Категорія новин
З раннього дитинства у людини формується харчова поведінка, на яку впливають різні фактори. Поширений характер набула булімія, один із видів порушень харчової поведінки.
👩‍🏫Булімія – це розлад, у якому людина втрачає контроль над розумним вживанням їжі. Супроводжується нападами переїдання, спробами контролювати вагу та заходами щодо зниження маси тіла.
Щоб вибрати схему лікування, потрібно розуміти, що таке булімія і як з нею боротися, чим небезпечне захворювання. Найчастіше на булімію хворіють люди з депресією, обсесивно-компульсивним розладом, діти, підлітки, жінки віком 20-30 років, спортсмени.
💁‍♂️Основні ознаки булімії
При булімії людина прагне контролювати вагу, але не може відмовитися від страв у кількості, що значно перевищує енергетичні потреби організму. Що таке булімія по МКБ-10 – нервово-психологічний розлад з повторюваними епізодами надмірного переїдання (1-2 рази на тиждень протягом 3 місяців) та очищенням організму від з’їдених страв (блювання, проносні препарати, що виснажують фізичні навантаження, голодування).
🧑‍⚕ Основні ознаки булімії:
📌 надмірна пристрасть до їжі;
📌 примусове очищення шлунка після переїдання;
📌 постійне почуття голоду;
📌 страх перед набором зайвої ваги;
📌 психологічна залежність від їжі.
☝️Люди з булімією вживають їжу для задоволення залежності. Буліміки не відчувають насолоди від страв, що з’їдаються, і практично не розрізняють смак їжі. За один прийом людина може поглинути 1-2 кг їжі, після чого настає відчуття провини і виникає необхідність позбутися її. Для цього приймають проносні препарати, викликають блювання та вдаються до тренувань.
Чим небезпечна булімія з фізіологічної точки зору – це стрес через постійні переїдання. Великі порції їжі призводять до відчуття тяжкості у шлунку, загальної слабкості, захворювань травної системи. РПП супроводжується психологічними проблемами. Людина відчуває страх перед ожирінням, навіть якщо вона відсутня, постійно перевіряє вагу. Намагається примусово запобігти засвоюванню їжі, щоб не набрати зайвих кілограмів.
💁Причини виникнення булімії❓
Діагностувати патологію дуже складно, особливо у першій стадії. У міру прогресування залежності шлунок і організм буліміка приходять у плачевний стан.
☝️Щоб приступити до лікування, потрібно встановити причини булімії:
🔹 порушення роботи залоз внутрішньої секреції;
🔹 депресія, стреси;
🔹 критично низька самооцінка;
🔹 схильність до стандартів краси;
🔹 постійне дотримання дієти;
🔹 нервове та емоційне перенапруга;
🔹 порушення обмінних процесів;
🔹 спадкова схильність;
🔹 патології центральної нервової системи.
👉До булімії вразливі жінки, які дотримуються стандартів краси, що нав’язуються, і виснажують організм дієтами. До неправильної харчової поведінки схильні діти та підлітки, у яких напад булімії може розвинутися через жадібність до смачної їжі. Захворювання спостерігається у професійних спортсменів, музикантів та кінозірок.
👩‍⚕Стадії булімії
Розлад охоплює кілька стадій. Залежно від ознак захворювання встановлюють тяжкість булімії та застосовують відповідні методики лікування.
🔴Початкова
Супроводжується 1-3 переїданнями на тиждень та очищеннями організму. Характеризується проявом пристрасті до їжі та відчуттям провини після епізодів ненажерливості. Пацієнт заперечує проблему, виглядає цілком здоровим та щасливим. Між булимичними епізодами голодує та вдається до фізичних навантажень. Перші ознаки захворювання найчастіше виявляються у підлітковому віці у дівчаток.
🔴Помірна
Переїдання повторюються 4-7 разів на тиждень. Пацієнт починає усвідомлювати проблему. Виникає тривожність, дратівливість, неврози та необґрунтовані страхи. Людина втрачає самоконтроль, переважають негативні емоції. Фізіологічні особливості:
🔸 загальна втома;
🔸 нерегулярний стілець;
🔸 хвороби зубів та ясен;
🔸 аменорея, нерегулярні місячні;
🔸 печія, ослаблення кардії.
