Категорія новин
Залізо — незамінний для організму мікроелемент. Нам важливо отримувати його з продуктами харчування, адже дефіцит заліза впливає на роботу всього організму.
Для чого організму потрібне залізо?
Залізо входить до складу ряду білків, в тому числі — гемоглобіну. Гемоглобін — це особливий білок, який знаходиться всередині червоних кров’яних клітин — еритроцитів. Він відповідає за транспорт кисню в організмі. Коли у людини низький гемоглобін, то тканинам не вистачає кисню.
Крім того, залізо входить до складу ферментів-цитохромів. Вони беруть участь у всіх детоксикаційних процесах — знешкоджують шкідливі речовини, які щохвилини утворюються в результаті життєдіяльності. Також залізо необхідно для функціонування ендокринної системи, щитоподібної залози, синтезу ДНК, м’язів, процесу ділення клітин, підтримання імунітету.
Що таке анемія і залізодефіцит?
Зниження рівня еритроцитів або концентрації в них гемоглобіну називається анемією. Є декілька видів анемій, ми зосередимо увагу на залізодефіцитній анемії. Вона виникає при нестачі заліза в організмі, коли кістковий мозок не може нормально синтезувати еритроцити.
Стан, коли запаси заліза в організмі закінчуються, проте гемоглобін ще тримається в нормі, називається залізодефіцитом. Це означає, що анемія ще не розвинулась, але якщо не поповнити запаси заліза, то вона буде наступним кроком.
Залізодефіцит може бути наслідком незбалансованого раціону з низьким вмістом заліза, хронічного запалення ШКТ — у такому випадку тіло не може засвоїти мінерали, що надходять з їжею. Крім того, у групі ризику знаходяться люди, які дотримуються вегетаріанського і веганського раціонів, спортсмени, ті, хто регулярно є донором крові, жінки репродуктивного віку, вагітні та годуючі матері.
Загальними ознаками залізодефіциту є:
Хвилясті і ламкі нігті
Випадання волосся
Сухість шкіри гомілок
Сухість шкіри стоп
Стоматит, виразки в ротовій порожнині
Сухість у роті, виразки в куточках рота
Синдром «неспокійних ніг»
Тахікардія, серцебиття
Блідість шкіри, швидка поява синців
Синці під очима
Мерзлявість, холодні кінцівки
Слабкість, зниження продуктивності в спорті та навчанні
При залізодефіциті порушуються загальні обмінні процеси і страждає весь організм. Якщо ви помітили у себе чи дитини подібні симптоми, обов’язково зверніться до лікаря. Не варто самостійно купувати полівітамінні комплекси. У таких вітамінах залізо міститься у профілактичній, а не лікувальній дозі. Тільки лікар зможе підібрати відповідний препарат і правильне дозування.
Скільки заліза потрібно на добу?
Обмін заліза в організмі здійснюється в замкненій системі. Добові витрати заліза складають в середньому 1-1,5 мг. Рівновага підтримується за рахунок надходження ззовні такої ж кількості заліза.
Діти 4 - 8 років - близько 10 мг
Діти 9-13 років - близько 8 мг
Хлопчики-підлітки 13-18 років близько - 11 мг
Дівчата-підлітки 13-18 років - 15 мг
Чоловіки 19-50 років - близько 8 мг
Жінки 19-50 років - близько 18 мг
Дорослі старші 51 року - близько 8 мг
В яких продуктах міститься залізо?
В продуктах харчування залізо присутнє в двох формах: гемовій і негемовій. Гемове залізо міститься у продуктах тваринного походження, негемове — у продуктах рослинного походження. Основа різниця цих двох форм заліза у біодоступності. Гемове залізо всмоктується набагато краще — в середньому засвоюється 17%-22%, а негемове — тільки на 5%-7%.
Гемове залізо
(засвоюється 17%-22%)
85 грам продукту містять:
• печінка і субпродукти - 8-13 мг
• баранина, качка - 3 мг
• готова яловичина - 2,5 мг
• консервовані морепродукти - 2,5 г
• креветки - 1,8 мг
• курка - 1 мг
• риба сімейства лососевих - 1 мг
Негемове залізо
(засвоюється 5%-7%)
• 250 грамів томатної пасти без цукру - 5 мг
• 100 грамів гарбузового насіння - 9 мг
• 100 грамів цільнозернового вівсяної крупи - 5 г
• 100 грамів запечені з шкіркою картопля, батат, пастернак - 4 мг
• 100 грамів соняшникового насіння - 3 г
• 85 грамів квасолі, сочевиці, нуту - 3-8 мг
• 85 грамів соєвого сиру тофу і соєвих бобів - 2-5 мг
• 50 грамів мигдалю - 1,8 г
• 50 грамів кураги, родзинок - 1,6 мг
• 1 чашка приготованого шпинату - 4,5 мг
Як засвоюється залізо з тваринних і рослинних джерел?
Залізо — примхливий елемент, його засвоєнню заважає ряд сполук, проте є і ті речовини, які покращують його всмоктування. Почнемо з останніх: всмоктування негемових форм заліза покращують яблучна, лимонна, бурштинова, аскорбінова кислоти, амінокислоти, фруктоза. А перешкоджають засвоєнню заліза різних форм молоко, крохмалисті продукти, соєвий білок, речовини, що містяться у чаї, каві, какао, фітинова кислота з зернових та зелені.
Для повноцінного засвоєння заліза різних форм потрібно стежити за адекватною кількістю різноманітного білка в раціоні. Включайте в раціон: рибу, м'ясо і субпродукти, птицю, яйця, бобові, насіння. Також важлива нормальна кислотність шлункового соку і вітамін С, який є у цитрусових, наприклад апельсинах, ківі, а також капусті, перці, броколі, помідори. Тут ще нам стануть у нагоді ягоди, фрукти, підкислені натуральним оцтом або лимоном, салати і рагу. Варіанти поєднань продуктів для кращого засвоєння заліза:
• м'ясо + салат
• морепродукти + листова зелень
• бобові + овочі + оцет
• горіхи + ягоди
• цільнозерновий крупа + зелень + бобові
Крім того, ступінь засвоєння заліза залежить від впливу різних харчових і секреторних факторів, рівня запасів заліза і здоров'я шлунково-кишкового тракту.
Низький рівень заліза і харчування
Збалансоване харчування дуже важливе для підтримання рівня заліза в організмі. За допомогою раціону можна не допустити дефіциту і створити хороший його запас в організмі, а також — зупинити прогресування легкого ступеню анемії. Проте підняти за допомогою продуктів рівень заліза, якщо він вже низький, неможливо. Якщо у вас дефіцит заліза, необхідно звернутися до лікаря.
Чи можливо «переїсти» заліза?
Неможливо отримати надто багато заліза з продуктами харчування — воно просто не засвоїться організмом. А перебрати з залізом в таблетках дійсно можна. Тому важливо звертатися до лікаря, а не призначити препарати самостійно.