Категорія новин
Всесвітньою організацією охорони здоров'я, відзначається 31 травня кожного року. 💁🏻‍♀️Цьогоріч 2023 року він проходить під гаслом « Вирощувати продукти, а не тютюн».
☝🏻В цей день по всьому світу проходять антитютюнові ккампанії, спрямовані на поширення інформації про небезпеку тютюну і його негативний вплив на здоров'я. Заходи, що проводяться у рамках кампанії Всесвітнього дня без тютюну, також спрямовані на зниження захворюваності і смертності, що спричинені вживанням тютюну, можливість підвіщити обізнаність щодо шкідливих і смертоносних наслідків вживання тютюну та впливу пасивного куріння, а також попередити вживання тютюну в будь – якій формі.
🤔Що вже зроблено в Україні у сфері контролю над тютюном.
❗️АНТИТЮТЮНОВІ ЗАКОНИ🇺🇦
✅️ В Україні з жовтня 2005 року діє Закон «Про заходи щодо попередження і зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», з липня 2006 року цим Законом встановлено заборону курити в громадських місцях. За куріння тютюнових виробів у заборонених місцях запроваджено штраф від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
✅️У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Мета Конвенції зобов'язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії . Вона полягає в захисті здоров’я людей, а також у попередженні негативних соціальних , екологічних, екологічних наслідків споживання тютюну та й впливу тютюнового диму. Антитютюнові заходи мають впроваджуватись на національному, регіональному й міжнародному рівнях.
👉🏻У 2012 році ухвалені закони: 👇🏻
🟢 про заборону реклами, спонсорства та стимулюванню продажу тютюнових виробів ( набув чинності 16 вересня 2012 року);
🟢 про запровадження великих ( 50% площі пачки) попереджень з малюнками на тютюнових упаковках ( набув чинності 4 жовтня 2012 року);
🟢 про звільнення закладів громадського харчування та інших громадських місць від тютюнового диму (набув чинності 16 грудня 2012 року).
☝🏻А зовсім нещодавно Верховною Радою України ухвалений анти тютюновий Закон 1978 – IX ( принятий від 16.12.2021 року) 👉🏻« Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» .
💁🏼‍♂️Впроваджений Закон № 2899 про заборону куріння електронних сигарет, кальянів та інших тютюнових виробів у громадських та на робочих місцях, зокрема у всіх приміщеннях закладів ресторанного господарства.
📈Підвищення цін і акцизів.
👉🏻Акцизи на тютюнові вироби регулярно підвищуються, відповідно ціни на сигарети зростають . Підвищення цін і акцизів на тютюн – це один із найефективніших заходів зменшення поширеності куріння та збільшення надходжень в бюджет. ❗️То ж варто пам’ятати, що акциз сплачують курці, бюджет поповнюють курці, а не тютюнові компанії.❗️ У 2008 – 2018 роках середня ставка акцизу на пачку сигарет в Україні зросла більш ніж у 30 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд до 43, 6 млрд гривень у 2018 році, при зменшенні кількості курців в Україні з 10 млн до 6,5 мільйонів у 2018 році за даними Державної служби статистики.
Норми анти тютюнового закону впроваджують європейські вимоги до захисту населення від шкоди тютюну та електронних пристроїв для куріння відповідно до євроінтеграційної директиви 2014/40 / ЄС та Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.
❗️Запам’ятайте❗️💁🏻 Тютюнокуріння – це хвороба, залежність фізична, емоційна й поведінкова, яка на теперішній час внесена в Міжнародний класифікатор хвороб під кодом F -17 – « Психічні й поведінкові розлади, викликані вживанням тютюну»
☝🏻Тютюнокуріння – це соціальна проблема, 3,2 % ВВП ( 3,6 млрд доларів США) щороку втрачає економіка України через витрати на лікування та втрату працездатності від хвороб, пов’язаних з тютюном та його замінниками .
Замінниками тютюнових виробів в сучасному світі вважаються електронні портативні пристрої для нагрівання рідини ( з нікотином або без), що генерують пару, яку вдихає курець , а також пристрої, що нагрівають спеціальні сигарети ( стіки або тютюнові вироби для нагрівання - ТВН) до певної температури, внаслідок чого утворюється аерозоль, який вдихає курець. В останній час приділяється особлива увага на вплив на організм людей ( особливо дітей і вагітних жінок) вторинного тютюнового диму, тобто того диму, який видихає курець під час куріння, а також продукти згорання диму, що потрапляють у повітря і третинного тютюнового диму, що осідає під час куріння на волоссі й одязі людей, що перебувають навколо.У кожного курця свої причини, чому він/вона курять, і чому не хоче відмовитися від куріння.
❗️👉🏻Аспекти залежності від нікотину:
💁‍♀️Фізична залежність – при курінні нікотин швидко потрапляє у кров і вже через 7-10 секунд досягає мозку, де впливає на рецептори та стимулює нервову систему штучно виробляти серотонін та дофамін. Що створює відчуття емоційного задоволення та призводить до залежності. Значна кількість курців НЕ МАЄ фізичної залежності від нікотину, наприклад ті, хто не курить в окремі дні ( вихідні, відпустка), або протягом основної частини дня (наприклад ) курить лише на роботі. При відмові від куріння лише ті курці які мають фізичну залежність переживають синдром відміни який ще називають абстинент ним синдромом. Пережити цей період може дуже складно однак цілком реально. Тим курцям, які мають високий рівень фізичної залежності, лікарем може бути рекомендована медикаментозна допомога.
💁🏻‍♂️Психологічна залежність – полягає в тому, що людина курить у відповідь на певні емоції, почуття або думки. Для того, щоб допомогти курцю подолати цей вид залежності, потрібно проаналізувати які емоції у нього/ неї найчастіше викликають бажання закурити, та як інакше з цим можна впоратися.
💁Поведінкова ( соціальна) залежність – куріння є звичкою, яка асоціюється з певними видами активності, людьми чи заходами. Основна рекомендація курцю має полягати в тому, щоб уникати таких ситуацій або замінювати їх чимось іншим у процесі припинення куріння.
❗️👩🏼‍⚕️Повна відмова від куріння — найкраще, що ми можемо вдіяти для нашого організму, за будь якого стажу, куріння, віку, статі та стану здоров’я.
👉🏻Змінити своє ставлення до тютюнокуріння в наших силах, і ми можемо це зробити, приклавши спільні зусилля ❗️
🌍Всесвітній день без тютюну ( World No Tobacco Day)