Категорія новин
Вперше про СНІД заговорили у 1981 р. і ось уже впродовж 60 років ця абревіатура не сходить зі сторінок газет і журналів всього світу.
СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – одна з важливих і трагічних проблем, яка постала перед людством у кінці ХХ століття. Синдром - тому що у хворих виникає багато різних симптомів і опортуністичних захворювань. Набутий - тому що це стан, який виникає внаслідок зараження, а не передається у спадок генетичним шляхом. Імунний - тому що вражає імунну (захисну) систему організму, яка бореться з хворобами. Дефіцит - тому що імунна система перестає працювати належним чином, наступає її “недостатність”.
ВІЛ-інфекція – це захворювання, викликане ВІЛ (вірус імунодефіциту людини). Експерти вважають, що вірус поширився по всьому світу з африканського континенту.
У яких випадках ВІЛ не передається?
ВІЛ передається тільки від людини до людини. Шляхи передачі обмежені: не можна заразитись через повітря, їжу, воду, вжиткові предмети, рукопотискання та й комарі не “переносять” вірус.
Зараження можливе:
• Статевим шляхом, тобто при проникаючому статевому акті, коли презерватив не використовується або рветься.
• Через кров, а саме при різних маніпуляціях, пов’язаних з ушкодженням шкіри або слизової оболонки людини нестерильним інструментом, особливо при введенні наркотичних речовин; при переливанні крові або її продуктів, пересадці органів і тканин, інфікованих ВІЛ.
• В організм дитини ВІЛ може потрапити (у 25-30% випадках) від інфікованої матері під час вагітності, пологів або при вигодовуванні грудним молоком.
Інші шляхи передачі ВІЛ – відсутні.
Що робити, щоб не заразитись?
• Використовувати презервативи. Ніхто не захистить вас краще, ніж ви самі, а це означає необхідний вибір вірного партнера або правильне використання якісних презервативів. Ризик зараження СНІДом різко зростає при частій зміні сексуальних партнерів, при сексуальних стосунках з особами секс бізнесу та нетрадиційної орієнтації, споживачами ін’єкційних наркотичних препаратів та особами, які зловживають алкоголем.
• Використовувати одноразові шприци і стерильні інструменти в перукарнях та косметичних кабінетах. Важливо пам’ятати, що всі колючі чи ріжучі інструменти, якими працюють під час медичних процедур, татуажу, пірсингу, проколювання вух, манікюру, педикюру, гоління, повинні бути стерильними, тобто обеззараженими.
• При переливанні крові або пересадці органів і тканин дотримуватись тестового контролю на антитіла до ВІЛ.
Як проявляється захворювання?
ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання, повільна інфекція. Тому ознаки нездоров’я з’являються не відразу, а через 5-7 і більше років. Але і до цього, в період “носійства” вірусу слід обов’язково консультуватися з лікарем.
Перші ознаки розвитку хвороби – втомлюваність, слабкість і збільшення декількох груп лімфатичних вузлів. Це не означає, що почався СНІД, однак при відсутності спеціального лікування інфекція продовжує розвиватися. Внаслідок цього приєднуються інші захворювання -“супутники”: поступово розвивається СНІД.
Які види лікування ВІЛ-інфекції існують?
• Спеціальні ліки, які діють безпосередньо на ВІЛ - це противірусні медикаменти, які застосовуються з 1996 р. Ефективність лікування антиретровірусними препаратами є високою. Вони діють на ВІЛ, “послаблюючи” вірус і його можливість розмножуватися. Але тим не менше, повністю знищити вірус імунодефіциту людини не можуть. Ці препарати не дозволяють ВІЛ-інфекції перейти у стадію СНІД.
• Ліки, які діють на збудників так званих захворювань-“супутників”.
• Вітамінні препарати, правильне харчування, здоровий спосіб життя.
Куди звертатись з приводу лікування? У випадку виявлення ВІЛ-інфекції необхідно звернутись у спеціалізоване амбулаторно-поліклінічне відділення профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу КНП «Тернопільський обласний центр соціально небезпечних захворювань» ТОР. Адреса: м.Тернопіль, вул. Купчинського, 8, тел.: (0352)23-18-65
Ми бажаємо Вам здоров’я!