Категорія новин
Цукровий діабет – небезпечна хвороба, що супроводжується високим рівнем глюкози в крові та може призвести до ураження майже всіх систем організму. Серед наслідків: тяжкі органічні ураження судин та серця, зниження функції печінки та нирок, зниження гостроти зору, порушення імунних функцій, смерть. Від двох до чотирьох відсотків дорослих у всьому світі страждають від цього захворювання. Почастішали випадки захворювання у дітей.
Існує три типи діабету:
Діабет І типу (інсулінозалежний) ЦД І – характеризується недостатнім виробленням інсуліну. У цьому випадку підшлункова залоза виробляє мало інсуліну або взагалі не виробляє його. За допомогою інсулінотерапії та інших методів лікування, люди, які хворіють на діабет, можуть покращити якість та тривалість життя. Слід пам’ятати, що спровокувати розвиток цукрового діабету у дітей (зі спадковою схильністю) можуть фізичні та емоційні стреси, перенесені вірусні інфекції (кір, вітряна віспа, краснуха, Коксакі та ін.), токсичні речовини.
Діабет ІІ типу (інсулінонезалежний) ЦД ІІ – виникає через неефективне використання інсуліну організмом. Більшість випадків діабету цього типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Найбільш поширений цукровий діабет 2 типу, яким страждають дорослі, а цукровий діабет 1 типу притаманний для дітей і осіб молодого віку, який супроводжується абсолютним дефіцитом інсуліну, тому потребує постійного введення інсуліну.
Гестаційний цукровий діабет (ГЦД) – порушення вуглеводного обміну (підвищення рівня глюкози плазми крові), яке вперше виникло у жінки у період вагітності. Причиною такого підвищення глюкози є не дефіцит ендогенного (власного) інсуліну, а фізіологічний розвиток інсулінорезистентності (підвищений рівень інсуліну крові на фоні високих рівнів глюкози крові) у жінки, обумовленої надпродукцією плацентарних гормонів – фізіологічних антагоністів (супресорів) дії інсуліну. Клінічні прояви ГЦД (поліурія, полідипсія, зниження маси тіла, свербіж шкіри і т.п.) можуть мати стерту клінічну картину або бути зовсім відсутніми. Декомпенсація ГЦД, обумовлена його несвоєчасним виявленням або неадекватною цукрознижуючою терапією, може стати причиною діабетичної фетопатії з боку плода (захворювання, що виникають у плода з початку четвертого місяця внутрішньоутробного розвитку до народження), а для матері нерідко ускладнюється прееклампсією і еклампсією. Саме тому для своєчасного виявлення цього патологічного стану необхідна активна діагностика та ефективне лікування і спостереження сімейного ендокринолога та гінеколога.
Основні клінічні симптоми цукрового діабету: постійна спрага, збільшення виведення сечі (або поява енурезу у дітей), постійне відчуття голоду, втрата ваги, підвищена втома, сонливість, запах ацетону у видихуваному повітрі, сухість та свербіж шкіри, погіршення зору. Якщо ви довгий час спостерігаєте такі зміни в організмі, звертайтеся до сімейного лікаря для подальшої діагностики.
Нагадуємо, що при цукровому діабеті порушуються всі види обміну речовин, вражаються більшість органів та систем, що веде до розвитку ускладнень, які є основною причиною ранньої інвалідизації та смертності. Діабет усіх типів, може привести до ускладнень та спричинити: ниркову недостатність, втрату зору, ампутацію кінцівок, пошкодження нервів, вдвічі збільшити ризик серцево-судинних ускладнень (інфаркт, інсульт).
Вчасне діагностування та профілактика зменшують ризик розвитку діабету!