Категорія новин
🧑🏻‍🏫Ожиріння буває первинним і симптоматичним.
👉🏻Причинами первинного ожиріння є переїдання, нерегулярне харчування, переважання в раціоні продуктів з надлишком жирів і швидких вуглеводів. Якщо, до того ж, пацієнт веде сидячий спосіб життя, не приділяє достатньо часу фізичній активності, то ознаки ожиріння не змусять себе чекати. Первинне ожиріння може бути викликане і генетичною схильністю. Хоча і в цьому випадку велику роль відіграє порушення харчування і низька фізична активність.
👉🏻Первинне ожиріння спостерігається і у літніх пацієнтів. Знижується обмін речовин, порушується функція центру апетиту в мозку, через хвороби знижується фізична активність і її інтенсивність. Все це призводить до набору ваги.
👩🏼‍⚕️Симптоматичне ожиріння характеризується тим, що в даному випадку набір ваги відбувається внаслідок якогось захворювання. Ендокринні захворювання, що призводять до гормонального збою, стають причиною збільшення ваги. Це – гіпотиреоз, хвороба Кушинга та інші. Лікування деяких захворювань вимагає прийому ліків, які втручаються в роботу гормональної системи. Тому, всі призначення повинні робитися тільки фахівцем.
💁🏻‍♀️Наслідки ожиріння
☝🏻Ожиріння пов'язують, перш за все, з естетичною непривабливістю і обмеженням у русі. Але лікарі попереджають про серйозні ускладнення ожиріння. До них відносяться:
🔸️Серцево-судинні захворювання.
Кожен додатковий кілограм призводить до появи 1,5 км судин. Це величезне додаткове навантаження на серце. Навіть передожиріння збільшує ймовірність таких небезпечних хвороб як інфаркт і інсульт.
🔸️Респіраторні захворювання.
Ожиріння ускладнює функціонування дихальної системи. Це веде до болів в серці, появи синдрому апное сну, підвищеної стомлюваності.
🔸️Цукровий діабет.
У повних людей це захворювання зустрічається значно частіше. Так схильність до інсулінозалежного діабету у пацієнтів з ожирінням зростає в 40 разів.
🔸️Артеріальна гіпертензія.
Страждає серце, тому проблем з тиском не уникнути.
🔸️Збій в гормональній системі.
Виникає інсулінорезистентність, яка, в кінцевому підсумку, призводить до діабету, уповільнює зростання. У жінок відзначаються порушення менструального циклу, зменшення кількості гормону прогестерону, що робить зовнішність чоловікоподібною. У чоловіків, навпаки, зовнішність набуває жіночих рис через зниження тестостерону, у багатьох діагностується еректильна дисфункція.
🔸️Захворювання жовчного міхура.
У людей із зайвою вагою значно частіше діагностують холецистит, жовчнокам'яну хворобу.
🔸️Захворювання печінки.
Ожиріння печінки призводить до такого небезпечного захворювання як цироз. До того ж, це призводить до підвищення рівня "поганого" холестерину в організмі і до утворення холестеринових бляшок.
🔸️Онкологічні захворювання.
Є незаперечні докази, що повні жінки частіше страждають від раку грудей, а чоловіки від раку простати. Пацієнти обох статей ризикують захворіти на рак прямої кишки, нирок і шлунку.
🔸️Захворювання опорно-рухового апарату, в тому числі подагра і артрит.
Хребет і суглоби відчувають підвищене навантаження. 1 кілограм ваги тіла створює навантаження на суглоби, яке прирівнюється 4 кілограмам. Це призводить до руйнування і деформації і суглобів, і хребта. З'являються болі, що обмежують рух.
☝🏻До наслідків ожиріння також входять проблеми з психікою, занижена самооцінка. Пацієнтам потрібна допомога психотерапевта. Весь комплекс ускладнень призводить до передчасної смерті людини, яка страждає на ожиріння.
👩‍🔬Діагностика ожиріння
👉🏻Діагностика ожиріння починається із зовнішнього огляду. Також, використовуються антропометричні параметри. Крім ІМТ, оцінюються величина окружності талії, стегон, їх співвідношення. Вимірюється товщина жирової складки на животі, що дозволяє встановити вид ожиріння і кількість жиру в організмі. Проводиться загальний терапевтичний огляд, на підставі якого призначають інструментальні та лабораторні дослідження.
☝🏻Лабораторна діагностика ожиріння включає загальний і біохімічний аналіз крові. В результаті цих аналізів визначається схильність до діабету, рівень холестерину і інші показники. Робиться аналіз на гормони – щитоподібної залози, гіпофіза, статевих гормонів. Виконується загальний аналіз сечі і робляться проби для виявлення ниркових проблем. Включення в дослідження гормональної панелі допомагає встановити роль спадковості в розвитку захворювання.
З інструментальних досліджень слід особливо виділити кілька. Комп'ютерна томографія дає можливість точно встановити товщину жиру під шкірою, а також діагностувати вісцеральні ожиріння і патології внутрішніх органів. Другим за значенням методом є УЗД щитоподібної залози, надниркових залоз, підшлункової залози і печінки. Це дослідження показує структурні зміни органів.
💁🏻‍♂️Профілактика ожиріння
☝🏻Наслідки ожиріння дуже важкі. І, щоб уникнути їх, необхідно вживати заходів. Профілактика ожиріння зводиться до здорового способу життя. Дієта має бути повноцінною, але калорійність необхідно обмежувати. Цього можна домогтися зниженням кількості жирів і цукру, спираючись на вживання овочів, фруктів, ягід, бобових, цільних круп. Треба дотримуватися режиму харчування, уникати перекусів. Вашим правилом повинна стати фізична активність. Не менш 2,5 годин в тиждень для дорослих. А дітям рекомендується щоденне навантаження протягом 1 години.
☝🏻ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ ОЖИРІННЯ