Категорія новин
Кожен день, який проживають наші громадяни, під час війни є стресовим для них. Це стосується усіх: і військовослужбовців, і мешканців окупованих регіонів, і тих, кому пощастило жити у відносно спокійних областях, і переселенців та біженців. Стрес під час війни так чи інакше зачіпає кожну людину, хоча його сила, інтенсивність і наслідки для психіки та фізичного здоровʼя можуть відрізнятись.
Стресом називають реакцію організму, яка виникає як відповідь на фізичну чи розумову напруженість або ж загрозу для життя. Під час війни поєднуються усі ці фактори, що значно ускладнює ситуацію. Сама природа стресу досить складна. У ній задіяні різні органи та системи організму, а саме - гіпоталамус, наднирники, гіпофіз. Стрес запускає своєрідну ланцюгову реакцію, що в свою чергу викликає ряд характерних симптомів. Наприклад, він призводить до різкого зростання рівня адреналіну, а це впливає на серцево-судинну систему, а також на метаболічні функції.
До стресу можна або адаптуватись, або ж усунути його причину. Оскільки зупинити війну прямо зараз доволі складно, українцям доводиться пристосовуватись до нових реалій, і, зокрема, до того, що стрес тепер постійно присутній у нашому житті. Проте боротись із ним необхідно. І це ви можете робити як самостійно, так і з допомогою фахівців.
Стрес під час війни може проявлятись цілим рядом характерних симптомів. Це можуть бути як психоемоційні розлади, так і соматичні. До перших належить підвищена дратівливість, агресивність, зниження здатності відчувати задоволення, проблеми з концентрацією уваги та когнітивним мисленням. Також у стані стресу людина страждає від різноманітних проблем із шлунково-кишковим трактом, шкірних висипів, безсоння, тахікардії. У багатьох на фоні стресу розвиваються панічні атаки - різкі напади страху та сильної тривожності, що супроводжуються відчуттям нестачі повітря, пітливістю, тремором усього тіла, нудотою, значним пришвидшенням серцевого ритму.
Якщо ж стрес уже перейшов у хронічну стадію, то описані симптоми можуть проявлятись не так яскраво. Але попри це організм продовжує страждати. В такому стані людина може намагатись “заїсти” стрес чи навпаки починає відмовлятись від їжі. Як результат - сильна втрата ваги чи її набір. Також на фоні стресу під час війни можуть розвинутись різноманітні хвороби - діабет, серцево-судинні захворювання, рак, псоріаз, інфекційні захворювання та ін. Від стресу дуже сильно страждає наша психіка. Тому він є особливо небезпечним, якщо у людини в анамнезі уже були якісь психічні розлади.
Питання про те, як подолати стрес під час війни, сьогодні турбує кожного українця. Тому пропонуємо скористатись деякими порадами відносно того, як нормалізувати свій стан та уникнути негативних наслідків.
Зосередьте свою увагу на тих речах, які ви можете контролювати. Це може бути турбота про ваших рідних та близьких, організація для себе та них безпечного простору та інші моменти.
Подбайте про правильне та збалансоване харчування. Здорове вітамінізоване харчування укріпить організм та дозволить вам почуватись набагато краще.
Слідкуйте лише за офіційними та достовірними джерелами інформації. Під час війни люди набагато частіше стежать за новинами, адже часто від цього залежить їхнє життя. Проте надмірна зацікавленість може перерости у своєрідну залежність. Також небезпечно черпати інформацію із неперевірених джерел. Вони часто транслюють фейки, що збільшує тривожність та погіршує і так порушений ментальний стан.
Як показує практика, люди почувають себе спокійніше, коли у них є запаси їжі, питної води та ліків. Тому подбайте про це на випадок критичної ситуації.
По можливості організуйте для себе правильний режим відпочинку та роботи. Звісно, повітряні тривоги та бомбардування залишають мало можливостей, але якщо у вас є вільний час, присвятіть його сну та відпочинку.
Не забувайте про фізичну активність. Навіть мінімальні навантаження у вигляді прогулянок чи їзди на велосипеді добре впливають на нашу психіку.
Якщо ви відчуваєте, що не справляєтесь, не соромтесь звертатись до фахівців психологів та психотерапевтів.
Займайтесь улюбленим хобі. Якщо у вас є справа, яка приносить вам задоволення, обовʼязково приділяйте їй час. Це покращить настрій та відновить ваші внутрішні ресурси.
Повністю позбутися стресу під час війни навряд чи вдасться. Але якщо ви будете піклуватись про себе, про своє ментальне та фізичне здоровʼя, то вам буде значно легше пережити усі випробування цього важкого періоду.