Категорія новин
💁🏻‍♂️Діабет - це хронічна хвороба, що розвивається в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє досить інсуліну або, коли організм не може ефективно використовувати інсулін, що виробляється ним. Інсулін - це гормон, що регулює рівень вмісту цукру в крові. Загальним результатом неконтрольованого діабету є гіперглікемія, або підвищений рівень вмісту цукру в крові, що з часом призводить до серйозного ушкодження багатьох систем організму, особливо нервів і кровоносних судин.
👉🏻Діабет типу 1
🧑🏻‍🏫При діабеті типу 1 (раніше відомому як інсулінозалежний, юнацький або дитячий), для якого характерне недостатнє вироблення інсуліну, потрібне щоденне введення інсуліну. Причина цього типу діабету невідома, тому нині його не можна запобігти.
👩🏻‍⚕️Симптоми включають надмірне сечовиділення (поліурію), спрагу (полідипсію), постійне відчуття голоду, втрату ваги, зміну зору та втому. Ці симптоми можуть з'явитися несподівано.
👉🏻Діабет типу 2
🧑🏼‍🏫Діабет типу 2 (раніше іменований інсулін-незалежним, або дорослим) розвивається в результаті неефективного використання інсуліну організмом. Більшість хворих на діабет страждають від діабету типу 2, що значною мірою є результатом зайвої ваги та фізичної інертності.
👩🏼‍⚕️Симптоми можуть бути схожими з симптомами діабету типу 1, але часто є менш вираженими. В результаті хвороба може бути діагностована після декількох років після її початку, вже після виникнення ускладнень.
🤷🏻‍♀️До недавнього часу діабет цього типу спостерігався лише серед дорослих людей, але нині він вражає і дітей.
👉🏻Гестаційний діабет
🧑‍🏫Гестаційний діабет є гіперглікемією, яка розвивається або уперше виявляється під час вагітності. Жінки, що мають таку форму діабету, мають також підвищений ризик ускладнень під час вагітності та пологів. У них також підвищений ризик захворювання на діабет 2-го типу пізніше в житті.
☝🏻Найчастіше гестаційний діабет діагностується під час пренатального скринінгу, а не на основі симптомів, що повідомляються.
🤔Які наслідки діабету❓️
💁🏻‍♂️З часом діабет може вражати серце, кровоносні судини, очі, нирки та нерви.
🔹️У дорослих людей з діабетом ризик розвитку інфаркту та інсульту в 2-3 рази вище.
🔹️У поєднанні зі зниженням кровотоку невропатія (ушкодження нервів) ніг підвищує вірогідність появи на ногах виразок, інфікування та, зрештою, необхідності ампутації кінцівок.
🔹️Діабетична ретинопатія, що є однією з важливих причин сліпоти, розвивається в результаті довготривалого накопичення ушкоджень дрібних кровоносних судин сітківки. Діабетом може бути обумовлений 1% глобальных випадків сліпоти.
🔹️Діабет входить до числа головних причин ниркової недостатності.
🔹️Загальний ризик смерті серед людей з діабетом, як мінімум, в 2 рази перевищує ризик смерті серед людей того ж віку, у яких немає діабету.
👨‍⚕️Профілактика
☝🏻Прості заходи з підтримки здорового способу життя виявляються ефективними для профілактики або відстрочення діабету типу 2. Щоб сприяти запобіганню діабету типу 2 і його ускладнень потрібне наступне:
✅️добитися здорової ваги тіла та підтримувати її;
✅️бути фізично активним - щонайменше, 30 хвилин регулярної активності помірної інтенсивності впродовж більшості днів; для контроля ваги потрібна додаткова активність;
✅️дотримуватися здорового харчування та зменшувати споживання цукру та насичених жирів;
✅️утримуватися від вживання тютюну - паління підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
👩‍🔬Діагностування і лікування
🧑‍⚕️Діагностування на ранніх етапах можна здійснювати за допомогою відносно недорогого тестування крові.
☝🏻Лікування діабету ґрунтоване на відповідній дієті фізичної активності разом зі зниженням рівня змісту глюкози в крові та рівнів інших відомих чинників ризику, що руйнують кровоносні судини. Для запобігання ускладнень також важливо припинити вживання тютюну.
💁🏼‍♀️Заходи, які дозволяють заощадити витрати і є практично здійсненними в країнах, що розвиваються, включають:
📌контроль за помірним вмістом глюкози в крові, особливо у людей з діабетом типу 1. Таким людям потрібен інсулін; людей з діабетом типу 2 можна лікувати пероральними препаратами, але їм також може знадобитися інсулін;
📌контроль кров'яного тиску;
📌догляд за ногами.
👉🏻Інші заходи, що дозволяють заощадити витрати, включають:
🔸️скринінг на ретинопатію (яка викликає сліпоту);
🔸️контроль за вмістом ліпідів в крові (для регулювання рівня холестерину);
🔸️скринінг з метою виявлення ранніх ознак хвороб нирок, пов'язаних з діабетом.
❗️Пам’ятайте, що варто турбуватись про своє здоров’я❗️ Здоровий спосіб життя, фізична активність, правильне та раціональне харчування дозволить вам підтримувати здоров’я в належній формі.
🤔Що таке діабет❓️