Категорія новин
🤷🏻Хтось може подумати, що залежність самопочуття від погодних умов – це доля сучасної людини і виною всьому погана екологія чи часті стреси. Насправді причини криються в іншому. 💁🏻Скажемо більше, ще в далекі античні часи люди помітили, що зміна погоди позначається на їх самопочутті і метеочутливість слід дослідити.
👩‍🏫Про метеозалежність у своїх працях згадував Гіппократ приблизно 400 років до нашої ери. Стародавні германці помітили, що у сиру холодну погоду частішали болі в суглобах і такий стан вони називали «погодна хвороба». А тібетські лікарі вважали, що будь-який недуг в тій чи іншій мірі пов’язаний з метеоумовами.
👉🏻Пізніше, дослідники припускали, що на самопочуття людини може впливати навіть напрям вітру, а постійні чергування теплого і холодного атмосферних фронтів називали головною причиною нездужання.
🤔Чому люди по різному реагують на зміни погоди❓️
💁🏻‍♀️Наш організм влаштований таким чином, що здатний резонувати на будь-які зміни погоди. Будь-які зміни погодних умов не залишаються непоміченими нашими тілами. Причиною такого взаємозв’язку виступають наші нервові рецептори, які наче антени вловлюють зміни.
☝🏻Внаслідок чого, весь організм підлаштовується під певні сигнали нервових клітин, та органи і системи тимчасово переходять на роботу в «підвищеній бойовій готовності» (стресу). 👩🏻‍⚕️Результат таких подій спрогнозувати нескладно. У одних людей реагує кардіосистема, в інших – нервова, а треті відчувають збій у травленні.
Виникає питання: чому одні реагують на зміну погоди болісно, а інші навіть не помічають примхи природи. Все залежить від здатності організму до адаптації і прилаштовуванні під природні явища.
☝🏻Якщо на тлі зміни погоди змінюється загальний стан організму, це вказує на наявність у людини метеопатії. А під метеочутливістю або метеозалежністю передбачають підвищену чутливість людини до зміни погодних умов. 👉🏻Приблизно до 40% населення планети страждають від метеочутливості. Більша частина – це люди у віці.
💁🏻‍♂️Симптоми метеочутливості
👉🏻Метеозалежність проявляється різними симптомами. Прояв розладів багато в чому залежить від віку і нашого загального стану здоров’я. У молодих людей з хорошим здоров’ям зміни в погоді можуть супроводжуватись нездужанням, у людей похилого віку, що страждають хронічними захворюваннями у ці періоди погіршується самопочуття і дають про себе знати старі болячки.👥️ Метеочутливі люди зазвичай скаржаться на підвищену стомлюваність, втрату фізичної сили, занепад розумової активності, неможливість зібратися з думками.
☝🏻При різкій зміні погоди порушується і якість сну: одних мучить безсоння, а інші, навпаки засинають на ходу. Крім усього іншого, погода впливає і на настрій метеочутливих осіб. Вона може робити нас запальними, дратівливими, неспокійними.
💁🏼‍♂️Раніше багато лікарів відмахувалися від пацієнтів, що пред’являли скарги на погіршення самопочуття на тлі зміни погоди. В даний час прийнято ретельно досліджувати і навіть проводити розрахунок індексу метеочутливості.
👩🏼‍⚕️Критерії визначення метеолабільності
👉🏻Метеотропний індекс – це загальна лікарська оцінка метеолабільності (чутливості) пацієнта.
☝🏻Для визначення рівня метеолабільності використовують набір певних клінічних критеріїв. Найчастіше використовують 10 найпопулярніших запитань:
📌скарги при зміні погоди або клімату;
📌зниження активності;
📌погіршення самопочуття;
📌схильність до депресії;
📌передчуття зміни метеоситуації;
📌повторюваність одних і тих же ознак конкретної метеоситуації;
📌синхронність метеореакції з іншими метеочутливими людьми;
📌нормалізація самопочуття в сприятливу погоду;
📌нетривалість погіршення стану;
📌відсутність інших причин для загострення хвороби або погіршення стану.
❗️☝🏻❗️Якщо є 5 або більше ознак з 10, прийнято вважати, що у людини є метеочутливість.
☝🏻10 ознак метеочутливості та як її можна зменшити