Категорія новин
Якщо раніше інсульт вражав переважно людей старше 60 років, то останні десятиліття хвороба сильно помолодшала. Інсульт трапляється і у молодих людей, які ледве досягли 30-річного віку.
Основною причиною інсульту є неправильний спосіб життя: нездорова їжа, ожиріння, куріння, зловживання алкоголем, сидячий спосіб життя та регулярні стреси. Крім того, багато хто не звертає уваги на первинні симптоми: періодичний сильний головний біль, стомлюваність, порушення артеріального тиску. Для профілактики інсульту у чоловіків і жінок необхідно з молодого віку стежити за своїм здоров’ям і при перших ознаках звертатися до лікаря.
85% ударів припадають на інсульт по ішемічному типу. Наслідки інсульту не дуже втішні, найчастіше призводять до інвалідизації чи смерті. Важливо розуміти, що потрібно зробити все, щоб запобігти удару, ніж роками лікувати його наслідки.
Є три групи факторів ризику захворюваності:
Метаболічні – до групи ризику потрапляють люди з такими захворюваннями: фібриляція передсердь, діабет, артеріальна гіпертензія, дисліпідемія, порушення обміну речовин та згортання крові.
Поведінкові – ожиріння, куріння, алкоголізм, прийом оральних контрацептивів, гіподинамія, стреси та депресії, порушення режиму харчування.
Викликаючі – генетична схильність до захворювання.
Щоб розуміти, як запобігти інсульту головного мозку, потрібно знати механізм його виникнення:
Ішемічний інсульт – закупорювання судин згустком крові (тромб). Виникає на фоні збільшення кількості жирових бляшок у судинах (атеросклероз).
Геморагічний інсульт – крововилив у мозок, причиною якого є слабкість судинних стінок.
Профілактика інсульту – комплекс заходів, які можуть допомогти уникнути первинного удару:
правильне харчування; збільшення фізичних навантажень;
повна відмова від куріння та алкоголю; уникнення стресів, перевтом;
контроль артеріального тиску, холестерину та цукру в крові;
за наявності захворювань, таких як гіпертонія, атеросклероз, діабет, патологія судин мозку, фібриляція передсердь необхідно виявити причини цих хвороб та перебувати під наглядом лікаря;
прийом антитромботичних препаратів (що містять аспірин) є попередженням не тільки інсульту, а також інфаркту.
Імовірність інсульту зростає у 10 разів у людей, у яких тиск підвищується від 200/110 мм.рт.ст. Ризик інсульту зростає у кілька разів при патологіях серця, миготливої аритмії, схильних до утворення тромбів.
У 5 разів підвищується ймовірність інсульту у хворих на цукровий діабет. Це пов’язано з порушенням роботи щитовидної залози та розвитком атеросклерозу. Високий рівень холестерину низької щільності призводить до розвитку атеросклерозу та збільшує ймовірність крововиливу. Причиною накопичення ліпідів низької щільності на стінках судин є стрес та неправильне харчування. Підвищений ризик інсульту у жінок пов’язаний із порушеннями у гормональній системі. Прийом оральних контрацептивів, зміна гормонального фону під час вагітності, стрес є причиною патологій. Профілактика інсульту у жінок має починатися з 18-річного віку- спостереження у ендокринолога та гінеколога, щоб вчасно проходити терапію гормональних порушень та усувати причини, що їх спричинили.
Дбайте про своє здоров’я, вчасно проходьте профілактичні обстеження.