Категорія новин
Дислексія – це проблеми у навчанні читання при нормально інтелекті. Дитина з дислексією замінює звуки, слова, пропускає букви. Більше того, їй складно усвідомити, що вона щойно прочитала. Часто дислексія супроводжується дисграфією – проблемами із написанням, гіперактивністю, синдромом дефіциту уваги.
Починати профілактику дислексії можна з пелюшок. Більшість з нас це робить, часто несвідомо. Фахівці Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб підготували матеріал про вправи та завдання, які допоможуть дитині бути краще підготовленою до школи. Разом з тим, ви раніше зможете зрозуміти, що дитині потрібна допомога спеціаліста.
Корисні вправи для дітей:
1. З малюком потрібно більше розмовляти, постійно намагатись залучити його до діалогу, а потім спонукати до монологічного мовлення. Спробуйте спочатку разом переказувати казки, мультики, ставити розповіді за картинкою, а згодом спонукайте дитину робити це самостійно, підтримуйте її у цих спробах. Заохочуйте її ділитися власними переживаннями і враженнями від побаченого або пережитого.
2. Буквально з самого народження слід розвивати і зорово-просторове сприйняття дитини: вчити її тягнутися до брязкалець, згодом збирати пірамідки і вежі з кубиків, а пізніше змальовувати предмети, повторювати або копіювати певні предмети/малюнки/візерунки.
3. На розвиток дрібної моторики рук позитивним чином впливають вправи зі складанням пазлів, мозаїки, конструктору. Починати потрібно з великих деталей, поступово переходячи до дрібних.
4. Вкрай важливо також тренувати увагу і пам'ять дитини. Включати образи літер та цифр. Корисні вправи із розрізаними (захованими) частинами літер. Вправа «Буквений пазл». На папері намалювати літеру та розрізати навпіл. Необхідно знайти частини літери та скласти її. Ускладнений варіант – літера, розрізана на чотири частини. Дитина має відновити буквений пазл. Починаючи з п’яти років, ця вправа буде допомагати швидше аналізувати та називати літери.
Профілактика дислексії
Профілактика дислексії у дитини повинна здійснюватися на етапі прегравідарної підготовки під час планування вагітності. Майбутній матері необхідно убезпечити себе від вживання речовин, здатних призвести до токсичного отруєння, - алкоголю, наркотиків, сигарет. Також важливо запобігти інфекційним захворюванням або вчасно звернутися до лікаря для їх лікування. Для профілактики дислексії у дітей важливо уникати надмірних навчальних навантажень, неблагополучного оточення, дефіциту спілкування.
Пам’ятайте, дислексія – не хвороба, проте вона потребує своєчасної корекції. Завдяки вчасній професійній діагностиці ви будете знати, в чому полягає складність вашого малюка, і зможете визначити спеціалістів, які зможуть допомогти вашій дитині.
А ще дуже важливо оточити дитину увагою, турботою та розумінням. Сучасні методики реабілітації дозволяють досягти великих результатів, головне, щоб людина вірила в себе і була налаштована на позитив. Це, щоправда, 50% успіху у лікуванні будь-якого розладу.
Ви навіть не уявляєте, наскільки дитині буде краще, коли вона буде знати, що ви її підтримуєте і все робиться для того, щоб допомогти їй – бо вона розумна та чудова і ще має багато чого подарувати світу. Це маленький геній.
Ми бажаємо вам здоров'я!