Категорія новин
Постійне переживання за близьких та рідних під час війни, за нашу Україну і наше майбутнє викликають у людей занепокоєння, нервозність, страх. Все більше людей на власному досвіді дізнаються про те, що стрес шкідливий для організму. Короткостроковий стрес тренує організм і є для людства природним. А ось довгостроковий − такий, який викликає війна − є руйнівним. Високо інтенсивний і тривалий стрес викликає негативні зміни у організмі людей.
Довготривалий стрес пробиває захисний бар'єр імунітету і це може призводити до трьох типів проблем.
По-перше, йдеться про беззахисність організму перед вірусами та бактеріями. Звідси підвищена загроза епідемій: від сучасного COVID - 19 до вже наче подоланого поліомієліту чи кору.
Війни здавна приносили епідемії на територію України. Для прикладу, у 1812 році холерний мор у Одесі став наслідком російсько-турецької війни. Результатом аналогічної війни 1828−1829 років стала холерна хвиля по центральній та східній Україні. А Перша світова завершилася смертоносною епідемією «іспанки».
Сучасну Україну крім спалаху COVID-19 може підстерігати, наприклад, епідемія туберкульозу, як результат ослаблення та переохолодження.
Зниження загальної вакцинації дітей, що зараз відбувається ще й з причин воєнних дій, може призвести до спалаху хвороб, про небезпечність яких ми вже забули у ХХ столітті. А для гарантованого колективного імунітету варто мати 90−95% захищених дітей.
По-друге, руйнування імунітету стресом призводить до розвитку таких неінфекційних хвороб, як серцево-судинні, цукровий діабет, ряд аутоімунних захворювань, психологічні проблеми різних рівнів тощо. Часто люди думають, що у них нервовий зрив (підвищена збудливість, слабкість та швидка втомлюваність, тремтіння кінцівок, стрибки артеріального тиску). З такою симптоматикою більшість вдається до самолікування заспокійливими препаратами, але це не допомагає. У таких ситуаціях самолікування може бути вкрай небезпечним.
Третя група проблем не настільки очевидно пов’язана зі стресом. Але насправді на його тлі люди стають вразливими для закріплення шкідливих звичок. Куріння, алкоголь, наркотики − легко ловлять у пастку тих, хто надмірно стресує. Все більше людей непомітно для себе збільшують дозу споживання алкоголю і роблять цей «ритуал» щоденним. Особливо ця звичка небезпечна для жінок, як групи ризику найбільш схильної до алкоголізму.
Ще одна шкідлива звичка − переїдання. Оскільки ментально люди тисячоліттями боролись з голодом, то ситість заспокійливо діє на нашу нервову систему. Звідси проблема із заїданням стресу.
Проблема нехтування своїм здоров’ям − як психічним, так і фізичним − є досить типовою для України. Наші співгромадяни часто звертаються до фахівців лише тоді, коли розлад або хвороба починає прогресувати настільки, що стає серйозною загрозою, тоді як її діагностування на початковій стадії сприяло б ефективному лікуванню й швидкому поверненню людини до нормального життя.