Категорія новин
Остеопороз - це системне захворювання, яке уражає усі кості скелету і супроводжується зниженням щільності і міцності кісток, що приводить до високого ризику переломів навіть при мінімальній травмі, такій, як падіння з висоти свого росту чи піднятті вантажу вагою близько 10 кг.
Остеопороз - захворювання при якому змінюється або зменшується мінеральна щільність кісток. Хворіють пацієнти старшої вікової категорії, а саме жінки в менопаузі.
Переломи є основним ускладненням остеопорозу. Найбільш часто при остеопорозі зустрічаються:
- перелом променевої кісти «у типовому місці» утворюється при падінні на витягнуту руку);
- перелом шийки стегна (найбільш небезпечний, тому що біля половини пацієнтів після такого перелому залишаються інвалідами і мають потребу в сторонньому догляді);
- компресійний перелом хребта (утворюється після падіння на спину чи підняття ваги, супроводжується сильними болями в спині).
ЯКІ ФАКТОРИ СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКОВІ ОСТЕОПОРОЗУ?
Жінки страждають на остеопороз значно частіше за чоловіків.
Найбільш швидке зниження щільності кісток відбувається після настання менопаузи. Відомо, що протягом перших п'яти років після початку менопаузи жінки втрачають до 25% кісткової маси. Це відбувається через зниження продукування жіночих статевих гормонів, естрогенів, що відіграють важливу роль у регуляції обміну речовин у кістковій тканині. У зв'язку з цим рання менопауза (у віці до 45 років) і хірургічна менопауза (після видалення яєчників) підвищують ризик розвитку остеопорозу.
Низька фізична активність також прискорює темп втрати кісткової тканини. Тому захворювання, що обмежують рухову активність (хвороби суглобів, важкі захворювання серця, нервової системи) можуть сприяти розвиткові остеопорозу.
Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються зниженням всмоктування поживних речовин, вітамінів, мікро- і макроелементів, порушують обмін речовин у кістковій тканині.
Ендокринні захворювання (захворювання щитовидної залози, які супроводжуються як гіперфункцією, так і гіпофункцією, цукровий діабет, хвороба Іценко-Кушинга), а також тривалий прийом глюкокортикоїдних гормонів (преднізолон, полькорталон, метипред) і гормонів щитовидної залози (L-тироксин) є додатковим чинником ризику.
Захворювання нирок, які приводять до розвитку хронічної ниркової недостатності.
Спадкова схильність до розвитку захворювання. Так, якщо мати страждає на остеопороз (особливо з розвитком остеопорозних переломів), то й у дочки дуже високий ризик розвитку захворювання.
Шкідливі звички, такі, як паління, зловживання алкоголем і кавою також роблять свій внесок у розвиток остеопорозу.
Бережіть себе і будьте здорові!