🔴Важка
Булімічні епізоди відбуваються 8-13 разів на тиждень. Спостерігається повна втрата контролю за прийомами їжі та порушення способу життя. Їжа не приносить задоволення. Фізіологічні симптоми тяжкої стадії:
🔸 запори, анальні тріщини;
🔸 запалення слинних залоз;
🔸 погіршення здоров’я шкіри, волосся, нігтів;
🔸 проблеми із роботою внутрішніх органів;
🔸 припинення місячних.
Психоемоційні ознаки: моральне виснаження, апатія, прагнення контролювати вагу, самоізоляція. Булімік розуміє, що потребує допомоги, але не готовий її просити.
🔴Критична
Супроводжується частими переїданнями – понад 14 разів на тиждень. Дуже висока небезпека для життя. Булімік втрачає контроль над собою, у нього можуть виникати суїцидальні думки. Людина ізолюється від оточуючих. Можлива втрата ваги, судоми, ниркова та печінкова недостатність, порушення сечовипускання. З’являється неприємний запах із рота. Від ускладнень хворий може загинути внаслідок порушення серцевого ритму, судом чи кровотеч із стравоходу та шлунка.
☝️Булімія та анорексія – пов’язані хвороби. Вирізняють дві форми булімії. Первинна відрізняється неминучим почуттям голоду. Вторинна форма – наслідок анорексії, коли людина обмежує себе у їжі. Дефіцит поживних речовин провокує вторинну булімію з епізодами переїдання.
🤔Як вилікувати булімію?
Коливання маси тіла не завжди відображають тяжкість захворювання. Симптоми булімії можуть виявлятися роками. Виявити порушення можуть лише фахівці після обстеження. Перед тим як вилікувати булімію проводять діагностику з використанням УЗД, комп’ютерної томографії, електрокардіографії. Для консультації потрібно звертатися до психіатра, психотерапевта та за необхідності – до вузькопрофільних лікарів (ендокринолога, гастроентеролога, кардіолога, дієтолога).
💁‍♀️Існує три основні напрямки, як лікувати булімію, які застосовують у комплексі:
📌 Медикаментозний метод. Призначають препарати, які скорочують кількість булімічних епізодів за рахунок дії на нервову систему.
📌 Психотерапія. Фахівець може комбінувати психоаналіз, когнітивно-поведінкову та сімейну терапію.
📌 Дієтотерапія. Дієтолог розробляє меню на основі корисних та смачних страв, консультує хворого за режимом харчування.
Як лікувати булімію, має визначати лікар. Самостійна боротьба із проблемою може погіршити стан. Іноді фахівці проводять сеанси групової терапії для пацієнта та його близьких. У 50-70% випадків вдається повністю усунути порушення.
🤔Які можуть бути наслідки булімії❓
При своєчасному лікуванні початковій стадії вдається уникнути небезпечних наслідків. Якщо хвороба набула занедбаного характеру, потрібна негайна допомога лікарів. Наслідки булімії для організму:
👉 дефіцит поживних речовин;
👉 зневоднення та слабкість через блювання;
👉 порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
👉 критичний недолік солей кальцію, хлору натрію, калію;
👉 порушення скорочення серцевого м’яза, напади;
👉 збільшення лімфовузлів, задишка;
👉 підвищення рівня кортизолу – гормону стресу;
👉 менструальний дисбаланс до аменореї;
👉 гастрити, виразки;
👉 запалення слизової рота та стравоходу;
👉 ослаблення кісткової та м’язової тканини;
👉 порушення роботи серця та судин;
👉 зниження артеріального тиску, непритомність.
За відсутності належного лікування булімія може призвести до відмови нирок, летаргії та смерті. Соціальні наслідки хвороби – втрата інтересу до життя, роботи, спілкування коїться з іншими людьми.
👩‍⚕Профілактика булімії
Основні причини захворювання криються в порушеннях нервової системи та психологічного стану. Щоб уникнути розвитку булімії, потрібно дотримуватись заходів профілактики:
✅ відновити власну здорову самооцінку;
✅ не налаштовуватись на негативні емоції;
✅ не слідувати за сучасними стандартами краси;
✅ створити стабільну та безпечну обстановку;
✅ боротися з внутрішньоособистісними конфліктами та проблемами.
Якщо людина розуміє, що вона порушена харчова поведінка, необхідно звернутися до психотерапевта. Чим раніше фахівець діагностує стан пацієнта та призначить лікування, тим нижчою є ймовірність настання негативних наслідків булімії.
Булімія: що це таке і чи потрібне лікування❓