Категорія новин
У відповідності до визначення #ВООЗ, «планування сім’ї» включає в себе комплекс заходів, спрямованих на вирішення кількох задач:
уникнути настання небажаної вагітності;
мати тільки бажаних дітей;
регулювати інтервали між вагітностями;
контролювати вибір часу народження дитини в залежності від віку батьків; встановлювати кількість дітей в сім’ї.
Сучасна медицина пропонує безліч різних методів, що дозволяють попереджати незаплановану вагітність. Види і методи контрацепції відрізняються між собою механізмом дії, ефективністю і способом їх використання, а також додатковими (неконтрацептивними) позитивними властивостями.
Метод розпізнавання фертильності – природний, заснований на визначенні часу овуляції, яка в нормі відбувається на 14-й (+ / – 2) день циклу, і обмеженні статевого життя в період можливого зачаття (з 10-го по 17-й день циклу).
Існує декілька варіантів цього методу: календарний, симптотермальний, метод стандартних днів, метод цервікального слизу.
Гормональний метод контрацепції базується на використанні біологічних механізмів дії організму і спрямований на запобігання запліднення яйцеклітини.
Метод лактаційної аменореї – це природний спосіб контрацепції, заснований на використанні періоду відсутності овуляції протягом виключного грудного вигодовування протягом перших 6 місяців після народження дитини. Ефективність при правильному застосуванні становить близько 98%.
Внутрішньоматкові контрацептиви – це введення в порожнину матки різних за формою і розмірами контрацептивів (спіралей), виготовлених з біологічно інертних матеріалів. Введена спіраль посилює перистальтику (рух, скорочення) маткових труб, що призводить до прискореного проходження яйцеклітини по трубах (замість 6 – 8 днів за 1 день), і цим зменшується можливість запліднення. У разі запліднення яйцеклітина потрапляє в гормонально непідготовлене середовище ендометрію матки, і введена спіраль механічно заважає її прикріпленню до стінок матки.
Бар’єрна контрацепція фізично перешкоджає надходженню сперматозоїдів у піхву або в шийку матки. Це чоловічі й жіночі презервативи, діафрагми, ковпачки, губки, сперміциди.
Добровільна хірургічна стерилізація грунтується на перев’язці маткових труб у жінок або сім’явивідних протоків у чоловіків (за медичними показаннями).
Особливо важливим є вибір ефективних методів контрацепції, застосування яких дозволяє регулювати народжуваність, шляхом попередження небажаної вагітності.