Категорія новин
Взимку зростає ризик отримати переохолодження та обмороження, якщо довго перебувати на вулиці. Щоб цього уникнути, слід дотримуватися деяких правил. Що одягти взимку, аби було тепло і зручно? Як не змерзнути на зупинці громадського транспорту? Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб нагадує прості поради, які допоможуть зберегти тепло та здоров’я взимку.
Однією з помилок є думка, що однією з головних ознак переохолодження є підвищення температури тіла. Так як гіпотермія – це стан, коли людина втрачає більше тепла, ніж може виробляти, й при цьому температура тіла опускається нижче 35 °C. Але іноді досить просто опинитися на протязі в мокрому одязі або провести деякий час у приміщенні, що погано опалюється, при температурі нижче 10 °C.
Найкраще, якщо ви вдягнетесь, як капуста, — багатошарово. Обирайте одяг із натуральних чи спеціальних матеріалів.
«Правильний» зимовий одяг складається із трьох шарів:
• білизна (спідня білизна, колготки, шкарпетки, термобілизна);
• середній шар (светр, кофта тощо);
• верхній одяг (куртка, штани, шарф, шапка, рукавички).
Що більше шарів одягу — то тепліше. Одяг не обов’язково має бути грубим та сковувати рухи, головне — багатошаровість і просторість: між різними одежинами утворюється повітряний прошарок, який утримуватиме тепло.
Не залишайте відкритими кінцівки та голову: через долоні та оголену голову ви втрачаєте чимало тепла і можете захворіти. До того ж, малинові кісточки чи вуха — це не так уже й гарно, а від морозного повітря волосся стає тьмяним та ламким.
Обирайте зимове взуття із товстою підошвою: воно має бути просторим, ідеальним за розміром та не стискати ногу, щоби підтримувати нормальний кровообіг.
Щоб не замерзнути, рухайтесь
Якщо ви довго чекаєте автобус, зелене світло чи дівчину — не стійте. Можна підстрибувати на місці, ходити, зробити пару простих вправ чи просто обніматися, коли є з ким. Рухи допоможуть прискорити кровообіг, сприяють виробленню внутрішнього тепла, а отже ви не замерзнете.
Перед виходом на вулицю поїжте
Щоби підтримувати нормальну температуру взимку, організм використовує більше енергії, тож і поповнювати її треба частіше. Їжте поживну та здорову теплу їжу.
Відчуваєте печіння на шкірі — шукайте, де зігрітися
Першою ознакою, що ви переохолодилися, є тремтіння. Тому, якщо відчуваєте, що у вас «гусяча» шкіра і ви починаєте тремтіти, шукайте тепле місце. Сильне почервоніння та печіння шкіри може бути ознакою обмороження. Якщо відчуваєте, як щоки, руки чи ноги «печуть», або ж бачите серйозне почервоніння у людини поряд, зайдіть у будь-яке тепле місце — магазин, кафе, під’їзд тощо.
Не носіть металеві прикраси
Метал охолоджується дуже швидко, і його контакт зі шкірою може призвести до обмороження окремих ділянок чи холодових травм. До того ж, кільця сповільнюють рух крові у пальцях, а отже вони швидше замерзнуть.
Куріння та алкоголь не зігрівають
По-перше, куріння та алкоголь шкідливі, незалежно від погоди. До того ж уживання алкоголю створює ілюзію тепла і водночас призводить до величезної його втрати. Куріння ж зменшує швидкість кровообігу в кінцівках, а отже робить їх більш уразливими до морозу. Окрім того, легке сп’яніння – правильний спосіб не помітити небезпечні симптоми переохолодження.
Під час морозу і переохолодження вживання алкоголю і кофеїномістких речовин, напоїв заборонено!
Візьміть із собою термос із чаєм
Якщо вирушаєте на кілька годин на морозну вулицю, пийте гарячий чай та більше рухайтесь, щоб зігрітися.
І не забувайте, що мерзнуть не лише люди, а й тварини, тож подбайте про них також!
При переохолодженні насамперед порушується робота серцево-судинної та нервової систем, легень. Якщо вчасно не надати допомогу, зниження температури може призвести до повної відмови серця, зупинки дихання та смерті. Тому варто пам’ятати, що діти, люди похилого віку або такі, які мають проблеми із серцево-судинною системою, більше схильні до переохолодження та обмороження.
Виконуйте нескладні рекомендації ДУ «Тернопільський ОЦКПХ МОЗ». Будьте здоровими та в безпеці!