Категорія новин
Вакцинація – найбезпечніший та найефективніший з відомих людству спосіб захисту від небезпечних інфекційних хвороб. Саме вакцинація щорічно запобігає смерті мільйонів людей у світі. Без неї людство неминуче зіткнеться з епідеміями, які щороку вбиватимуть мільйони. Правець, віспа, поліомієліт та дифтерія – ці хвороби майже вдалося подолати завдяки щепленням.
Навіщо робити щеплення
Вакцинація (щеплення) – це спосіб масової профілактики інфекційних хвороб:
вірусних (кору, краснухи, епідпаротиту, поліомієліту; гепатиту В);
бактеріальних (туберкульозу, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції). Науково доведено, що вакцинація – найефективніший метод профілактики інфекції. Сьогодні відомо вже 27 захворювань, від яких можна захиститися щепленням.
Протягом трьох-шести місяців після народження немовля має материнські антитіла, які захищають його від інфекційних захворювань. Коли материнський захист зникає, діткам вводять вакцинні препарати (антигени) для вироблення власної захисної реакції.
Коли вакцина потрапляє в організм, імунна система уважно вивчає її, запам’ятовує і починає виробляти спеціальні речовини для її знищення. Ці речовини діють вибірково, у людини виробляється специфічний імунітет. Вакцина «навчає» імунну систему, готуючи її до боротьби з «повноцінною» інфекцією.
Деякі вакцини стимулюють розвиток імунітету з першого разу, інші доводиться вводити повторно. Це так звана ревакцинація – захід, спрямований на підтримку імунітету, виробленого попередніми щепленнями. Таким чином, потрапляючи в організм, вакцини викликають таку ж перебудову імунної системи, яка відбувається в результаті справжнього зараження хворобою.
Вакцинуючись, ви точно знаєте, що на певний термін отримуєте високоефективний засіб захисту від інфекційної хвороби.
Завдання вакцини – «захищати людей» і «захищати суспільство»
Природнім є прагнення людини жити в країні, де держава гарантує кожному громадянину право на здоров’я. Проте наше здоров’я та здоров’я наших дітей – це, перш за все, наша особиста відповідальність.
У декларації прав дитини, затвердженій резолюцією Організації Об’єднаних Націй від 20.11.1959 № 1389 (XIV) чітко визначено, що кожна дитина має право на захист свого здоров’я найбільш сучасними засобами. А більш сучасного та надійного засобу захисту людини від інфекційних захворювань, ніж вакцинація, сьогодні не існує. І кожна дитина має право отримати цей захист! Більше того, Всесвітня організація охорони здоров’я визнала антивакцинальні настрої однією з головних загроз людству.
Імунізація виконує два завдання: «захист людини» та «захист суспільства». Імунітет (опірність) захворюванню створюється шляхом вакцинації. Саме за допомогою імунітету ми запобігаємо початку або загостренню інфекційного захворювання. Якщо рівень охоплення населення вакцинацією становить 95–98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет, який запобігає епідемії. Також колективний імунітет захищає тих громадян, які мають протипоказання для вакцинації.