Категорія новин
Основна причина отруєння грибами - наявність в їх плодових тілах токсинів.
Отруїтися можна отруйними грибами, неотруйними неїстівними, умовно їстівними, їстівними грибами при неправильній обробці, старими грибами чи зібраними в сильно забруднених місцях.
Отруєння отруйними грибами та умовно їстівними грибами діляться на 4 типи:
• I тип - отруєння блідою поганкою. Цей гриб містить у собі токсини двох груп: аманітін та фаллоідін. Ці речовини не руйнуються при обробці та при попаданні в організм викликають важкі симптоми отруєння грибами, в 35% випадків закінчуються летальним кінцем.
• II тип - отруєння мухоморами. Отрутами цього гриба є такі речовини, як мускарин, мікоатропін і мушача отрута. Найсильніше схильні до дії цих токсинів діти, люди похилого віку та люди з патологіями серця й нирок.
• III тип - отруєння строчками - грибами зі зморщеним капелюшком, схожим на волоський горіх. Вони містять сильний гемолітичний токсин - гельвелову кислоту. У 30% випадків його вживання призводить до смерті. Особливо сильно отрута впливає на дітей.
• IV тип - отруєння умовно їстівними грибами. Сюди належать гриби, які містять у собі так званий молочний сік (вовнянки, сироїжки тощо), а також несправжні опеньки. Токсини, що містяться в них, викликають ознаки отруєння грибами, але не призводять до летального кінця.
Симптоми інтоксикації можуть викликати і їстівні гриби (маслюки, білі, підосичники) у тому випадку, якщо вони вже старі або зібрані в місцях з високим рівнем природної забрудненості (поблизу заводів, у зоні відчуження ЧАЕС, біля автотраси, сміттєзвалищ).
В природі гриби відіграють роль "губки", яка вбирає в себе всі токсичні та шкідливі речовини, а також, що важливо, радіацію. Тому, при покупці грибів на ринку, цікавтеся, де були зібрані гриби. За наявності щонайменших підозр краще відмовтеся від покупки.
Перші ознаки отруєння грибами виникають через 1,5-2 години після їх вживання. Але є й винятки, наприклад:
• Отруєння блідою поганкою можна запідозрити лише через 8-18 годин, після того, як з'їли цей гриб, прийнявши за печерицю чи сироїжку. Симптомам отруєння блідою поганкою властиве зниження сечовиділення, судоми, синюшність, а при запущеному перебігу - жовтушність шкіри.
• Отруєння строчками може проявитися через 6-10 годин. Характеризується сильним головним болем, жовтушністю шкіри, забарвленням сечі в червоно-бурий колір.
• Отруєння мухоморами та іншими умовно їстівними грибами наступають уже через годину-дві. Можуть з'явитися слабкість, нудота та болі в животі, які супроводжуються слинотечею, звуженням зіниць, маренням, галюцинаціями.
Перша медична допомога при отруєнні грибами включає дії, спрямовані на ліквідацію залишків грибів із харчового тракту, нейтралізацію токсинів у шлунково-кишковому тракті та стабілізацію загального стану потерпілого. Відразу викликайте швидку допомогу - «103».
До приїзду бригади швидкої допомоги при можливості потрібно очистити шлунок потерпілого - викликати блювоту можна механічним шляхом (натискаючи на корінь язика). Для очищення використовуйте не менш ніж 1,5 л. води, розчину солі (1 ч.л. на 1 л води) або соди (1 ч.л. на 0,5 л води), пити які потрібно 2-3 рази до приїзду лікарів.
Далі потерпілому потрібно прийняти адсорбенти (активоване вугілля порошком з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги, атоксил, ентеросгель). Після очищення шлунку, вкладіть потерпілого на ліжко (він повинен дотримуватися постільного режиму), якщо його морозить - укутайте ковдрою, прикладіть грілку до ніг, давайте йому пити багато рідини (бажано мінеральної води без газу або чорний міцний чай).
При правильній та вчасно наданій допомозі, одужання настає протягом 1-2 діб. При тяжкому отруєнні, лікування та відновлення може затягнутися до місяця.
Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти - це може прискорити всмоктування токсинів у організм.
Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.
Додаткові картинки новин