Категорія новин
В сучасних умовах питання про здорове харчування школярів є особливо актуальним, оскільки воно запорука здорового розвитку зростаючого організму дитини.
Одна з головних вимог до харчування школярів – його оптимальність і збалансованість. Тому при складанні меню потрібно обов'язково враховувати потреби організму, пов'язані з його розвитком, зі зміною умов зовнішнього середовища, з підвищеним фізичним або емоційним навантаженням.
До меню школяра обов'язково повинні входити продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, жирні кислоти, мінерали і мікроелементи.
Білки – це основний матеріал, який використовується для побудови тканин і органів дитини. Білки відрізняються від жирів і вуглеводів тим, що містять азот, тому білки не можна замінити ніякими іншими речовинами. Найціннішими для дитини є рибний і молочний білок, який найкраще засвоюється дитячим організмом. На другому місці за якістю – м'ясний білок, на третьому – білки рослинного походження. Щодня школяр повинен отримувати 75-90 г білка, з них 40-55 г тваринного походження.
Жири – другий за значущістю компонент їжі, потрібний для задоволення енергетичних потреб школярів. На їх частку припадає від 20 до 30% від загальних добових витрат. Вершкове масло – це один з найважливіших продуктів у раціоні дитини, який оберігає його зір, сприяє активності розумової діяльності, покращує пам'ять.
Вуглеводи. Дітям необхідно більше вуглеводів, оскільки це енергія, а діти набагато рухливіші від дорослих. Вуглеводи, так звані «важкі», які рівномірно розщеплюються протягом навчального процесу і так само рівномірно насичують організм дитини. Саме ці вуглеводи містяться у цільнозернових крупах – у вигляді гречаної каші, перлової, пшоняної, вівсяної, рисової каш та інші. У харчовому раціоні дитини шкільного віку також має бути присутня в необхідних кількостях клітковина – суміш важко перетравлюваних речовин, які знаходяться в стеблах, листках і плодах рослин. Вона необхідна для нормального травлення.
Фрукти та овочі підвищують апетит і сприяють засвоєнню іншої їжі, виводять токсини, мають бактерицидні властивості, підвищують працездатність людини, нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту.
Також у раціоні школяра обов'язково повинні бути присутні продукти, що містять необхідні для життєдіяльності вітаміни (А, С, Е, групи В) і мінеральні солі (кальцій, фосфор, калій, йод, залізо, фтор, кобальт, селен, мідь та ін.) Вітаміни регулюють фізіологічні та метаболічні процеси, беруть участь в підтримці імунітету. Мінеральні речовини беруть участь у побудові структурних компонентів організму, в обмінних процесах.
Дбайте про харчування своєї дитини та будьте здорові!