Категорія новин
Скарлатина – це гостре інфекційне захворювання групи стрептококових інфекцій, джерелом якої є людина і проявляється інтоксикацією, гнійним ураженням мигдаликів ротоглотки та характерним висипом на шкірі.
На скарлатину найчастіше хворіють діти віком 1-9 років. Причиною скарлатини є стрептокок групи А, який може викликати ураження нирок, ангіну, ревматизм, хронічний тонзиліт та інші. Збудники скарлатини легше поширюються при тісному контакті, наприклад між членами сімʼї, у дитячих садочках, школах, офісах. Скарлатина розвивається за умови зниження імунітету в момент передачі інфекції.
Як передається скарлатина
Інфекція передається від хворого на скарлатину, ангіну, бешиху, хронічний тонзиліт через повітря при чханні, спілкуванні.
Скарлатина має різні варіанти розвитку, що залежать від механізму передачі інфекції. Основний шлях передавання – повітряно-краплинний. Краплі формуються під час кашлю, чхання і навіть розмови хворого. Вони розлітаються на 0,5–1,5 м від інфікованої людини. Також, хвороба може передаватися через продукти харчування, особисті предмети, посуд або через ручки дверей. Хворі заразні з останніх двох днів інкубації, увесь період хвороби і до 21 дня після зникнення клінічних симптомів. Джерелом інфекції можуть бути не тільки хворі, а й носії стрептокока.
Носіями цієї інфекції є близько 20% здорових людей, в тому числі дітей. Багато носіїв можуть поширювати збудника захворювання тривалий час: від кількох місяців до одного року.
Збудник інфекції потрапляє на слизову оболонку, і невдовзі запускається запальний процес в носоглотці. Стрептокок виробляє скарлатинозний токсин. Він потрапляє в кров, руйнуючи еритроцити і викликаючи інтоксикацію організму. Через це у всіх органах, на шкірі та слизовій оболонці дрібні судини розширюються, що призводить до висипань. Токсин згубно впливає на зовнішній шар шкіри – епідерміс, тому шкіра сильно лущиться.
Інкубаційний період недуги триває від 1 до 12 днів, частіше 2-7 днів. У більшості випадків скарлатина починається раптово.