Категорія новин
27 вересня, фахівці ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» розпочали місячник з профілактики хвороб серця та серцево-судинної системи, приурочений до Всесвітнього дня серця, який відзначатиметься з 29 вересня у всьому світі.
«Піклуйтесь про своє серце і воно потурбується про вас» - закликаємо всіх громадян нашої області не тільки в ці дня профілактики серцевих захворювань, але й повсякчас.
Стартувала наша кампанія з бібліотечної мережі Тернополя. Інформаційні бесіди провели у Тернопільській обласній бібліотеці для дітей та у Центральній міській бібліотеці Тернополя.
Працівникам та відвідувачам бібліотек фахівці відділу промоції здорового способу життя ДУ «ТОЦКПХ МОЗ» розповіли про те, як вберегти серце від захворювань, як зміцнити ментальне здоров’я, як позбутись шкідливих звичок.
Адже прийнято вважати, що серцево-судинні захворювання є «чоловічими» хворобами та хворобами «літніх людей», тому жінки часто недооцінюють свій ризик серцево-судинних захворювань, хоча майже половина з усіх щорічних випадків смерті припадає на жінок. Окрім цього діти теж піддаються цьому ризику, оскільки вони обмежені у самостійному виборі такого середовища проживання, яке дозволило б зберегти серце здоровим. Якщо не вживати вчасно заходів для збереження здоров’я у дітей, вони будуть мати підвищений ризик серцево-судинних захворювань у старшому віці.
Для запобігання захворювань серця і судин, перш за все, слід відмовитися від шкідливих звичок. Як правило, батьки часто усвідомлюють це, але змінити свій спосіб життя та спосіб життя членів своєї родини, режим харчування вдається далеко не всім, та й не всі бажають щось змінювати.
Неправильний стиль життя, сімейні традиції харчування, які призводять дорозвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формуються в дитячому і підлітковому віці, тому профілактику серцево- судинних захворювань ( ССЗ) слід починати ще в дошкільному та шкільному віці. З віком ризик серцево-судинних захворювань підвищується, дорослим необхідно вживати заходів для його зниження.
Крім здорового способу життя, в дорослому віці необхідно розвивати культуру здоров’я, яка включає регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку, навички боротьби зі стресами, прийоми збереження здоров’я в умовах погіршення екологічної ситуації та погіршення соціально-політичної обстановки в країні, особливо в умовах війни. Наслідками неправильного харчування і низької фізичної активності можуть бути підвищений артеріальний тиск, підвищений рівень глюкози і ліпідів у крові, а також зайва вага і ожиріння, які вказують на підвищений ризик розвитку інфаркту міокарда, серцевої недостатності та інших захворювань серця.
Щоб зменшити кількість серцево-судинних захворювань необхідно регулярно займатися фізичними вправами, відмовитися від паління тютюну, дотримуватися правил здорового харчування, підтримувати вагу тіла в нормі та уникати надмірного вживання алкоголю.
Слід відмовитися від куріння в будинку, щоб позбавити дітей та інших членів родини від пасивного куріння. Навіть 30 хвилин помірних фізичних навантажень п’ять разів на тиждень можуть знизити ризик хвороб серця та інсульту. Крім того, рекомендується ввести в раціон якомога більше фруктів і овочів. Також зменшити вживання здоби, солодощів, готувати здорову їжу для дітей, обмежити споживання кухонної солі, використовувати маленьку тарілку, споживати їжу невеличкими порціями.
Особам, у яких в родині не було серцево- судинних захворювань, починаючи вже з 35-40 років, потрібно хоча б раз на рік вимірювати рівень холестерину і глюкози. Якщо ж у найближчих родичів були інфаркти міокарда чи інсульти, це варто робити з 20 років.
Для людей, які вже мали серцеві події, існує підвищений ризик виникнення повторного інфаркту, та цей ризик може бути значно знижений за допомогою адекватної терапії препаратами, котрі необхідно приймати безперервно протягом всього життя. Крім того, для лікування хвороб серця іноді потрібні хірургічні втручання.
Для збереження свого життя, запобігання різних ускладнень вже існуючих хвороб необхідно вчасно звернутися за медичною допомогою до лікаря, який зможе призначити відповідне лікування. Ні в якому випадку не можна займатися самолікуванням чи приймати ліки лише під час загострення хвороби.
Бережіть своє серце, дбайте про нього, дізнавайтесь про фактори ризику та їх подолання, будьте здорові
Додаткові картинки новин