Категорія новин
Генеральна директорка «ДУ Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Чайчук Оксана взяла участь у V науковому симпозіумі з міжнародною участю «Громадське здоров’я в соціальному і освітньому просторі – виклики в умовах воєнного стану та перспективи розвитку» у ТНМУ імені І.Я. Горбачевського
Науковий симпозіум проводиться 27-28 вересня Тернопільським національним медичним університетом імені І.Я. Горбачевського МОЗ України спільно з Акконським Гуманітарним Університетом Берліну та Центром громадського здоров’я МОЗ України онлайн на базі ТНМУ імені І.Я. Горбачевського.
Захід зібрав експертів, науковців, працівників охорони здоровʼя, представників громадянського суспільства, загалом, дві сотні спеціалістів з фаху: «Епідеміологія», «Загальна гігієна», «Загальна практика - сімейна медицина», «Організація і управління охороною здоров’я», «Громадське здоров'я», аби підвищити рівень знань у галузі громадського здоров’я в умовах воєнного стану.
Учасники мають можливість дискутувати щодо потенціалу громадського здоров’я для подолання глобальних медичних викликів, які зумовлені війною, у тому числі, розглянути вплив військових дій на медико-демографічні показники здоров’я українців; вплив військових дій на забруднення довкілля в Україні і пов’язані з цим захворювання; вплив економічних чинників на стан здоров’я населення України; вплив військових дій на психічне здоров’я внутрішньо переміщених осіб.
❝ДУ Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» є флагманом в Тернопільській області як з питань профілактики хвороб, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення, так і складовою нової системи епідемічного контролю, координатором регіональної системи громадського здоров’я❞, – зазначила, доповідаючи про громадське здоров’я на регіональному рівні, генеральна директорка ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головна державна санітарна лікарка Тернопільської області Чайчук Оксана.
Вона розповіла про діяльність регіонального Центру контролю та профілактики хвороб, зокрема про участь Державної установи у розробці нових стратегій та профілактичних програм, впровадження нової системи громадського здоров’я ЦГЗ та МОЗ України тощо.
У своїй доповіді Чайчук Оксана акцентувала увагу на викликах в сфері громадського здоров’я та, власне, деталізувала стратегічні сфери громадського здоров’я в Тернопільській області.
- Ми маємо успішний досвід впровадження низки проєктів з міжнародною участю. До прикладу, у 2023 році Центром розпочато реалізацію Проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
За словами генеральної директорки ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», «Тернопільська область є однією з восьми пілотних областей, в якій впроваджуються нові напрямки роботи з питань громадського здоров’я. В кожній області є по дві фокусних громади, які приймають участь в проєкті. В нас – це Заліщицька ТГ та Шумська ТГ. Як результат співпраці з Центром, Заліщицька ТГ, єдина в Україні, виграла грант на розвиток громадського здоров’я, створення мережі кабінетів психологічної допомоги».
Наслідки війни для України нині найчастіше оцінюються через призму економічних збитків, руйнувань інфраструктури та кількості загиблих. Але війна впливає також і на здоров'я жителів громад – йдеться про довгострокові наслідки. Такі як: демографічні процеси, рівень захворюваності та інвалідності, рівень смертності населення, значне погіршення екологічної ситуації тощо.
Система громадського здоров’я покликана співпрацювати з багатьма секторами та галузями економіки, екології, системи охорони здоров’я для зменшення негативного впливу військових дій в нашому суспільстві.
Ці напрямки передбачені Цілями сталого розвитку, які розроблені з метою стабільного підвищення якості життя для майбутніх поколінь.
❝Тернопільська область, як і вся Україна, - наголосила Чайчук Оксана - має стати регіоном, населення якого захищене від нових та особливо небезпечних інфекцій, «біологічним щитом» у глобальній циркуляції інфекційних хвороб❞.
Додаткові картинки новин