Категорія новин
🤒 #Вітряна_віспа (вітрянка) — це високоінфекційне гостре вірусне захворювання, що переважно вражає 👧 дітей. Характеризується помірною загальною інтоксикацією і плямисто-папульно-верикульозним висипом на шкірі та слизових оболонках.
👉 Вітряна віспа — одна із найпоширеніших інфекцій у світі 🌏. За рівнем захворюваності вона поступається лише грипу та іншим гострим респіраторним вірусним інфекціям.
🟡 Причини вітряної віспи
Збудником є вірус вітряної віспи та оперізувального герпесу (Varicella-zoster virus, VZV), або герпесвірус людини 3 типу (ГВЛ-3). Цей ДНК-вірус нестійкий поза організмом людини, швидко гине від дезінфекційних засобів, а також під дією температури понад 60 °С.
☝️ Основним джерелом інфекції є хворий на вітряну віспу. Хвора людина стає небезпечною для інших в останні 10 днів інкубаційного періоду і перші 5–7 діб з моменту появи висипу. Ще одним джерелом інфекції може бути хворий на оперізувальний герпес.
Сприйнятливість населення до вітряної віспи становить 90–95%.
🟠 Шляхи передавання вітряної віспи
Механізм передавання збудника — краплинний. Незважаючи на слабку стійкість вірусів у довкіллі, доведено можливість їх поширення за межі кімнати, де перебуває хворий. Таким чином, імовірність зараження може поширюватися на всіх, хто перебуває у будівлі.
Не виключена можливість вертикального передавання збудників вітряної віспи від матері до плоду, що може спричинити вади розвитку, але це трапляється дуже рідко.
Вітряна віспа — типова дитяча інфекція. Новонароджені до двох місяців мають пасивний материнський імунітет. З трьох місяців вони стають сприйнятливими до інфекції.
🔴 Симптоми вітряної віспи
Інкубаційний період під час вітряної віспи триває від 11 до 21 дня, найчастіше близько 14 днів. Характерні симптоми загальної інтоксикації: 🔹 нездужання, 🔹 втрата апетиту, 🔹 субфебрильна температура тіла тощо. На такому тлі або й без будь-яких передвісників на шкірі з’являються висипання, що часто супроводжуються підвищенням температури тіла. Перші елементи висипу можуть з’явитися за нормальної температури тіла. Висипка локалізується на 🔹 обличчі, 🔹 волосистій частині голови, 🔹 тулубі та 🔹 кінцівках. У разі інтенсивного висипу його елементи можна знайти на 🔹 долонях та 🔹 підошвах.
Перебіг вітряної віспи здебільшого легкий. Специфічні ускладнення (менінгоенцефаліт, пневмонія) трапляються рідко. Однак після перенесеної інфекції збудник, без будь-яких клінічних проявів, може роками зберігатися в організмі та провокувати у старшому віці інші захворювання — оперізувальний герпес, який можна розглядати як пізній рецидив.
☝️ Ускладнення можуть бути і внаслідок приєднання бактеріальної інфекції:
🔸 запалення верхніх дихальних шляхів — ларинготрахеобронхіт, пневмонія;
🔸 ураження нервової системи — енцефаліт, менінгоенцефаліт, мієліт, параліч лицьового нерва;
🔸 бактеріальні ускладнення — бульозна стрептодермія, флегмона, абсцес, імпетиго, лімфаденіт, стоматит, кон’юнктивіт, кератит, сепсис;
🔸 розлади внутрішніх органів.
У 1 із 50 випадків захворювання на вітряну віспу бувають ускладнення, серед яких найбільш тяжкими є ☝️ пневмонія та ☝️ енцефаліт. Частота енцефаліту, який переважно проявляється церебральною атаксією, становить близько 1 на 4 000 випадків вітряної віспи.
🟢 Профілактика вітряної віспи
👩‍⚕️ Щеплення від вітрянки
💉 Щеплення від вітрянки носить рекомендаційний характер, а це означає, що рішення про те, вакцинувати дитину приймають його батьки або опікуни.
Вакцинація, що захищає від вітрянки, може бути проведена усім дітям, підліткам та дорослим людям (особливо жінкам, які планують вагітність).
Існує можливість екстреної вакцинації, спрямованої на мінімізацію ризику зараження вітрянкою після контакту з хворим. Такий метод ефективний, якщо після контакту пройшло не більше трьох діб.
📊 Згідно з даними статистики, стійкий імунітет до вітрянки зберігається мінімум протягом двадцяти років після проведення вакцинації, хоча на практиці в переважній більшості випадків він є довічним.
картинка