Категорія новин
💦 Вживання води, що містить підвищені концентрації нітратів, може призвести до хронічних отруєнь, передусім малюків, котрим готують суміші, розведені цією водою.
☝️ Якщо не очищати воду від нітратів за допомогою фільтрів для води, це може призвести до цілої низки захворювань. Коли нітрати вступають в реакцію з гемоглобіном, вони здатні перетворюватися в нітрити (солі азотної кислоти), які перетворюють його на метгемоглобін. А він не здатний доставляти кисень до внутрішніх органів і тканин, що може спричинити кисневе голодування організму.
💁‍♀️ Кисневе голодування призводить до порушень в роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.
🤔 Чим небезпечні нітрати❓
🔹 Нітрати сприяють розвитку шкідливої мікрофлори в кишківнику, що призводить до отруєння організму.
🔹 Особливо негативно метгемоглобін впливає на здоров'я маленьких дітей. Їх організм не здатний справлятися зі шкідливими речовинами, що містяться в питній воді, фруктах або овочах.
🔹 Якщо не проводити очищення води, то нітрати, коли проникають в організм, зменшують кількість вітамінів, що призводить до авітамінозу та погіршення обміну речовин.
🔹 Нітрати знижують в організмі концентрацію йоду, що впливає на функціонування щитоподібної залози.
🔹 Підвищена концентрація з'єднань азоту в організмі є причиною проблем при вагітності у жінок і призводить до ускладнень з потенцією у чоловіків.
🔹 Коли нітрати потрапляють в організм, вони розширюють судини й істотно знижують тиск.
❗️❗️❗️ Важкість отруєння нітратами залежить від віку. Найбільш чутливі до їх дії є діти до 6 місяців.
👩‍⚕️ Ознаки отруєння
Диспепсичні прояви:
🔸 діарея, нудота, блювання;
🔸 задишка, тахікардія, ціаноз;
🔸 різкі болі в животі, пожовтіння очей;
🔸 постійна сонливість, втома, головний біль.
👉 На теренах України реєструються поодинокі випадки водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3 років на окремих територіях, що належать до ендемічних зон. Випадки пов’язані з приготуванням дитячого харчування для дітей раннього віку, які знаходяться на штучному вигодовуванні молочними сумішами, на воді з індивідуальних колодязів зі значним вмістом нітратів.
❌ Категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.
🧏‍♀️ Щоб попередити негативний вплив нітратів на здоров’я населення та запобігти виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, варто:
❌ Не вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л). Особливо це стосується дітей та вагітних жінок!
🫕 Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду.
👉 Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів; територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку, перевірити якість криничної води можна в акредитованих на ці види досліджень лабораторіях.
☝️ За можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.
❗️❗️❗️ Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність! Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях тощо.
🧏‍♀️ При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.
картинка