Категорія новин
Бактерія болізму продукує екзотоксин типу нейротоксину — ботулотоксин (так звана ковбасна отрута). БТ — одна з найсильніших відомих отрут — після всмоктування у кров викликає в’ялий параліч м'язів та дизфункцію вегетативної системи. БТ діє тільки периферично, не досягає ЦНС; проникає через непошкоджену шкіру.
Описано 7 типів БТ (А–G), з яких найчастіше отруєння серед людей спричиняють А та В токсини, рідше Е (винятково рідко F). Розведений БТ безбарвний, без запаху та смаку. Інактивується при температурі 100 °С через 10 хв. Спори знищуються при температурі 116–121 °С (варіння у посуді під тиском).
Резервуар та шлях передачі:
спори присутні всюди у ґрунті, можуть зберігатися багато років;
їжа, заражена спорами, у якій розмножуються бактерії, які виділяють велику кількість БТ, а шлях отруєння — шлунково-кишковий тракт (харчова форма);
консерви, позбавлені припливу повітря (найчастіше домашні), з низькою кислотністю, низьким вмістом солі, нітратів та цукру (напр., м’ясні або овочеві консерви, овочі та картопля, які зберігаються у плівці, часник в олії, цибуля, м’ясо, риба, соуси).
рідко зустрічається ранева форма, ботулізм у немовлят або інгаляційна форма (внаслідок розпилення БТ під час біотерористичного акту).
Фактори ризику: споживання продуктів, які виробляються в домашніх умовах (пастеризація) або неправильне зберігання їжі.
Швидкість появи симптомів та їх інтенсивність залежать від швидкості всмоктування БТ, а також його дози. Після споживання БТ з їжею від 2 год до 8 днів (зазвичай 12–72 год). Чим коротший інкубаційний період, тим тяжчий перебіг хвороби. Пацієнт не є заразливим для контактних осіб.
Перебіг хвороби подібний, незважаючи на форму ботулізму. Основний симптом — в’ялий параліч м'язів; з'являється раптово, симетрично прогресує, завжди починається — та є найбільш вираженим — у зоні м'язів голови та обличчя, потім просувається донизу. Домінуючі симптоми бульбарного паралічу , які проявляються двоїнням в очах, розладом мовлення, голос стає тихим, ослаблюється ковтальний рефлекс. Симптоми від легких до дихальної недостатності та стану, що нагадує кому (зі збереженням свідомості). Відсутні: порушення чуття, лихоманка, порушення свідомості.
Інші симптоми:
1) дуже часті (≥90 %): сухість в роті;
2) часті (>60–89 %): втома, закрепи, слабкість у плечах, слабкість нижніх кінцівок, порушення гостроти зору, нудота, параліч окорухових м'язів, параліч лицевого нерву;
3) нечасто та рідко (≤60 %): задишка, блювання, біль у горлі, запаморочення, спастичний біль у животі, парестезії, ослаблення м'язів язика, мідріаз або відсутність реакції зіниць на світло, ослаблення або відсутність рефлексів, діарея, ністагм, атаксія.
В діагностиці основне значення має анамнез разом із клінічною картиною.
Діагностика може вимагати неврологічної верифікації з метою виключення інших хвороб ЦНС. У кожному випадку підозри на ботулізм слід прагнути до проведення лабораторного підтвердження або заперечення діагнозу, а в разі позитивного результату — до епідеміологічного розслідування.