Категорія новин
Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.
В Україні щеплення проти кору роблять вакциною КПК (від кору, паротиту і краснухи). Для цього застосовують вакцини «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник Merck & Co., Inc., США). Обидві вакцини гарантовані державою безоплатно в рамках національного календаря профілактичних щеплень. Вони безпечні, ефективні та якісні, прекваліфіковані Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), найавторитетнішою інституцією світу у сфері охорони здоров’я.
Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення. З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 захворіє на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.
Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору - захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще, вакцинація - це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору
Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцину від кору дитина має отримати в 12 місяців (перша доза вакцини КПК) і 6 років (друга доза). Якщо дитині незабаром виповнюється 1 або 6 років, це означає, що наближається час вакцинації від кору. Дуже важливо не відкладати щеплення. Якщо дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, потрібно звернутися до лікаря і якнайшвидше надолужити пропущені щеплення КПК.
Вакцина КПК наявна в державних медичних закладах. Для дітей до 18 років вакцинація від кору в Україні є безкоштовною. Також Міністерство охорони здоров’я затвердило наказ про проведення безкоштовної імунізації дорослих, які належать до груп ризику. Зокрема йдеться про медиків, освітян, студентів, поліцію, військових, учасників Операції об’єднаних сил. Отримати щеплення можуть дорослі, які контактували з хворим на кір.
Перелік протипоказань до вакцинації КПК невеликий. Він не містить застуди з температурою до 38,5°С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції та імунна відповідь на введену вакцину не сформується, тобто:
Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).
Захворювання і стани організму, коли після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, хіміотерапія в онкологічних хворих; вживання великих доз стероїдних гормонів; вживання ліків, що пригнічують імунітет; СНІД).
Вагітність: вакцину КПК не вводять вагітним, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.
У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медичне відведення від щеплень. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.
Більшість із протипоказань - лише тимчасові. Це означає, що захистити дитину можна буде вже зовсім скоро. Важливо, щоб батьки не відкладали щеплення КПК на довгий час, позбавляючи дитину захисту від кору, а також не відкладали щеплення після тимчасових протипоказань на невиправдано довгий час.
Після гострих захворювань щеплення можна робити відразу після одужання. Так само після операції: не потрібно чекати, наприклад, місяць- щеплення можна робити щойно дитина почувається добре після хірургічного втручання. Не слід відмовлятися від вакцинації живою вакциною і перед втручанням: якщо дитина почувається добре, відкладати щеплення КПК немає сенсу.
Не відкладайте візит до лікаря, щоб зробити планове або надолужити пропущене щеплення. Будьте здорові та вакциновані.