Категорія новин
«1 грудня Всесвітній день боротьби зі СНІДом 35: пам’ятай і зобов’язуйся» - під таким гаслом весь світ проводить просвітницькі кампанії в 2023 році.
ДУ «Тернопільський ОЦКПХ МОЗ» також проводить активності серед молоді та дорослого населення нашої області до Дня боротьби та профілактики СНІДу.
Така інформаційно - просвітницька зустріч відбулась в Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці. Для відвідувачів та наукових працівників медичного відділу бібліотеки фахівці ДУ «Тернопільський ОЦКПХ МОЗ» презентували лекцію «Громади мають бути лідерами в боротьбі зі СНІД».
Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону з поширення ВІЛ-інфекції. За оціночними даними ЦГЗ МОЗ України, у нашій країні станом на 01.01.2023 року проживає понад 200 000 людей з позитивним ВІЛ-статусом, лише 77% з них знають про свій статус, а отримують лікування (антиретровірусну терапію) лише 78% від тих, хто знає про свій статус, що суттєво впливає на смертність (4 000 - 5 000 осіб щороку) та подальше розповсюдження ВІЛ-інфекції (щороку реєструється більше 12 000 нових випадків інфікування ВІЛ-інфекцією).
Своєчасна діагностика дозволяє мінімізувати смертність та подальше розповсюдження ВІЛ-інфекції серед населення
Нагадуємо, близько 65% усіх зареєстрованих випадків інфікування ВІЛ в Україні трапляються під час незахищених статевих контактів - тому регулярне тестування на ВІЛ (щороку) слід рекомендувати кожній статево активній людині, яка протягом року мала хоча б один незахищений статевий акт з людиною, що має підвищений ризик інфікування на ВІЛ-інфекцію. Парентеральний (ін'єкційний) шлях інфікування посідає 2 місце та складає понад 30% усіх зареєстрованих випадків інфікування ВІЛ-інфекції, вертикальний шлях (від матері до дитини) - близько 1%.
Наразі існує 2 методи діагностики ВІЛ-інфекції. Це - інструментальні методи та швидкі тести, які рівноцінні один одному.
До інструментальних методів належить імуноферментний аналіз. Здебільшого такий метод використовується для остаточного підтвердження ВІЛ-інфекції, однак сучасна нормативна база в сфері ВІЛ-інфекції дозволяє використовувати сучасніші методи - швидкі тести, які не поступаються інструментальним методам, однак дозволяють отримати результат тестування вже через 15-20 хвилин!
Тестування на ВІЛ є повністю безкоштовним для пацієнта! І головне - дані повністю конфіденційні!
Майте на увазі, у випадку, якщо від дати ймовірного ризикованого контакту пройшло менше 72 години, то людині рекомендується постконтактна безкоштовна профілактика загальним курсом 28 днів, яка мінімізує ризик інфікування на 99%.
У випадку, якщо є постійний підвищений ризик інфікування на ВІЛ-інфекцію, то необхідно пам’ятати про те, що існує безкоштовна доконтактна профілактика ВІЛ-інфекції, яка також дозволяє запобігти ризику інфікування ВІЛ на ранньому етапі на 99%!
Постконтактна та доконтактна профілактика доступна на базі кабінетів “Довіра” районних закладів охорони здоров’я області , спеціалізованого амбулаторно-поліклінічного відділення профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу Комунального некомерційного підприємства «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» Тернопільської обласної ради.
Пам’ятайте , СНІД можна попередити.
Бережіть себе і будьте здорові
Додаткові картинки новин