Категорія новин
Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5–6 років. Головна причина – низьке охоплення населення щепленнями. З вересня 2017 року за рішенням оперативного штабу МОЗ України з реагування на ситуацію з кором тривають посилені заходи з імунізації, аби захистити якомога більше дітей від хвороби і запобігти епідемії. Кір – одна з головних причин дитячої смертності.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку у світі 30–40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.
Morbillivirus – вірус кору – надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення, тому інфікування можливе навіть за відсутності безпосереднього контакту з хворим. Наприклад, на поверхнях та в повітрі громадського транспорту, що перевіз хворого на кір, до двох годин зберігатиметься вірус, здатний заразити наступних пасажирів.
Навіть за такого контакту з вірусом ризик інфікування для неімунізованої людини є дуже високим - захворіє 9 з 10 людей без імунітету
Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) коливається від 6 до 21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота.
За кілька днів розпочинається період висипання, за якого симптоми стають більш вираженими: температура зростає до 39-40°С, кашель та нежить посилюються. У хворого зникає апетит, спостерігається млявість та сонливість. Характерною ознакою кору є плями Бельського-Філатова-Копліка – сіро-білі цяточки, що розташовані на слизових оболонках ротової порожнини (на внутрішній поверхні щоки, навпроти корінних зубів). Вони з'являються за 1–2 дні до появи висипу на шкірі та зберігаються протягом перших 1–2 днів після його появи. На 4–5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. На 3-й день від появи, висипка досягає гомілок та стоп, а на обличчі вже починає бліднути. Масштабність та вираженість висипки залежить від тяжкості перебігу хвороби – чим тяжчий перебіг кору, тим масштабніша та рясніша висипка. На 4-й день від початку висипів, вони зникають, інколи лишаючи після себе пігментні плями, які зникають протягом 7-10 днів. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг.
Більшість людей отримують довічний імунітет після кору, перенесеного в дитинстві або пізніше, і ніколи не хворіють повторно. Після зникнення симптомів і відсутності ускладнень можна відновити нормальну життєву і професійну активність.
Варто зауважити, що специфічного лікування від кору, яке знищувало б сам вірус, не існує - вірус нейтралізується захисними силами організму. Лікування полягає в полегшенні симптомів хвороби, профілактиці і усуненні можливих ускладнень. Хворому рекомендовано постільний режим, тривалість якого залежить від ступеня тяжкості хвороби.
Для усунення інтоксикації рекомендоване пиття великої кількості рідини. За рекомендації лікаря-можливе призначення жарознижувальних засобів, відхаркувальних та антигістамінних препаратів.
Важливо У випадках захворювання на кір категорично заборонене самолікування – пацієнт, залежно від тяжкості симптомів, має лікуватися в амбулаторних умовах під наглядом лікаря або ж у стаціонарі.
#інфекційніхвороби #профілактикаінфекційниххвороб #поширенняінфекційниххвороб #кір #інфекційніхвороби #measles #щепленнявідкору #вакцинаціявідкору #імунітет #вакцинаціяпротикору #всеукраїнська_кампанія_щеплення_проти_кору #профілактикакору #календарпрофілактичнихщеплень #catchupкампаніявакцинаціїпротикору
Будьте здорові! Бережіть себе та близьких!