Категорія новин
Прийшла осінь: то сонячна, то дощовита. Але золота.
Однак туга не полишає серце, частіше псується настрій, нападає нудьга, у когось зникає апетит, а комусь все більше хочеться їсти. До всіх негараздів додає ще й посилення пригніченого стану через воєнний стан...
Незалежно від обставин, в яких знаходиться людина, ця пора року характеризується зниженим психоемоційним фоном. Це осіння депресія.
Одразу ж зауважимо, що осіння депресія – це не хвороба, а усього лише неврівноважений психічний стан, що при певних обставинах і затяжній течії може перерости в депресивний розлад.
Про причини
Депресія – це захворювання, при якому людина тривалий час (не менше двох тижнів) почувається пригнічено, втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення, а також не може робити повсякденні справи.
Депресія у жінок розвивається значно частіше, ніж у чоловіків.
Депресія – це не вияв слабкості, не хандра і не ПМС. Це хвороба, яка може виникнути у кожного.
Незалежно від обставин, в яких знаходиться людина, ця пора року характеризується зниженим психоемоційним фоном. Це осіння депресія. Одразу ж зауважу, що осіння депресія – це не хвороба, а усього лише неврівноважений психічний стан, що при певних обставинах і затяжній течії може перерости в депресивний розлад.
Давайте разом з’ясуємо, чому цей емоційний розлад виникає саме у цю пору року, які його основні симптоми, як лікується осіння депресія, як самостійно позбавитися від неї, а також заходи профілактики.
Про симптоми
Симптоми літнього та осіннього порушень діаметрально протилежні. Люди з осінньою депресією почуваються млявими, відчувають сонливість. Вони втрачають інтерес до улюбленої діяльності, можуть без причини набирати вагу та заїдати солоденьким.
Якщо кілька сезонів людина переживає подібні стани - це привід звернутись до фахівця за допомогою. Бо може йти мова не про звичайну лінь чи втому, а про психічне порушення.
Якщо його не лікувати, можна отримати низку незручностей у житті – від проблем на роботі до соціального відсторонення та зловживання психотропними речовинами.
Від осінньої депресії (сезонного афективного розладу – САР) потерпає від 0,5 до 3% населення планети загалом. 10-20% людей із важким депресивним розладом також мають САР, 25% осіб із біполярним порушенням часом страждають на важку форму цього розладу.
Які достеменні причини появи САР - медична спільнота досі не дійшла однозначного висновку. Ймовірно йдеться про збої у “біологічному годиннику” людини, які спричиняють дисбаланс рівнів нейромедіаторів мелатоніну та серотоніну.
Давайте разом з’ясуємо, чому цей емоційний розлад виникає саме у цю пору року, які його основні симптоми, як лікується осіння депресія, як самостійно позбавитися від неї, а також заходи профілактики.
Симптоми депресії:
• підвищена сонливість в денний час;
• зниження апетиту або, навпаки, його посилення, що виражається в нападах тяжкого голоду;
• зниження концентрації уваги;
• апатія;
• безсоння вночі;
• тривога, рухове занепокоєння, метушливість, коли людина не може знайти собі місце, довести якусь справу до кінця.
Окрім вказаних вище симптомів при важкій течії осінньої депресії можуть приєднуватися ідеї власної провини, малоцінності, коли людина практично в усіх проблемах, що прямо або опосередковано з нею пов’язані, починає звинувачувати себе, вважає, що вона нічого хорошого в цьому житті не зробила. Про причини виникнення депресії існує думка, що осіннє погіршення настрою виникає внаслідок зменшення тривалості світлового дня, при цьому оточуючий світ стає сірим, мокрим, бляклим.
При депресії можуть проявлятися не всі симптоми. І в залежності від того, скільки ознак депресії виявлено і наскільки вони виражені, депресію кваліфікують як легку, середню або важку.
У людини з легкою формою з'являються деякі труднощі у виконанні звичайної роботи, але це майже не впливає на загальний результат і функціонування людини. При важкій формі депресії людина не справляється з соціальними функціями і навіть щоденною домашньою роботою, вона може виконувати лише найпростіші побутові справи.
Ще депресія буває в складі біполярного афективного розладу. В цьому випадку між депресивними та маніакальними фазами є періоди абсолютно нормального життя. У маніакальній фазі людина перебуває у збудженому, веселому або роздратованому настрої, гіперактивна, багато говорить і мало спить, а її самооцінка підвищена.
Фактори ризику розвитку осінньої депресії
Певні фактори можуть впливати на ризик розвитку сезонної депресії у людини:
стать. Жінки частіше, ніж чоловіки, відчувають симптоми сезонної депресії, хоча це може бути пов’язано з більшою поширеністю депресивних розладів серед жінок. Сезонну депресію у чотири рази частіше діагностують у жінок, ніж у чоловіків;
географія. Учені з Національного інституту психічного здоров’я висловили припущення, що проживання далі від екватора може підвищувати ризик розвитку сезонної депресії. У людей, які живуть у місцях, де взимку дні є набагато коротшими, відмічають вищий ризик розвитку сезонної депресії;
сімейний анамнез. Наявність близьких родичів, у яких діагностували будь-які типи депресивних розладів, може підвищити ймовірність розвитку сезонної депресії;
депресія в особистому анамнезі. Для людей з історією депресії або біполярного розладу, а також тих, хто зараз має будь-яке із цих захворювань, характерна вища ймовірність розвитку сезонної депресії.
Однією з основних причиною появи осінньої депресії являється нестача в головному мозку СЕРОТОНІНУ. Обов’язковою умовою для синтезу серотоніну є наявність сонячного світла, тобто якщо ви зрідка виходите на вулицю або стоїть похмура погода, то синтез серотоніну в організмі різко знижується, що призводить до зниження настрою.
#стрес #stress #тривога #стресовіситуації #хронічнийстрес #настрій #психічнездоровя #ментальнеблагополуччя #mentalhealth #depression #здоровийспосібжиття #промоціяздоровогоспособужиття
Аби щоосені не втрачати енергію та не впасти у депресію, радимо в осіннє міжсезоння бути особливо уважними до свого стану і ретельно дбати про своє ментальне благополуччя та психічне здоров'я!
Тримаймося та зберігаймо спокій !