Категорія новин
За оцінками ВООЗ у світі пів мільярда людей хронічно інфіковані гепатитом В або С. У 58 % випадків вірус призводить до цирозу, а у 78 % - до раку печінки Фахівці ДУ "Тернопільський ОЦКПХ МОЗ " нагадують: захворіти на гепатит може кожен, незалежно від віку, статі та способу життя. Тому за перших ознак гепатиту будь-якого виду варто звернутися по допомогу і не гаяти час із лікуванням.
Розповімо про загальні правила харчування при захворюваннях печінки.
Отож.
Гепатит — це запалення печінки, яке у більшості випадків має вірусну природу. Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В і С. За поширеністю вони займають перші позиції.
Говорячи про гепатит, йдеться про 5 основних видів вірусу. Але захворювання не обмежується 5 основними видами гепатиту. Сьогодні активно вивчаються більш рідкісні форми — гепатит F, TTV, SEN, G.
Гепатит — це загальна назва захворювання, що призводить до запалення печінки. Але також запалення може бути спричинене й іншими чинниками: наприклад, жовтою лихоманкою, краснухою, вірусом Коксакі тощо.
Перші симптоми та ознаки
Інкубаційний період захворювання досить тривалий, часто воно має прихований перебіг, тому перші симптоми можуть з’явитися не одразу.
Загальні ознаки гепатиту всіх видів:
• слабкість і швидка втомлюваність;
• роздратування або апатія;
• розлади з боку ШКТ — нудота, блювання, біль у животі та діарея;
• потемніння сечі;
• знебарвлення калу;
• пожовтіння шкіри, слизових оболонок і склер;
• підвищена температура тіла.
Не варто забувати, що перебіг захворювання може відрізнятися залежно від виду вірусу, що став його збудником.
• При гепатиті А найчастіше спостерігається втрата апетиту, тяжкість і біль у правому підребер’ї. Інкубаційний період триває 14-28 днів.
• Гепатит B дає про себе знати у період від 30 до 180 днів з моменту інфікування. Захворювання швидко призводить до цирозу та печінкової недостатності.
• Гепатит С у 80 % випадків протікає безсимптомно. Можуть виникати болі в суглобах, васкуліт, втрата апетиту, зміна імуноглобулінів. Інкубаційний період триває до 6 місяців.
• Гепатит D накладається на гепатит В, ускладнюючи його симптоми та перебіг.
• При гепатиті E з’являється свербіж та висип, біль у суглобах. Інкубаційний період триває від 2 до 10 тижнів.
Гепатит: лікування дієтою
Дієта при гепатиті є обов’язковою частиною терапії. Основним принципом дієтичного харчування є зниження навантаження на печінку і ШКТ.
Рекомендовано:
• 4–6 прийомів їжі на добу з інтервалом у 3–4 години
• так звана «дієта номер 5»
• виключення їжі на ніч
• добова кількість калорій – менше 3000 ккал
• вживання лише теплої їжі
• виключення з раціону копченого й гострого
• відмова від алкоголю й тютюну.
Печінка і жовчовивідні шляхи – найважливіші органи для нормального функціонування людського організму. Разом з тим, вони є найбільш вразливими, оскільки протягом усього життя переробляють і інактивують токсини, отрути, а також продукти розпаду, наражаючись на небезпеку. Саме тому печінка вимагає регулярного очищення і певного захисту. Сьогоднішній спосіб життя людей нерідко ставить роботу печінки під загрозу. Зловживання спиртним, екологічна ситуація, генетичний фактор, використання антибіотиків, сильнодіючих медикаментозних препаратів, дієти, нерегулярне харчування – все це шкодить печінці та жовчному міхурі, тому хронічні захворювання цих органів зустрічаються досить часто.
Дієта для жовчного міхура і печінки може дотримуватися і здоровою людиною, в якості профілактики печінкової недостатності, холециститу, гепатиту, фіброзу, цирозу. У медичній практиці вона називається дієтою № 5 за Певзнером, в обов’язковому порядку призначається людям, що страждають хронічними та гострими формами даних захворювань. Крім оздоровчих властивостей, дієта допомагає виробити ефективну корекцію ваги для хворого.
Дієта № 5 має багато варіацій, і призначається лікарем залежно від стадії захворювання та стану хворого поряд з медикаментозним лікуванням.
Основним завданням такого раціону є обмеження в жирній їжі і збалансоване вживання білків і вуглеводів. Тому жирні, гострі і копчені продукти виключаються з меню , а повноцінні легкозасвоювані білки і продукти, багаті клітковиною , повинні вживатися частіше і в більшому обсязі.
У кожному разі, дотримуючись цієї дієти, не можна займатися переїданням. Інакше, створюється додаткове навантаження на хвору печінку.
Харчування має бути дробовим, невеликими порціями і через кожні 3-4 години. Це покращує травлення і засвоєння їжі. Любителям смаженого доведеться відмовитися від своїх уподобань і перейти на більш корисний процес приготування, а саме: на пару, на воді, або тушкування. Якщо є можливість, найкращим варіантом стане придбання пароварки. У ній їжа максимальним чином зберігає всі корисні властивості продуктів.
Щодня в раціон харчування мають входити близько 2 л води, бажано мінеральної, або свіжовичавлені соки.
Категорично заборонено їсти сильно охолоджені продукти, оскільки це веде до скорочення жовчного міхура і порушенню його роботи. Температура приготованих страв повинна бути не нижче кімнатної до помірно гарячої.
Іноді за призначенням лікаря можуть вноситися певні коректування. Наприклад, страви основного меню готуються тільки в протертому вигляді, а фрукти і овочі вживаються в сирому.
Тривалість оздоровчої дієти № 5 не має певних меж. Все залежить від конкретного індивідуального випадку і стану хворого. Однак при хронічних захворюваннях таке харчування рекомендовано протягом 2 років, а при хронічних формах гепатиту - впродовж усього життя.
Гепатити виліковні, проте деякі їх види занадто агресивні та загрожують фатальними наслідками
Дбайте про себе і рідних. Дотримуєтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання – звертайтесь до лікаря.
Пам’ятайте! Правильне харчування зможе не тільки допомогти печінці працювати, але ви досягнете призупинення захворювання, а йі збільшити тривалість свого життя.
Довідково
В Україні Розпорядженням Кабінету міністрів України від 27 листопада 2019 р. №1415-р схвалена «Державна стратегія у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року». Визначена стратегічна ціль «Зменшення нових випадків вірусних гепатитів, в тому числі хронічних, та скорочення смертності, зумовленої вірусними гепатитами»що базується на Глобальній стратегії сектору охорони здоров’я ВООЗ з вірусного гепатиту «На шляху до ліквідації вірусних гепатитів».
У 2021 році прийнято нові Стандарти надання медичної допомоги дорослим та дітям із вірусними гепатитами В та С. Вони дозволяють значно розширити доступ пацієнтів до лікування цих інфекцій.