Категорія новин
Американська кардіологічна асоціація рекомендує їсти 2 порції жирної риби в тиждень. Порція повинна містити близько 100 г риби. Жирна риба, як лосось, скумбрія, оселедець, озерна форель, сардини та тунець, багата омега-3 жирними кислотами, які корисні для серця.
Асоціація дієтологів України проаналізували 4 дослідження щодо споживання риби та розвитку серцево-судинних захворювань (ССЗ). За результатами підсумкового аналізу, зменшення довгострокового ризику серцево-судинних захворювань для людей із високим ризиком розвитку ССЗ та наявними судинними захворюваннями ймовірно пов’язане з помірним споживанням риби. Водночас для загальної популяції подібний зв’язок не встановлений.
Дієтологи розглянули дослідження PURE, яке тривало понад 9 років. У ньому взяло участь понад 144 тис. учасників, 5,3% з них мали ССЗ. В учасників, які не мали серцево-судинних захворювань, споживаючи 4 порції риби на тиждень, не спостерігалося зменшення основних серцево-судинних подій та загальної смертності, у порівнянні з тими, хто споживав мало риби або взагалі не вживав її. Натомість помірне споживання риби – 2 порцій на тиждень, асоціювалося зі зниженим ризиком серцево-судинних подій та загальної смертності серед категорії людей, які мали судинні захворювання або діабет і брали участь у 3 інших дослідженнях.
Загалом у дієтичних рекомендаціях дослідження зазначено, що вживання риби 2 рази на тиждень є корисним для профілактики ССЗ . При цьому в Американській кардіологічній асоціації застерігають бути обережними з деякими видами риби через вміст ртуті. Проте, у Асоціації дієтологів України додають, що присутність слідів ртуті та інших забруднювачів у рибі на нинішніх рівнях навряд зможе применшити переваги вживання риби для серця. Однак вагітним жінкам варто уникати деяких видів риби, що містять ртуть (наприклад, риба-меч, скумбрія, синій тунець та будь-яка риба, виловлена в забруднених районах).
То ж чим корисна риба при ССЗ. Насамперед вона корисна тим, що містить поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК). Відомо, що ПНЖК не є самостійно синтезованим метаболітом людського організму, отже, необхідно їх надходження з продуктами харчування, як незамінних субстратів. Головний
представник ПНЖК омега-3 ( альфа-ліноленова кислота) . З альфа-ліноленової РК утворюються ейкозапентаєнова та докозагексаєнова кислоти. Доведено, що їхня користь (внаслідок низки біохімічних перетворень на рівні клітини) полягає в тому, що вони сприяють виведенню з крові атерогенних ліпопротеїнів печінкою та периферичними тканинами, а також збільшують утилізацію монокарбонові гідроксикислоти жовчі з похідними кишечника.
Також забезпечують хорошу протекцію клітин міокарда від виникнення шлуночкової тахікардії (ЖТ), ускладненням якої може бути раптова серцева смерть. Страви з риби зменшують утворення тромбів та ускладнень (за рахунок впливу на тромбоцити - клітини крові, що відповідають за згортання).
Бережіть своє серце, харчуйтесь збалансовано.