Категорія новин
24 березня 1882 року доктор Роберт Кох оголосив про відкриття Mycobacterium tuberculosis («паличка Коха») – бактерії, яка викликає інфекційне захворювання туберкульоз. Згодом цей день було оголошено Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом, а протягом березня традиційно проводять місяць обізнаності щодо туберкульозу. За своє відкриття Кох отримав Нобелівську премію.
Сьогодні розкажемо ТОП-5 цікавих історичних фактів про туберкульоз, які можуть здивувати:
існує гіпотеза, що рід Mycobacterium виник ще понад 150 млн років тому.
у Стародавній Греції захворювання називали «фтизисом», у Стародавньому Римі – «табес», а давньоєврейською – «шахефет». У 1700-х роках туберкульоз називали «білою чумою» через блідість пацієнтів.
термін «туберкульоз» увів німецький лікар Йоганн Шенлейн у 1834 році. А саме захворювання атакує людство вже тисячі років. Археологи виявили туберкульоз в рештках матері та дитини віком 9000 років у місті Атліт-Ямі, яке зараз знаходиться на дні Середземного моря.
найдавніші письмові згадки про туберкульоз були зафіксовані в Індії (3300 років тому) та Китаї (2300 років тому).
у середні віки новою клінічною формою туберкульозу було описано захворювання шийних лімфовузлів – «золотуху». Хвороба була відома в Англії та Франції як «королівське зло», і вважалося, що люди, які постраждали, можуть зцілитися після королівського дотику.
Так, грецький цар Пірр (319— 272 рр. до н. е.) «лікував» багато хвороб, в тому числі і туберкульоз, доторкаючись до хворого великим пальцем правої ноги. Надалі подібний спосіб використовували багато коронованих осіб.
Історія свідчить, що англійські королі Яків II та Вільям III «лікували» таким чином більше 20 000 хворих. Їх залишив далеко позаду Карл II, який за 20 років, з 1662 по 1682 рік, доторкнувся більш ніж до 92 000 хворих.
Перші санаторії для туберкульозних хворих з’явилися у XIX столітті: у 1841 році в Швейцарії, в 1871 році відкривається «народний санаторій для туберкульозних хворих» у Німеччині.
Всі ці заходи, так само як і поодинокі лікувальні установи, були абсолютно недостатні для серйозної боротьби з таким грізним і масовим захворюванням, яким був тоді туберкульоз. Захворюваність на туберкульоз неухильно зростала, ця хвороба забирала все більшу кількість жертв...
Добре, що експерименти з «цілющим королівським дотиком» – у далекому минулому. Сьогодні достеменно відомо –туберкульоз виліковний і успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів, дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.
____
В ілюстрації ми подали зображення: як у Франції 1891 року селян намагалися лікувати туберкульоз переливанням крові від кози; як проводили лікування лежанням, перебуваючи на свіжому повітрі в одному із санаторіїв Граубюндена, (Швейцарія, 1903) та електрикою (Париж 1901).
____
#tuberculosis #туберкульоз #tuberculosisoflungs #туберкульозлегень #вакцинаціявідтуберкульозу #ревакцинаціяБЦЖ
Сьогодні війна додала багатьом пацієнтам з різними захворюваннями купу проблем – в тому числі і в частині доступу до медикаментів або повноцінного медичного обслуговування. В таких обставинах у людини виникає спокуса покращити свій стан народними засобами. Це поганий варіант при туберкульозі.
Тому завжди віддавайте перевагу доказовій медицині і вірте в наших лікарів. Вони знають, що робити Бережіть себе та будьте здоровими