Категорія новин
Що потрібно знати про рак простати?
Листопад — місяць, коли у багатьох країнах світу говорять про рак простати та чоловіче здоров'я. Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб долучається до ініціативи та починає цикл матеріалів на сайті про чоловіче здоров’я, де першою темою буде рак простати.
Кожного року в листопаді відбувається “Movember” або ж “Вусопад”, коли чоловіки протягом місяця відпускають вуса та бороди. Таким чином, вони нагадують про проблему раку простати.
Простата (передміхурова залоза) — це невелика залоза форму якої можна порівняти з волоським горіхом. Вона виробляє насінну рідину, що живить та транспортує сперматозоїди. Рак простати — злоякісне новоутворення, що розвивається з епітелію передміхурової залози. Ця недуга є одним з найбільш поширених онкологічних захворювань серед чоловіків. Також рак простати входить у п’ятірку хвороб, які є головними причинами смертності серед чоловіків .
Деякі види раку простати можуть рости повільно та обмежуватися передміхуровою залозою, у такому випадку вони потребують мінімального лікування. Проте інші види раку, більш агресивні, можуть швидко розростатися за межі залози — в сусідні тканини.
Якщо рак простати виявити на ранній стадії, коли він росте лише у передміхуровій залозі, то є великі шанси на успішне лікування.
На ранній стадії рак простати не має симптомів. Коли ситуація погіршується, на пізніших етапах, чоловік може помітити:
• проблеми із сечовипускання;
• ослаблення струменя сечі;
• кров у сечі;
• кров у спермі;
• біль у кістах;
• значне схуднення;
• імпотенцію.
Пам’ятайте, якщо у вас з’являються ці симптоми або один із них, обов’язково звертайтеся до лікаря.
Фактори ризику, що можуть підвищити ризик розвитку раку передміхурової залози.
• Вік. Найчастіше цей вид раку зустрічається в чоловіків, старше 50 років.
• Сімейний анамнез. Якщо близьких родичів був рак простати (батько, брат тощо) або в родині є гени, що підвищують ризик розвитку раку молочної залози (BRCA1, BRCA2), ризик раку простати зростає.
• Ожиріння. Люди, які мають надмірну вагу, можуть мати вищий ризик розвитку раку простати.
• Расова приналежність. Представники негроїдної раси хворіють на рак простати значно частіше, ніж представники інших расових чи етнічних груп.
Близько 65% випадків раку простати діагностується у чоловіків 65+ років.
Якщо рак простати виявити на ранній стадії, коли він росте лише у передміхуровій залозі, то є великі шанси на успішне лікування! Якщо у вас є підвищений ризик розвитку раку простати, проконсультуйтеся із лікарем щодо можливості чи необхідності проведення тесту на визначення рівня простат специфічного антигену (ПСА).
Рак простати є виліковним, однак лише на ранніх стадіях. Скринінг на рак простати дає змогу вчасно виявити хворобу та вжити відповідних заходів. Тож подбайте про своє здоров’я вже сьогодні і передбачте у графіку справ візит до лікаря-уролога.
Ваше здоров'я - це вклад у майбутнє!