжі. Надавайте перевагу молочним і рослинним продуктам із зниженим вмістом жиру.
Третій: необхідність обмеження солі, так як сіль затримує рідину в організмі. Якщо Ви хочете змінити смак їжі, користуйтесь замість солі лимонним соком.
Загальні рекомендації по збалансованому харчуванню пацієнта з артеріальною гіпертонією можуть бути сформульовані наступним чином:
1. урізноманітнюйте Ваш харчовий раціон;
2. контролюйте вагу;
3. уникайте смаженої їжі;
4. уникайте солодощів;
5. зменшіть кількість солі;
6. надавайте перевагу овочам, фруктам, злакам і хлібу грубого помолу;
7. обмежте вживання алкоголю
Фізичні вправи.
Регулярні фізичні вправи дуже корисні. Вони нормалізують масу тіла, підтримують Вашу серцево-судинну систему в хорошій формі, сприяють зниженню рівня холестерину, стимулюють обмінні процеси. При цьому мова не йде про надмірні навантаження. Бажано хоча б три рази на тиждень протягом 30-45 хвилин робити піші або велосипедні прогулянки, поплавати в басейні і навіть попрацювати в саду.
Стрес.
Стрес є бідою ХХІ століття, і саме його вважають причиною більшості наших проблем із здоров’ям. Але стрес не така вже й погана річ. Він активує і загострює інтелектуальні та психоемоційні можливості людини, що необхідне для досягнення успіху і руху вперед. Щоправда, до стресу потрібно ставитись адекватно. Типова ситуація, коли в стані стресу людина починає більше курити, вживати алкоголь, а іноді і переїдати. Ці дії приводять до зворотного ефекту і поглиблюють стан нестабільності. Тут варто ще раз згадати про фізичні вправи, які є прекрасним засобом від стресу. Отже, якщо у Вас встановили діагноз гіпертонії, немає підстав відмовлятись від нормального активного життя. Коли Ви розумні і далекоглядні, то без сумніву дослухаєтесь до рекомендацій лікаря по немедикаментозному лікуванню, але якщо через 6-8 тижнів дотримання дієти, занять фізичними вправами, зменшенні ваги тіла, зменшенні вживання солі і рідини, а також відмові від куріння та вживання алкоголю рівень Вашо-го кров’яного тиску залишається підвищеним, то настав час обсудити з лікарем та піді-брати дози медикаментозних гіпотензивних середників. І немає нічого особливого в тому, що Вам щоденно слід буде приймати ліки. Вважайте це звичною справою постійного захисту свого здоров’я.
Нелікована гіпертонія впливає на якість Вашого життя та скорочує Ваше життя!
Переконайте тих, кого Ви любите і кого Ви цінуєте, у необхідності контролювати артеріальний тиск щодня!
Бажаємо Вам міцного здоров’я!