Категорія новин
🔴 Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) — інфекційне трансмісивне захворювання. Інфекцію переносять іксодові кліщі.
💁 Одним із джерел інфекції є годувальники кліщів — невеликі ссавці й деякі види птахів.
☝ Більшість випадків хвороби Лайма (інфекцію переносять кліщі) фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів. Лише третина хворих може пригадати епізод укусу кліща.
👉 Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (7–14 у середньому).
Сприйнятливість людей до захворювання висока.
🤔 Ймовірність укусу кліща і зараження хворобою Лайма найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі, особливо у лісах, лісопарках тощо. Від хворого до здорової людини збудник не передається.
💁 Хвороба Лайма може мати кілька стадій:
🔹 ранню локалізовану;
🔹 ранню дисеміновану;
🔹 пізню хронічну.
🟠 Рання локалізована стадія виникає через 1–30 днів (у середньому — через 7) після укусу кліща. Найчастіше у паховій чи підколінній ділянці виникає так звана ізольована мігруюча еритема. У третині випадків вона не розвивається, що значно ускладнює вчасні діагностику та лікування.
👉 На місці укусу кліща виникає червона папула з чіткими краями. Згодом зона гіперемії розширюється, а центр — блідне. У деяких випадках еритема, що зазвичай безболісна і не свербить, може бути суцільним червоним тлом.
👉 Без лікування мігруюча еритема зберігається 2–3 тижні. У третини людей недуга завершується на цьому етапі. В інших — переходить у ранню дисеміновану стадію.
🟡 Рання дисемінована стадія виникає через 3–10 тижнів після укусу кліща і є результатом гематогенного розповсюдження збудника. На цій стадії з’являються:
🔹 шкірні доброякісні лімфоцитоми, множинні мігруючі еритеми;
🔹 запаморочення, краніальні невропатії, зокрема параліч Белла, менінгізм та менінгіт;
🔹 кістково-м’язові артралгії та міальгії;
🔹 серцево-судинні блокади.
Клінічні прояви зникають самостійно.
🟣 Пізня, або хронічна, хвороба Лайма виникає через місяці або й роки після зараження. У цьому випадку з’являються неврологічні та ревматологічні прояви з переважним ураженням кістково-м’язової системи (артрити) чи нервової (нейробореліоз, хронічний атрофічний акродерматит).
🛡 Імунітет після перенесеного Лайм-бореліозу нестерильний, можлива реінфекція із повторним розвитком захворювання.
💉 Щеплення від Лайм-бореліозу НЕ ІСНУЄ ❌.
🤔 Щоб запобігти присмоктуванню кліщів, фахівці радять:
📌 застосовувати репеленти і захисний одяг перед тим, як вирушати до місцевостей, де можуть бути кліщі;
📌 ретельно оглядати одяг, шкіру під час і після відвідування лісу, парку.
👩‍⚕️ Постконтактна профілактика. В осіб, які проживають на ендемічних територіях, швидке видалення кліща знижує ризик розвитку захворювання. Зараження малоймовірне, якщо тривалість прикріплення кліща становила менше 24 годин, та високоймовірне, якщо понад 72 години.
картинка